Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar cu vant de vacanta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 751
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara,

 

Din categoria: oricum mi-am cam ratat concediul, deci ce se mai poate intampla, va anunt ca perioada naspa continua si nu am luat postul. Asta era chiar cel pe care mi-l doream, la noi in dept. Am avut vineri interviul si intr-o ora mi/au zis ca 'ne pare rau... bla-bla'. Asa ca am avut un weekend nu prea vesel si inca am o stare naspa. La cat de repede au raspuns, tare am impresia ca a fost un pic cu destinatie postul- na, acu' ce sa zic si eu, strugurii-s acrii. In fine, ideea e ca acum sunt asa, indecisa. As vrea sa raman aici, dar am cam 7 ani+ de cand sunt pe nivelul asta de salarizare (primul sub management) si simt ca e cazul sa avansez. Azi m-am uitat si la posturi prin alta parte/ in alte firme dar nu-s convinsa, ca imi place ce fac. Sa mai joc la lotto, zic.

 

Noi am avut weekend lung, cu luni libera, ultimul pe vara asta. Din pacate B a racit si a stat aproape tot weekendul in pat. Sambata a incercat sa mai faca una-alta pe langa casa si apoi seara iar s-a simtit rau. Azi a mers la medic ca il durea gatul la inghitit foare tare. Asa ca in weekendul frumos si lung in loc sa mergem pe undeva am facut una-alta in gradina sambata, apoi am mers la plaja duminica si un pic luni. 

 

In Romania a fost totul pe fuga si tare amestecat. In prima saptamana cand am ajuns tata era in spital si foarte slab si slabit. Ma asteptam dar tot e ceva cu care nu te poti obisnui. Din fericire s-a intremat si este ok acum, cat poate fi. La ecografiile ulterioare au revizuit incapacitatea inimii si au redus din  'gravitate'. Incet-incet iese din casa (problematica e intoarcerea, ca nu au lift), mananca, isi gaseste activitati. Inainte sa il externeze am dat o fuga la Buc si am luat fetele si le-am dus o zi la ai mei. Era destul de intremat cat sa stea in picioare, s-a bucurat ca a vazut fetitele si eu ca l-au vazut ele. Insa tare greu a fost cu trenul, nimeni nu se ofera sa ajute desi eram cu 2 copii si abia am reusit sa le urc, ca era vagonul tare sus fata de peron. Am observat ca mamele cu copiii sunt mai degraba 'tinte' usoare, sa se bage lumea inaintea lor la coada, la autobuz etc. Asta si faptul ca oamenii nu vor stea la coada  mi-au lasat un gust amar. Te gandesti ca dupa toate cozile alea de cosmar din anii 80' am fi invatat ca natie sa stam sa asteptam randul, dar se pare ca teama asta ca ne-o ia altul inainte inca se pastreaza, e deja osificata in mintea unora. Chiar daca e vorba de o coada la urcarea in avion, unde toti avem bilet cu loc si nu se poate merge cu nașu'. 

 

Un moment de bucurie dupa saptamana aceea la tata a fost motzul Juliei. L-am facut ca un picnic, cu pizza, prajituri uscate, saratele si foietaje, suc si voie buna in Herastrau, la Roaba de Cultura. Este un loc amenajat cu masute, dar si cu niste pernoaie/ fotoliu si un fel de casute. Ne-am intalnit cu prieteni si ne-am bucurat impreuna. Din pacate Jules a cam capotat de oboseala si cand a venit momentul 'tava'  sa isi aleaga destinul a refuzat cu obstinatie sa aleaga ceva. :))) Intr-un final a pus B telefonul pe tava si Julia l-a inhatat imediat. Sper ca asta nu inseamna ca va deveni o pizti intretinuta :)))))). Din fericire am gasit un fotograf foare foarte bun. Nu numai ca a prelucrat fotografiile bine (clasic, fara filtre dramatice, insa portivit cu ocazia), dar a stiut si cum sa se comporte cu bebeii (cel mai mic invitat are 15 luni) si sa surprinda instantanee faine, pe langa pozele de grup si cele studiate. Daca aveti botez, motz, sau doar vreti sedinta foto, il recomand cu mult drag. Aici e un link spre profilul lor de fb. https://m.facebook.com/1styearphotography/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa motz am plecat la bulgari. Am gasit o oferta la un hotel la Nisipurile de aur, cu all inclusive la jumatate de pret fata de ce gasisem anterior. A fost frumos, ne-am odihnit (ceea ce ptr parinti cu copii mici e un fel de créme de la crème [:)]), ne-am balacit la piscina si doar foarte putin in mare (am prins zilele cu steag rosu asa ca doar am stat pe mal, ne-am stropit eu si P un pic apoi a venit un val pana la sezlong si le-a udat pe fete care se jucau in nisip), ne-am plimbat cate 2-3 km in fiecare seara (ce stridente erau toate: muzica, mirosuri, lumini. Banui ca e semn de batranete dar tare ma oboseau), B si P s-au dat pe toboganele cu apa (hotelul are aquapark propriu), am mancat niste bunatati bine facute (cataif [pofticios], sarailie) si ne/am deconectat (mai mult sau mai putin ca o tot sunam pe mama sa vad cum se descurca si cum mai e tata).

 

Patricia a dorit tare mult sa faca poza imbracata in printesa la gheretele de fotografiat si pana la urma am acceptat, desi mi se pare tare neigienic ca nu stiu daca spala/ curata hainele alea macar o data pe luna... 

 

Am mers pe autostrada si am iesit pe la Negru Voda, drumul a fost bun calitativ dar e o portiune de vreo 20-30 km unde drumul e plin de curbe stranse. Altfel, prin vama am trecut repede, erau 1-2 masini in fata doar. Daca va bate un gand, recomand drumul pe acolo si hotelul Grifid Bolero.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...