Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romania o zona politica moarta!


Recommended Posts

Am citi aseara un articol in Deutsche Welle care mi s-a parut ok.

Prima parte e interesanta si arunca o altfel de lumina asupra a chestinii pe care o dezbatem:

 

"Ce face omul în stări sufleteşti de urgenţă, când, de pildă, e traumatizat de pierderea unei fiinţe dragi? Dacă e slab, vulnerabil şi lesne manipulabil începe să comită prostii gigantice.

Ajunge, de pildă, să se radicalizeze în regim de urgenţă. Şi, poate, să se arunce în aer, într-un atentat.

Radicalizarea nu reprezintă însă un fenomen strict individual. Are şi o componentă şi o traiectorie colectivă. 

Mulţi români cotizează la iluzia că suprimarea unui partid comunist nereformat şi deci ticălos, ca PSD, ar fi suficientă ca să scoată ţara din anomalia ei politică şi din criza ei cronică. Or, perpetuarea la putere a acestui PSD irecuperabil, împărţit între penalii lui Dragnea şi cei ai unui Ponta n-ar fi fost posibilă dacă societatea în ansamblul ei nu s-ar fi îmbolnăvit grav în comunism şi nu şi-ar fi prelungit maladia în tranziţie.

Dar e mai lesne de dat vina pe zmeul zmeilor decât de renunţat la himera unei colectivităţi de feţi frumoşi, victimizaţi de Spânul cel rău.

 

In articol e vorba despre altceva http://www.dw.com/ro/radicalizarea-europeanului-de-r%C3%A2nd/a-39369800

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa s-a afirmat si in anii '90, si dupa cum vedem schimbare de generatie a adus o generatie si mai jalnica.

Sunt beizadele care au primit totul de-a gata, care n-au fost obisnuiti sa-si asume responsabilitati, si pretind sa primeasca in continuare.

Daca nu se reformeaza sistemul nu se schimba nici calitatea oamenilor si nici efectele.

Schimbarea in sensul de mai multa responsabilitate si mai putin putere nu o sa fie promovat de cei de la putere.

Interesul lor este sa aiba zero responsabilitate si putere maxima.

 

Schimbarea sau împrospătarea generației durează de la 50 de ani în sus. Nu e vorba strict numai de cei care sunt acum în politică, ci și de noi, ceilalți. Tocmai pentru că mulți din tinerii de azi și-au însușit obiceiurile proaste ale maturilor/bătrânilor de ieri și de azi. Dar vorbind de politică, personal am câteva personaje implicate adânc în acest domeniu pe care le știu și știu și ce le poate pielea. Au vârste între 50 și 60 de ani, sunt în partide diferite și încă în deplinătaatea capacității de exercițiu, ca să zic așa. Eu știu câțiva, dar sunt mult mai mulți.  Dacă e să îi fixez ca reper,  când vor dispărea ei, fizic, atunci va începe și „împrospătarea”. Dar procesul se va definitiva când și copiii lor, tineri astăzi, cu obiceiuri moștenite de la părinți, vor fi trecut de maturitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Știu că tu nu la asta te refereai, dar am adus-o eu din condei. Pentru că și eu cred că politica noastră va fi altfel după ce vor dispărea de acolo niște personaje, multe altele pe lângă cele enumerate, dar mai cred că această împrospătare nu se poate realiza decât prin schimbarea generației.

Aici sunt de acord cu deceneus, asta-i o speranta in van. Cum poti tu sa mai crezi asa ceva cand evidenta indica exact contrariu? Nu cumva anul asta am avut tineri ajunsi in parlament doar pentru ca erau rude cu cine trebuie? Cine se naste din pisica soareci manaca, stiau ei bine baranii de ce ziceau asta.

 

Clasa politica a atins gradul asta de "evolutie" pentru ca societatea i-a permis. Pana societatea nu va actiona sa corecteze asta, nu se va schimba nimic. Nu are rost sa asteptam niste mesia politici. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'@brilla - sti vorba "ce naste din pisica soarcei mananca". Educatia se transmite de la o generatie la alta, deci nu se schimba de la o generatie la alta prin simpla schimbare de generatie.

