Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romania o zona politica moarta!


Recommended Posts

 

Ma uit la cei din USR, cu toate intentiiile lor bune, nu le pot face fata rechinilor politici. Ce conteaza ca sunt oameni cu principii, inteligenta (unii chiar ff inteligenti) si dorinta de a face lucruri pt tara, asta nu vinde si nu aduce voturi, pentru ca nu stiu sa minta frumos si nici nu stiu sa atace sau sa faca fata calomniilor.

 

 

Dacă sunt inteligenți și cu voință, sigur vor găsi o cale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Azi daca spui ca iti place ceva, de cineva te pocneste oponentul discutiei cu 7 linkuri 3 filmulete youtube, citate din unul si altul si gata. Te-a facut praf, ti-a aratat cat de prost esti si cat de "cult si citit" e el.

 

 

 

Și de ce ar trebui să descurajeze asta pe cineva? În fond fiecare are dreptul să placă/ displacă pe oricine și sigur are argumentele lui pentru asta. În plus, a identificat cineva sursele de informare „corecte” ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate face nimic.

Suntem prea divizati, prea cu gurile cascate-n in internet si la tv pentru a mai deslusi adevarata morala.

 

Pe marea majoritatea ii invata altii ce si cum sa gandeasca dandu-le mura in gura totul si canalizandu-i spre ce anume si cum sa gandeasca.

Vezi video de la TED-

 

https://www.ted.com/talks/dave_meslin_the_antidote_to_apathy

 

Fragment

 

 

Apatia nu este un fel de sindrom intern, este o retea complexa de bariere culturale care sustin neimplicarea, o retea ridicata si cultivata intentionat de clasa politica.

..

De cate ori auzim ca oamenilor pur si simplu nu le pasa?

De cate ori vi s-a spus ca o schimbare adevarata, substantiala, nu este posibila, pentru ca majoritatea oamenilor sunt prea egoisiti, prea prosti sau prea lenesi ca sa incerce sa-si ajute comunitatea? Vreau sa va spun ca apatia nu exista cu adevarat si ca oamenilor le pasa, numai ca traim intr-o lume care descurajeaza implicarea, punand obstacole si bariere in fata noastra.

..

Mass-media joaca un rol important in dezvoltarea relatiei noastre cu schimbarea politica, in principal prin ignorarea politicii si centrand atentia pe celebritati si scandaluri.

Dar chiar si atunci cand se vorbeste despre subiecte politice importante, se face in asa fel incat sa descurajeze implicarea.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu mai locuiesc de mult in RO,  am o stare de revolta cumplita de cate ori citesc ce se intampla in politica romaneasca. Imi tot fac tot felul de scenarii despre felul in care eu m-as putea implica, insa mereu ajung la aceeasi concluzie, ca eu, ca mai toti din aceeasi generatie, nu sunt pregatita sa fac fata mediului politic romanesc in care importante sunt minciuna, mitocania, golania, marlania, lipsa de principii.

Tocmai ca nu asa trebuie facuta politica daca vrei sa atragi voturi.

Electoratul asteapta altceva. E suprasaturat de promisiuni, de lozinci si de sarlatani si ar vota o altfel de oferta politica.

Ma uit la cei din USR, cu toate intentiiile lor bune, nu le pot face fata rechinilor politici. Ce conteaza ca sunt oameni cu principii, inteligenta (unii chiar ff inteligenti) si dorinta de a face lucruri pt tara, asta nu vinde si nu aduce voturi, pentru ca nu stiu sa minta frumos si nici nu stiu sa atace sau sa faca fata calomniilor.

Deci, eu vreau sa ajut, dar zau ca nu stiu unde si cum, astept sugestii!

Cei din USR nu au avut oferte concrete de reforme, si societatea are nevoie de reforme, pentru ca fara refrome mergem in aceeasi directie.

Vorba lui Albert Einstein "Nebunia inseamna sa faci acelasi lucru in mod repetat si sa te astepti sa obtii rezultate diferite".

 

USR-ul a mizat pe votul negativ, dar lumea s-a pacalit de prea multe ori ca sa mai dea CEC in alb.

 

Daca vrei sa ajuti cu ceva incearca sa prezinti cum functioneaza sistemul administratiei din tara in care esti.

