Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romania o zona politica moarta!


Recommended Posts

 

Sigur ca sunt identificate sursele de informare corecte. Fiecare institutie are site-ul ei de informare, fiecare conducator de institutie face declaratii de presa si raspunde la intrebari. Exista jurnalisti adevarati de investigatii. Adevarate investigatii. Exista posturri, ziare care prezinta  fapta asa cum s-a intamplat.  Nu o comenteaza, o prrezinta.

 

Asta e informare corect. Cand fiecare judeca fapta prezentata dupa capul lui. Nu cand vin 7 sa-i explice  de ce cred ei ca  s-a facut fapta aia.

 

A prezenta faptele fără a le comenta nu se întâmplă decât în mass-media care nu e de nișă, axată pe politică. Iar a alege sursa de informare e tot o chestiune de ducație socială.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu atata timp cat votantului ii pasa doar de suma de bani pe care o are in buzunar, de cat sange are in instalatie aspirantul la pozitia de lider sau de ce poate sa-i iasa de pe urma lui.

Ca sa poti aprecia un om politic corect si profesionist trebuie sa te ghidezi dupa niste principii, chestie care lipseste la votantul roman (nu la toti dar la destui).

Argumente de gen:

"lasa ca au fost si aia de dreapta inainte si n-au facut nimic", "astia nu ne dau nimic in plus", "astia nu sunt patrioti" (doar pentru ca nationalismul nu este principala tusa in discursul politic), sau celebrele deja "ONG-uri Sorosiste", "multinationalele interesate" etc etc nu fac decat sa arate clar de ce romanii nu isi pot gasii lideri politici de calitate.

 

Cum ar fii sa readucem educatia civica in Romania? Cum ar fii sa prezentam copiilor la scoala ce drepturi si obligatii au in societate? Cum ar fii sa ii invatam care sunt puterile in stat si care sunt responsabilitatile lor (luand astfel presei de scandal sansa de a ii manipula ca viitori cetateni)? Cum ar fii sa le prezentam ce unelte au la dispozitie ca sa verifice prestanta autoritatii? Cum ar fii sa le spunem ce e aia un protest cetatenesc?

 

Dar ce zic eu aici, educatia e controlata de stat si statul de lichele. Daca e lipsa de bani e in avantajul lor sa tina cant mai mult din generatia tanara in ignoranta, ca asa ii controleaza complet. 

 

Întotdeauna votantului îi va păsa și de interesul propriu într-un fel sau altul, mi se pare chiar absurd să îi pretinzi altceva și să dai vina pe el pentru eșecul general al societății. Iar faptul că de-a lungul anilor au fost la putere cam toate variantele posibile, cu aceleași rezultate slabe, poate fi derutant pentru votant, cum să nu fie? Votantul după ce se ghidează în a aprecia calitatea unei guvernări? În principiu cam după ce simte pe pielea lui, pentru că situația economico-socială în ansamblu se reflectă asupra nivelului de trai al majorității oamenilor. Cum să nu fie votantul afectat de faptul că politicienii, fără deosebire de culoare, se îmbogățesc din banii statului? Nu există niciun partid trecut pe la guvernare care să nu aibă afaceriști de succes îmbogățiți în timp foarte scurt din contracte su statul.

 

Cât despre educația civică în România...ea nu poate fi „readusă” pentru că nu a existat, cel puțin în ultimii 70 de ani. Nu prea are cine să o aducă la nivelul „maselor largi”.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Întotdeauna votantului îi va păsa și de interesul propriu într-un fel sau altul, mi se pare chiar absurd să îi pretinzi altceva și să dai vina pe el pentru eșecul general al societății. Iar faptul că de-a lungul anilor au fost la putere cam toate variantele posibile, cu aceleași rezultate slabe, poate fi derutant pentru votant, cum să nu fie? Votantul după ce se ghidează în a aprecia calitatea unei guvernări? În principiu cam după ce simte pe pielea lui, pentru că situația economico-socială în ansamblu se reflectă asupra nivelului de trai al majorității oamenilor. Cum să nu fie votantul afectat de faptul că politicienii, fără deosebire de culoare, se îmbogățesc din banii statului? Nu există niciun partid trecut pe la guvernare care să nu aibă afaceriști de succes îmbogățiți în timp foarte scurt din contracte su statul.

 

Cât despre educația civică în România...ea nu poate fi „readusă” pentru că nu a existat, cel puțin în ultimii 70 de ani. Nu prea are cine să o aducă la nivelul „maselor largi”.

