Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar cu vant de vacanta


Recommended Posts

la noi in 15 min vine eclipsa de soare...sunt acasa...n-am ochelari speciali si cica fara ei orbesti permanent, se face gaura in retina daca te uiti la soare.

 

nu stiu ce o sa faca copiii la scoala...chiar nu o sa se uite ei???

nu-i adevarat. Nu orbesti.

experimenttezi niste fenomene reversibile.

 

Asta cu orbirea apare daca te uiti la soare timp indelungat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 751
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

nu-i adevarat. Nu orbesti. experimenttezi niste fenomene reversibile. Asta cu orbirea apare daca te uiti la soare timp indelungat

 

Viviana, nu ai dreptate:

 

https://www.sciencesetavenir.fr/sante/ophtalmo/que-risque-t-on-a-regarder-l-eclipse-solaire-sans-protection_23477

 

Si chiar daca efectele ar fi reversibile, tot nu merita sa ti risti vederea.

 

Michelle, si la voi e partiala eclipsa? Caz in care soarele e inca sufficient de luminos ca sa provoace Jena daca te uiti direct. Cu ochiul liber nu se vede nimic. Asa ca nu cred ca se vor uita copiii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a fost...dar nu prea s-a intimplat mai nimic neobisnuit.

un pic parca s-a inchis cerul...ca si cum at fi venit in nor de  ploaie , si temp a scazut cu citeva grade. in rest a fost tot lumina afara.

vecina mea a vorbit cu fie-sa din Kansas unde treb sa fie totala si pt ca a fost nor...nu s-a intunecat cerul...am vazut poze era lumina ca in plina zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e o vreme asa intunecata, cu vant, cam 18 grade, e placut dar cumva prea de toamna. David pleaca inapoi in CA zilele astea si imi da o impresie de finish a verii si mai accentuata :)

 

A trecut si anul asta ca un fulger. Mai sunt 4 luni pana la Craciun... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 suntem bine..a venit mandruca acasa [pk] ...mai inalta, subtire, ragusita si cu pielea jupuita pe pometi...mvai prin ce stari am trecut in lipsa ei... [smulgpar] ...stiu...sunt bolnava de scenarita. S-au distrat pe cinste, spune ca ar mai repeta experienta si ca a invatat multe lucruri...printre care...sa aiba grija mai bine de buget...a apelat la pusculita colegilor... [:)]

 

 

Ehee, te cred cu emotiile.

Si eu as vrea sa o trimit pe P in tabara vara viitoare. Ce varsta are mandruca voastra, ca am impresia ca e mai mare decat P cu vrea 2 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...