Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

LIGIUTZA,nu e bun tsh 3,83.E mare.Dr Albu mi.a spus ca tre sa fie max 2-2,5 ca sa fie ok.Stii ca m.a trimis la endocrinolog.Dar daca te duci si ar trebui pt ca tsh e f important sa fie mai mic ,endocrinoloaga o sa ti spuna ca e ok,dar tu sa.i explici ca pr FIV se cere sub 2.5 ca sa te primeasca.Sper sa nu zic aiurea dar eu am retinut ca are legatura cu implantarea si fiind valoarea mare,corpul vede embrionul ca pe un intrus si incearca sa.l elimine.Daia se cere mai mic. Iar cu prolactina cum 473?stiu ca la mine ultima a fost 29 si era maximul de sus conf valorilor medlife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

nu cred ca zice niciun endocrinolog ca e bun TSHul 3 pt sarcina. E in parametrii normali, dar nu daca vrei sa obtii si sa sustii o sarcina. 

Da, Ligiutza, mergi la un endocrinolog pana sa ajungi la cehi, trebuie sa faci TSH-ul 2 sau chiar mai putin. Cat aveai TSH si prolactina inainte de fiv?

 

Felicitari Ana!

 

Pup babutele puternice si frumoase :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele, bai mi-e imi e cam frica sa i-au asa de capul meu...si asa am luat cate ceva fara sa intreb pe nimeni ...dar eutirox mi-e frica...o sa ma duc la un doc (nu stiu care....) sa vad ce imi da sa fac si sper sa scada repede....dar dupa ce scade si intrerupi medicatia nu revine la val initiala?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu asa din experienta mea de cand merg la endocrinolog si iau euthyrox, nu cred ca-ti da doza mare initial, ci incearca cu 25 si apoi daca vede ca nu scade creste cu 50, dar treptat, nu-ti da direct o doza mare.

Nici eu nu-s de acord cu luat de capul meu tratament hormonal, omul ala totusi invata 6 ani + experienta....zi de zi face meseria aceasta, nu cred ca stiu eu mai bine decat el ..

 

Dupa ce scade si daca ramai insarcinata continui cu euthorox, se monitorizeaza val TSH FreeT4 la 3-4 sapt si ajusteaza tratamentul. Eu aveam cam 3.50 cand am fost prima oara la medic si mi-a spus ca daca nu incercam sa obtin sarcina nu-mi dadea niciun tratament, dar mi-a dat euthyrox ca sa-l scadem pt o eventuala sarcina.

Daca nu-l mai iau creste, acum nu stiu cat de mult ca n-am incercat niciodata :). Dar inainte de FIV am avut aproape 3 si mi-a dat doza mai mare, adica de 3 ori pe sapt 100 si de 4 ori 50 si dupa ce l-am scazut la 1.4 mi-a zis sa continui zilnic cu 50, si a inceput sa creasca, dar nu depaseste 1.7, oricum e cam clar ca tendinta e de crestere daca scad doza, probabil daca nu mai iau deloc se face chiar 4.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...