 

Asta ar fi corect daca interesul ala ar fi ceva mai mult decat un deziderat imediat. O educatie corecta ar fi invatat votantul ca nu votezi pentru o suta in plus la venit, votezi pentru masuri sustenabile, votezi pentru un standard de calitate, votezi pentru omul cu un plan (nu doar pe hartie).

Se vede clar modul in care unii romani percep o "guvernare buna".

Ideea de criterii de evaluare pentru functiile publice e in contra obiceiului local de a folosii proptelele, dar obiceiul ala nu-l au doar politicienii ci si populatia. Atata timp cat esti dispus sa accepti in troc doar pentru ca si tie iti iese ceva nu inseamna ca esti "nevinovat" de faptul ca altii castiga mai mult decat tine din trocul respectiv.

 

O paralela ar fii cum constructia unei case. Daca sunt om serios si educat (sau macar experimentat) stiu ca imi trebuie o analiza geologica a terenului, imi trebuie un plan arhitectural, o echipa de constructie profesionista si materiale bune (nu de rabat). Si mai stiu ca o casa solida nu se construieste de azi pe maine.

Daca nu stiu nimic despre cum se construieste o casa si mai sunt si grabit ca nu am chef sa astept. Nu ma uit la teren, fac planul dupa ureche si imi iau meserias ("ca-mi pare descurcaret si iese mai ieftin") , ma mai zgarcesc si la materiale ca-s sarac si nu pot sa arunc cu banii.

Daca-s primul om o sa am o casa buna de care o sa ma pot folosii si care imi va place. Daca-s omul al doilea o sa am o casa care doar printr-un noroc chior nu o sa cada pe mine, si o sa tot injur printre dinti (cum e la moda zilele astea) ca am fost inselat si ca altul e de vina pentru ce mi s-a intamplat.

 

Suna cunoscut?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar fi corect daca interesul ala ar fi ceva mai mult decat un deziderat imediat. O educatie corecta ar fi invatat votantul ca nu votezi pentru o suta in plus la venit, votezi pentru masuri sustenabile, votezi pentru un standard de calitate, votezi pentru omul cu un plan (nu doar pe hartie).

Se vede clar modul in care unii romani percep o "guvernare buna".

Ideea de criterii de evaluare pentru functiile publice e in contra obiceiului local de a folosii proptelele, dar obiceiul ala nu-l au doar politicienii ci si populatia. Atata timp cat esti dispus sa accepti in troc doar pentru ca si tie iti iese ceva nu inseamna ca esti "nevinovat" de faptul ca altii castiga mai mult decat tine din trocul respectiv.

 

 

 

 

Eu sunt convinsă că românii ar fi recunoscut o guvernare bună, dacă ar fi avut parte de vreuna. Și mai sunt convinsă că majoritatea ar fi mers pe acea variantă, dacă ea ar fi existat, indiferent de alte considerente.

 

 

Editez ca să adaug - cât despre partea cu „proptelele”, se aplică exact ceea ce ziceam referitor la educația socială.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Eu ma lovesc intotdeauna de valorile morale ale multor alegatori din ROmania. Atata vreme cat lor li se pare OK sa voteze smecherasi cu dosare penale, sa accepte ca acestia ii fura, sa creada toate promisiunile mincinoase... e clar ca pentru ei aceste 'calitati' sunt perfecte pentru a  li se acorda increderea.

 

Pana la urma, totul e o oglinda. Politicienii sunt oglinda unei societati. Exista o legatura puternica intre politicieni si votanti.

 

Votantii sunt usor indoctrinabili - aleg sa creada ce li se picura in urechi pe televiziuni,  Pentru ca cei care gandesc nu vor accepta niciodata sa creada ceva, fara sa si gandeasca.

 

Interesul e mic si meschin. Pentru cativa arginti la pensie sau la salariul de bugetar  - sunt incantati sa inchida ochii la mizerii si minciuni. 

Insa exista sperante. Se ridica o noua generatie - care isi doreste o alta Romanie. Care are alte mize - care are o deschidere catre valori morale.  DOvada ca ceva bun se intampla a fost #Rezist.  Si vor mai fi din astea ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valorile morale ale alegătorilor din România nu sunt cu nimic mai prejos decât ale altor alegători din Europa. Diferența de „viziune” vine din nivelul de trai. Pensia medie în România este sub 1000 de lei. Ăsta da, #Rezist.

