Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar cu vant de vacanta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 751
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pt

 

Inseamna ca sunt foarte pacatoase entorsele astea, desi este considerat un lucru asa de banal de catre medici... Dar totusi, sa nu poti merge normal, sa mai ai dureri dupa 3-4-5-6 luni de la entorsa, nu prea este normal. Scrie peste tot si am auzit si pe la diversi medici ca perioada de vindecare dupa entorsa este in medie de 4-6 saptamani, deci 1-2 luni... In fine, nu stiu ce s-a intamplat in cazul meu de a fost asa de nasol.

 

Si nu a fost vorba de pantofi cu toc, ca nu prea port, ci pur si simplu de a putea merge (cu incaltaminte normala). Aveam dureri in zona gleznei, undeva inauntru, in interior cum ar veni si nu aveam deloc stabilitate in picior, tot timpul simteam ca imi "scapa"... Ajunsesem sa calc in tot felul de pozitii aiurea, nu mai suportam durerea, care se accentua pe masura ce mergeam, ajunsesem sa fac basici... groaznic a fost...

 

Au trecut ani de atunci, dar o tin minte ca ieri... am zis si eu ca e ceva repede vindecabil (stiam ca entorsa nu e ceva grav) dar s-a dovedit ca nu a fost asa... ce s-a petrecut in cazul meu habar nu am. Eram f demoralizata, toti din jurul meu credeau ca ma alint, ca ce ma doare atata, ca a fost doar o entorsa, ca sunt alte cazuri mai grave pe lume... ajunsesem sa ma si rusinez ca ma vait, nu mai ziceam nimanui nimic, dar chiar aveam dureri (la mers, in repaus nu aveam nimic). Insa aveam facultate, cursuri, nu puteam sta la infinit in repaus - repaus facusem atunci la inceput cateva zile... Nici fizioterapia nu m-a ajutat... In fine, intr-un final a trecut, dar groaznic de greu... de aia ma si preocupa acest subiect, caci chiar daca au trecut ani de atunci, caut asa, sa inteleg, fie si vag ce s-a intamplat asa grav si de ce medicii nu mi-au indicat corect ce sa fac...

 ca sunt multe ligamente in acea zona si in cazul unei entorse acestea se intind sau se rup.  Mai poate exista si eddem osos local. nu exista o reteta, la unii dureaza cateva zile, la altii o saptamana, la altii cateva luni.

In mod norml se da doar fasa elastica sau bandaj pt stabilitate, se tine piciorul sus ca sa nu se umfle, se aplica gheata local si Diclofenac crema sau gel, se ia Ibuprofen. Daca nu e nici o imbunatatire, se face RMN ca sa excluzi ceva serios.

Si se asteapta.

 

Fizioterapia e foarte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

de maine incepe actiunea tras tevi de gaze in apartament. tare prost s-a facut organizarea, am aflat de abia ieri de asta,.... in loc sa fie anuntat din timp ca sa ne putem pregati .... in fine. sper sa terminam ni 6-7 saptamani [:D] (cu totul......)

 

Viviana, cum mai sunteti?

 

Fleur, Mihaela, Michelle, vacante placute va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! 

 

La multi ani Julia, sanatate si bucurii multe iti doresc! 

 

Am nevoie sa ventilez uneva ... Mamei i-a fost descoperita o formatiune tumorala de 5 cm pe creier. E la Iasi , urmeaza sa fie operata zilele urmatoare. Sunt atat de speriata!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, 

 

Fac pauza de o cafea si am intrat sa va salut. Maine dimineata plecam spre mare, mai am de pus una alta in bagaje. Ella, m-am gandit la tine in timp ce impachetam.

 

Rox, urat din partea lor ca v-au anuntat asa tarziu.

 

Viviana, Ioana si Daniela sper ca azi aveti o zi mai buna!

 

Michelle, Miha, Fleur sa urez concediu placut!

 

O zi excelenta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! 

 

 

Am nevoie sa ventilez uneva ... Mamei i-a fost descoperita o formatiune tumorala de 5 cm pe creier. E la Iasi , urmeaza sa fie operata zilele urmatoare. Sunt atat de speriata!! 

Laura,  [grup]

 

Ma rog sa fie bine pentru mama ta, stiu ce inseamna, si voi ati fost alaturi de mine cand mama se opera la Fundeni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi, Multumesc mult pentru urari. Aseara am fost atat de obosita si cu capul greu (cred ca ma paste o raceala) incat am serbat/o pe Julia in pijamale. Toti. Ne luam revansa cu o petrecere cu 3 copii in weekend- sper sa fie vremea buna.

 

Laura, multa sanatate mamei si sa fie bine. Va tin pumnii amandurora. [grup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut numai ghinioane cu trenurile: dupa ce m/am urcat in trenul gresit [batcap] la intoarcere am si pierdut trenul. Am luat un taxi pana la cel mai apropiat oras mare si asa am ajuns la 4 juma sa iau fetele, altfel ajungeam dupa 6. 

 

Laura78, Fleurdelise si Michelle- distractie placuta in concedii.

 

Viv si Silvi, sper sa mearga bine recuperarea.

 

Mianna, sa o pupi pe Yagmur si din partea mea.

 

Miha, am admirat pozele pe net, ce concediu frumos ati avut!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...