Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

Corinka bafta multa! Mai cere vreo 2 păreri pe la alti medici. Nu știu cât de sigure sunt și testele, sunt într-adevăr riscuri doar in procente. Eu am făcut doar dublu test. Amnio poate o fi mai aproape de adevăr, dar nu știu cât de aproape e și asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, tocmai că e mult mai greu când sarcina e mare. E aproape o pierdere, sau o pierdere. Eu am suferit doar din perspectiva faptului că obținusem, un embrion și nu știam când mai am bani să mai încerc. Iar Amh- ul nu avea răbdare cu mine. 

E mult mai ușor când sarcina e mica, când nu vezi mânuțe, piciorușe, fețișoara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, La multi ani si Dumnezeu sa iti ajute sa iti indeplinesti visele!

Corinka, daca tu ai o problema cu cromozomul, e clar ca rezultatele trebuiesc interpretate in acest context. Insa nu stiu unde o sa gasesti si capete luminate in tara noastra sa le interpreteze. Ca la noi interpreteaza aparatele, ca ele fac medicina. Noi doar ne pierdem timpul pe acolo. Bine ca avem pretentia sa ne dea Romania salarii ca-n occident!

Poate mai poti incerca sa faci vreun test a alta clinica. din cate stiam eu, testele astea sunt destul de scmpe. Si mai cred ca cele clasice, dublu si tripltest, plus ecografiile iti sunt suficiente. Daca tot vei pastra sarcina indiferent de rezultat, de ce iti bati capul cu aceste teste?

Apoi, experienta cu Sorinake a demonstrat ca si testele astea isi au limitele lor. Celei mici i-au gasit toate belelele. Si e bine emrsi sanatoasa!

Asa ca relaxeaza-te si traieste linistita si cat poti de fericita aceasta perioada. 

Te pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu, problema nu e la medicul ginecolog, ci la centrul de genetica / firma care detine testul Nifty, ea doar mi-a transmis refuzul lor de a face testul.

Astazi mi-au fost restituiti banii, iar asistenta mi-a dat o copie a emailului prin care au primit refuzul. Una din persoanele care l-au transmis avea nume chinezesc si scria in engleza, iar intermediarul avea adresa in Danemarca.

Deci nu medicul ginecolog decide.

Ana, multumesc!

Harmony e chiar mai ieftin decat Nifty, cam la 2/3 din pret. Problema este ca nu stiu daca are rost sa dau atatia bani, din moment ce am fost deja refuzata de geneticienti pentru ca polimorfismul meu poate influenta rezultatul testului. Sa platesc pentru a risca un rezultat gresit?

Sotul meu este de parere sa procedam cum spune si Raishwanya, sa nu mai facem niciun fel de test, nici macar dublu/triplu/cvadruplu, si sa ne linistim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raisa, la capitolul „la noi interpretează aparatele” punctez și eu cu o observație năucitoare - cum avem numeroase spermograme făcute la diverse laboratoare, am constatat că Ph-ul diferă masiv între ele. La Bioclinica iese mereu 7.5-7.8, pe când la Synevo și la Brno a ieșit 6. Evident că între 6 și 7.5 e o diferență astronomică, mai ales că Ph-ul are, în problema noastră, valoare diagnostică.

Bine că bâlbele laboratoarelor se potrivesc cu cele ale urologilor- pe nimeni nu interesează să trateze eventualele obstrucții în prostată, TESE și adio.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka dacă decizia voastră de a păstra sarcina în orice situație e deja luată, puteți să vă bazați pe observațiile ecografice pentru a afla informații despre evoluția sarcinii. Oricum, singurul test de diagnostic e amniocenteza, restul sunt influențate de diverși parametri și de date statistice. Făcută de cineva cu experiență, amnio e safe și nu presupune riscuri serioase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka, asa cum ti-au zis si fetele, daca tu esti decisa sa pastrezi sarcina, nu are sens sa te stresezi si sa arunci banii aiurea. Doamne ajuta sa fie un bebe sanatos, care sa va aduca numai bucurii!

O sa procedez la fel, o sa incep si eu tot din ziua 6 cu 8 mg, dar nu stiu in cat timp si cu cat se creste pana la 16 mg. Asta e protocolul standard? Intreb pentru ca nu as vrea sa deschid subiectul cu PK, nu cred ca va fi de acord (NK-urile mele sunt 9%). In afara de retinerea apei in organism (daca nu voi evita total sarea), mai sunt oare si alte efecte adverse? Pana in septembrie cred ca te voi intreba mai multe, daca o sa ai timp sa-mi explici si daca nu te superi.

Dana, e poza ta pe tort? Esti foooarte frumoasa!!! Tanara si frumoasa :) Multumim pentru felia virtuala oferita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...