Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (51)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by herra
quote:
Originally posted by Danna_36 Azi am avut prima sedinta de terapie logopedica la firma[bis], e un mare pas inainte, sper ca de acum incolo sa afle si vina si alti copii care au dificultati de vorbire. Daca auziti de cineva interesat, va rog, povestiti-i despre noi!...
eu vreau amanunte! nu consider ca ar avea dificultati, dar mi-ar place sa participe, e ceva nou pt mine.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=96342"]VA ROG AJUTATI-NE CU INFORMATII[/url]

Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)

Cristina, pana pe la 4 ani nu ai de ce sa te ingrijorezi ca Vlad stalceste cuvinte, nu poate pronunta anumite sunete, etc. Abia de pe la 4 ani (in cazuri mai grave), sau chiar de la 5 ani er putea fi nevoie de un logoped, daca copilul continua sa nu pronunte corect anumite litere, sau grupuri de litere. Terapia logopedica se poate face si dupa ce a inceput scoala, dar repede, pentru ca exista riscul de a fi afectat scrisul daca nu se intervine, deoarece copilul scrie ceea ce pronunta. Teoretic exista psihologi-logopezi arondati la gradinite si scoli, care au datoria de a depista cazurile si de a le asigura terapia, asta fiind munca lor de teren, dar in realitate nu se prea practica. Depinde si de gradinita/scoala cred. Copiii cu deficiente de vorbire, fie ei depistati de cadre didactice, medici de familie, psihologi sau parintii proprii sunt trimisi la Centrul de Logopedie, aflat pe Stefan cel Mare in curtea Scolii nr 1, daca nu ma insel. Acolo se face terapie, insa de cele mai multe cazuri in grupuri de cate 5-6 copii, grupati pe cat posibil pe aceeasi deficienta, sau deficiente asemanatoare. Terapia la Centrul de Logopedie este gratuita, dar mai de lunga durata. Daca insa se lucreaza individual, rezultatele apar mai repede. Copilul care a inceput terapia la noi de exemplu, a lucrat o perioada la pe Stefan cel Mare, dar mama nu a fost multumita de rezultate si a preferat sa plateasca, dar sa stie ca cele 50 de minute de lucru sunt alocate numai lui, in ritmul lui desigur, fara a fi fortat. Am si o prietena in aceeasi situatie si la randul meu am avut cu Magda unele probleme si le-am rezolvat tot in particular, repede si bine, pe vremea cand eram in Bucuresti. Scuze ca m-am intins cu o problema care nu prezinta interes pentru toata lumea. Dar e bine de stiut si nimeni nu trebuie sa se sperie de asa ceva, daca e luata din timp, orice afectiune se rezolva mai usor sau mai greu, dar se rezolva.[:)] Asa si mai voiam sa spun ca inafara de terapie logopedica, d-na psiholog face si evaluari psihologice ale copiilor, insa nu stiu exact de la ce varsta. Ideea e ca stiti unde sa intrebati daca aveti nevoie[:D] Danna, mami de printese
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana, pai nu sunt ingrijorata (am alte motive, ca sa ma mai ingrijoreze acum stalcirea cuvintelor); m-ar fi interesat doar de curiozitate; poate si pentru ca mi-as fi dorit sa fac psihologie... dar o evaluare psihologica se poate? [biz]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=96342"]VA ROG AJUTATI-NE CU INFORMATII[/url]

Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca azi dau eu cafa cui bea la ora asta! M-a impins pacatul sa car din masina niste sacose f grele si acum bolesc, ni dorm si ma doare spatele de mor... in fine... va fac o lavazza la expresor. bun? Herra, iti tin pumnii, ma intreb daca medicina alternativa nu ar putea avea vreun remediu pt baietelul tau? Ralu, cei de la Velis nu sunt seriosi? Dana, multumim. Psihologul care a lucra cu Alex spunea ca parintii sunt in general cu probleme, copii saracii le preiau... Si multa dreptate a avut, pe bune. Nici nu banuiam pana a-l intalni cate greseli faceam cu copilul. Va las ca deja nu mai pot sta pe scaun. Ma duc sa beau cafeaua, va asatept si pe voi. Pa. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, la 4 dimineata? Am inteles eu ca ti-e rau, dar mai bine luai un calmant ceva, sa treaca durerea si sa poti dormi un pic. Sau nu cedeaza nici cu calmante/antiinflamatoare? Sanatate! Cristina (Herra), intreb psihologul de la ce varsta se fac evaluarile si iti spun. Stie cineva cam cat tine "iarna" asta noua? Ne prinde Pastele sub zapezi?[bang] Danna, mami de printese
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, daca stiam ca esti online...faceam un chat azi noapte, ca eu am suferit de duereri de masele...am programerea la stomatolog pe 2 aprilie, dar cred ca azi il sun sa ma ia la urgenta, ca am 2 nopti de cand bajbai si umblu ca zombi prin casa dupa ora 3. Se anunta iarna? Spuneti-mi si mie ca sa ma pregatesc... Pupici si o zi frumoasa, Gabriela si baietii [dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata iesence! A fost cineva dintre voi la Omini Clinic de langa Tribunal? merg in curand si vroiam sa stiu pareri.. multumesc anticipat. O zi buna! in ciuda vremii urate..
[url="http://new.photos.yahoo.com/darbyshaw79/album/576460762327595816"]Nunta noastra - 2 iulie 2005[/url];[url="http://new.photos.yahoo.com/darbyshaw79/album/576460762327593520"]Luna de miere[/url];[url="http://new.photos.yahoo.com/darbyshaw79/album/576460762327590734"]Finutza Alexandra Ioana[/url];[url="http://new.photos.yahoo.com/darbyshaw79/album/576460762327763929"]Tunisia(2006)[/url];[url="http://new.photos.yahoo.com/darbyshaw79/album/576460762382088705"]Revelion 06/07[/url] Cristina[gravi]9+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ! Daca tot a dat Carmen cafeaua dimineata(mmm expresso de Lavazzaaa) ,eu va poftesc la un ceai,cu aroma de vanilie ,sau de lemn dulce,menta,soc,..sau de galbenele sa ne tratam ficateii..de care poftiti,ca are mama.. Mai fetili,dar care iarna?Eu tocmai ce voiam sa ma apuc de facut ordine in sifoniere,sa ascund hainele de iarna,voi spuneti ca vine iar?Adica vine? Ca ce a fost nu s-a numit iarna.. Lori,nu stiu nimic despre Omni Clinic.. Eu mi-am luat Henna-negru,deseara mi-o pun in par sa vad daca rezist sa stau cu ea pana dimineata . Si mi-am luat si niste ceaiuri,daca tot am plafar peste drum,Carmen,am gasit ceai de lemn dulce(radacina) se pun tampoane pe ochisori contra conjuctivitei.Am luat sa-i pun Catalinei,pana ajungem la doctor cu ea,tare banui ca a facut si ea dupa viroza.. Gabi,la ce doctor mergi tu de e atat de ocupat?Tocmai pe 2 aprilie..? Daca tot vorbim despre dentisti..eu n-am terminat nici acum cu dintii.Ori am un maaare ghinion,ori n-am nimerit un stomatolog potrivit..ca sa nu spun altfel. Am dat jos doua lucrari prin ianuarie si nici pana acum nu -s gata cu ele..Intai mi-a crapat una dupa cateva zile de la montare provizorie,apoi nu faceau atingere ,apoi ,cand am zis ca am scapat si m-am dus sa le puna definitiv,a sarit portelanul in vre-o trei locuri ,de pe aceeasi lucrare.Si nu s-a terminat,ieri am facut proba la scheletul metalic(asta dupa ce a schimbat tehnicianul)ce credeti ca s-a intamplat?Nu-mi venea,era prea scurt..hihi...Mi-a luat amprenta,iar, si-a spus ca se duce ea personal s-o duca la un tehnician care e bazat si are laborator cu vre-o 20 de angajati prin Nicolina.. Eu m-am cam saturat,ma prinde Pastele fara lucrare in gura,noroc ca nu le-am scos pe toate trei cum voia ea initial.. As mai avea si alte comentarii,dar ma abtin. Deci..la ce dentist ziceai ca mergi Gabi? Va las,ma duc sa-mi beau ceaiul..poate-mi trece supararea.. Adriana [url="http://community.webshots.com/user/adrianamo"]si-atat...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg la dl. dr. Cambose, de la Rapa Galbena. Am sunat acum...si ma ia in regim de urgenta intr-o ora. Fug sa-mi cumpar o periuta...nu speram sa ma primesca asa repede. Eu sunt multumita de el, lucreaza fara dureri, ca si Norocea...si este si el aglomerat intr-adevar. Pupici si o zi usoara tutror, Gabriela [dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...