Cum se asigura cetateni ca autoritatile isi fac treaba. Ce garantii primesc.

Cat de transparenta este activitatea administratiei si prin ce mijloace se asigura transparenta.

La noi in media nu se face nici o analiza a sistemelor din alte tari, tocmai ca sa ramanem in bezna totala.

 

Am avut un subiect pe tema asta in 2012 - Implicare diaspora!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă sunt inteligenți și cu voință, sigur vor găsi o cale.

 

Nu atata timp cat votantului ii pasa doar de suma de bani pe care o are in buzunar, de cat sange are in instalatie aspirantul la pozitia de lider sau de ce poate sa-i iasa de pe urma lui.

Ca sa poti aprecia un om politic corect si profesionist trebuie sa te ghidezi dupa niste principii, chestie care lipseste la votantul roman (nu la toti dar la destui).

Argumente de gen:

"lasa ca au fost si aia de dreapta inainte si n-au facut nimic", "astia nu ne dau nimic in plus", "astia nu sunt patrioti" (doar pentru ca nationalismul nu este principala tusa in discursul politic), sau celebrele deja "ONG-uri Sorosiste", "multinationalele interesate" etc etc nu fac decat sa arate clar de ce romanii nu isi pot gasii lideri politici de calitate.

 

Cum ar fii sa readucem educatia civica in Romania? Cum ar fii sa prezentam copiilor la scoala ce drepturi si obligatii au in societate? Cum ar fii sa ii invatam care sunt puterile in stat si care sunt responsabilitatile lor (luand astfel presei de scandal sansa de a ii manipula ca viitori cetateni)? Cum ar fii sa le prezentam ce unelte au la dispozitie ca sa verifice prestanta autoritatii? Cum ar fii sa le spunem ce e aia un protest cetatenesc?

 

Dar ce zic eu aici, educatia e controlata de stat si statul de lichele. Daca e lipsa de bani e in avantajul lor sa tina cant mai mult din generatia tanara in ignoranta, ca asa ii controleaza complet. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și de ce ar trebui să descurajeze asta pe cineva? În fond fiecare are dreptul să placă/ displacă pe oricine și sigur are argumentele lui pentru asta. În plus, a identificat cineva sursele de informare „corecte” ?

Nu stiu. Nu am sugerat asa ceva. Chestia cu descurajarea.

 

Sigur ca sunt identificate sursele de informare corecte. Fiecare institutie are site-ul ei de informare, fiecare conducator de institutie face declaratii de presa si raspunde la intrebari. Exista jurnalisti adevarati de investigatii. Adevarate investigatii. Exista posturri, ziare care prezinta  fapta asa cum s-a intamplat.  Nu o comenteaza, o prrezinta.

 

Asta e informare corect. Cand fiecare judeca fapta prezentata dupa capul lui. Nu cand vin 7 sa-i explice  de ce cred ei ca  s-a facut fapta aia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Politica nu e curata nicaieri ,prin definitie nu exista asa ceva . Diferenta o da  gradul de implicare a institutiilor in politica . 

Romania a murit politic de cand caracatita politica a sufocat tot ce exista . Intr-un stat democratic si normal nimeni nu sta cu frica ca isi va pierde slujba daca vine alt partid la putere . La noi pur si simplu exista acea epurare politica . Nu poti sa supravietuiesti ca director de scoala , de spital , daca nu faci parte sau macar simpatizezi cu " cei de la putere " 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Romania a murit politic de cand caracatita politica a sufocat tot ce exista . Intr-un stat democratic si normal nimeni nu sta cu frica ca isi va pierde slujba daca vine alt partid la putere . La noi pur si simplu exista acea epurare politica . Nu poti sa supravietuiesti ca director de scoala , de spital , daca nu faci parte sau macar simpatizezi cu " cei de la putere " 

 

România nu a mai fosst „vie” politic dinainte de anii '50.

Cât despre „epurare”, nu mai e chiar așa cum are acum 10-15 ani. Acum se merge de fapt pe funcțiile „mari”. Iar cine primește o funcție strict pe considerente politice, trebuie să se aștepte să o piardă pe aceleași considerente.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...