Eu nu cred ca toti romanii suntem omogeni, toti suntem hoti si ticalosi.

Cred ca sunt multi in generatia actuala care ar putea sa ne reprezinte cu cinste, dar nu sunt lasati si nu sunt promovati, pentru ca suntem dezbinati, indiferenti si apatici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt multi in generatia actuala care ar putea sa ne reprezinte cu cinste, dar nu sunt lasati si nu sunt promovati, pentru ca suntem dezbinati, indiferenti si apatici.

 

Revin la ce ziceam mai inainte. Atata timp cat ne vom orienta in baza nevoilor directe ca societate si vom evita sa mentinem un set de principii clare si un standard pe care trebuie sa-l atinga cei alesi suntem meniti sa pierdem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici sunt de acord cu deceneus, asta-i o speranta in van. Cum poti tu sa mai crezi asa ceva cand evidenta indica exact contrariu? Nu cumva anul asta am avut tineri ajunsi in parlament doar pentru ca erau rude cu cine trebuie? Cine se naste din pisica soareci manaca, stiau ei bine baranii de ce ziceau asta.

 

Nu e chiar așa, există și evoluție, doar că ia timp.  Tocmai de aceea nu sunt suficienți 20 - 30 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'@brilla - sti vorba "ce naste din pisica soarcei mananca". Educatia se transmite de la o generatie la alta, deci nu se schimba de la o generatie la alta prin simpla schimbare de generatie.

Eu nu cred ca toti romanii suntem omogeni, toti suntem hoti si ticalosi.

Cred ca sunt multi in generatia actuala care ar putea sa ne reprezinte cu cinste, dar nu sunt lasati si nu sunt promovati, pentru ca suntem dezbinati, indiferenti si apatici.

 

Cum ziceam, există evoluție, nu trăim într-o societate îngrădită, modelarea oamenilor nu vine doar din interiorul societății noastre. Nici nu am zis că suntem omogeni. Doar că în politica noastră ca și în societate aspectele negative sunt mai puternice. Nu am afirmat că nu avem tineri „de valoare”, dar ce înseamnă „nu sunt lăsați”? Asta înseamnă că sunt în minoritate sau nu sunt ei suficient de implicați sau puternici, rezultatul e același. Asta se va schimba în timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Modelarea comportamentului oamenilor se face prin legi.

 

Oamenii se adapteaza le ele. Romanii plecati in occident se adapteaza la legile occidentale si occidentalii care vin in Romania trebuie sa dea mita daca vor sa rezolve o problema.

 

Este un sistem sultanist conservat de clasa politica.

In '90 cand s-a facut marea privatizare au facut in asa fel incat sa nu cedeze puterea, si au privatizat 30% din fiecare societate comerciala pentru ca statul, adica ei, sa detina controlul.

Scopul corect al privatizarii ar fi fost sa privatizeze industria usoara, turismul , agricultura si servicile in totalitate, ca sa se retraga statul din administrarea economiei. Statatul putea ramane cu industria constructoare de masini, siderurgia, resursele si energia.

Nimeni nu recunoaste si nu incearca sa corecteze prostia pe care au facut-o, deoarece pentru cativa de la putere sau care au fost la putere este benefica.

Tinerii de valoare nu au cum sa se afirme pentru ca oamenii de la putere au nevoie de oameni loiali nu de oameni valorosi si ii promoveaza dupa loialitate. Din cauza asta o ducem sa de "bine".

 

La noi se confirma ce spunea James Madison

"O guvernare a poporului fără informatii pentru popor, ori fără mijloacele de a ajunge la astfel de informatii, nu este altceva decât prologul unei farse sau al unei tragedii sau, poate, al amândurora laolaltă. Cunoaşterea va guverna întotdeauna asupra ignorantei, aşa încât un popor care intentionează să se auto-guverneze trebuie să se înarmeze cu puterea pe care o conferă cunoaşterea".
 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...