 

Discuția despre valori morale mi se pare ridicolă în condițiile în care toate partidele au la vârf persoane corupte sau îmbogățite din banii statului, chiar dacă unii cu acte în regulă. Doar cu o mică problemă de moralitate, vorba unui fost președinte.

 

Cum am mai spus, nu i se poate reproșa alegătorului român că nu a experimentat, devreme ce toate formațiunile politice consacrate au fost la guvernare. Mie mi se pare chiar că votantul român în general depune un efort chiar mai mare decât unul occidental, de exemplu, întrucât are o ofertă care nu încurajează pe nimeni și totuși reușește să puna ștampila aia. Mulți votanți au conștientizat realitatea că deocamdată nu avem oameni politici capabili și s-au adaptat cum au putut situației.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, s-au ales și președinți „penali” sau cu „mici probleme de moralitate”, pentru că asta e oferta la noi.

 

Apropo de cazul cu primarul ales în timp ce se afla în arest, a câștigat 70% din voturile exprimate. Ar fi interesant de discutat care este părerea votanților, de ce nu au încredere în justiție.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic imi pare rau sa te contrazic. Atata timp cat standardul de viata in Romania este scazut, cand salariile sunt execrabile, cand oamenii sunt cocosati de fel si fel de impozite, cand preturile unor concedii in propria tara sunt exorbitante etc etc etc cand oamenii asteapta de 28 de ani un trai mai bun si au votat mereu in perspectiva acestui trai mi se pare corect ca la un moment dat sa spuna STOP noi votam pentru un deziderat imediat.

S-au saturat sa astepte. Si atunci isi scot  morala la mezat. Nu sunt suparata pe acesti votanti, ii inteleg.

Sunt suparata pe cei care din lehamite nu se prezinta la vot.

 

Iar comparatia cu casa nu este chiar asa. 

 

 

 

 

Asta ar fi corect daca interesul ala ar fi ceva mai mult decat un deziderat imediat. O educatie corecta ar fi invatat votantul ca nu votezi pentru o suta in plus la venit, votezi pentru masuri sustenabile, votezi pentru un standard de calitate, votezi pentru omul cu un plan (nu doar pe hartie).

Se vede clar modul in care unii romani percep o "guvernare buna".

Ideea de criterii de evaluare pentru functiile publice e in contra obiceiului local de a folosii proptelele, dar obiceiul ala nu-l au doar politicienii ci si populatia. Atata timp cat esti dispus sa accepti in troc doar pentru ca si tie iti iese ceva nu inseamna ca esti "nevinovat" de faptul ca altii castiga mai mult decat tine din trocul respectiv.

 

O paralela ar fii cum constructia unei case. Daca sunt om serios si educat (sau macar experimentat) stiu ca imi trebuie o analiza geologica a terenului, imi trebuie un plan arhitectural, o echipa de constructie profesionista si materiale bune (nu de rabat). Si mai stiu ca o casa solida nu se construieste de azi pe maine.

Daca nu stiu nimic despre cum se construieste o casa si mai sunt si grabit ca nu am chef sa astept. Nu ma uit la teren, fac planul dupa ureche si imi iau meserias ("ca-mi pare descurcaret si iese mai ieftin") , ma mai zgarcesc si la materiale ca-s sarac si nu pot sa arunc cu banii.

Daca-s primul om o sa am o casa buna de care o sa ma pot folosii si care imi va place. Daca-s omul al doilea o sa am o casa care doar printr-un noroc chior nu o sa cada pe mine, si o sa tot injur printre dinti (cum e la moda zilele astea) ca am fost inselat si ca altul e de vina pentru ce mi s-a intamplat.

 

Suna cunoscut?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, s-au ales și președinți „penali” sau cu „mici probleme de moralitate”, pentru că asta e oferta la noi.

 

Apropo de cazul cu primarul ales în timp ce se afla în arest, a câștigat 70% din voturile exprimate. Ar fi interesant de discutat care este părerea votanților, de ce nu au încredere în justiție.

Nu e vorba ca nu au incredere in justitie ci de ce nu vad ceva rau in luarea de mita atat timp cat si ei primesc ce doresc. Caci pentru luare de mita era arestat Chereches din Baia Mare daca la el faci referire.

 

El a construit un zid care desparte locuintele sociale ocupate de romi de strada principala a orasului. De aia il tot voteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...