Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand parintii au nevoie de granite


Recommended Posts

  • Administrators

Nu credeam ca am sa scriu despre asta insa varsta adolescentei copilului este cea care pune cele mai multe dileme parintilor. 

 

Ca orice parinte de copil sunt si eu unul din acei ''taximetristi'' - adica sunt mereu la indemana cand trebuie sa iasa ''out'' cu si fara prieteni de colo colo ...

 

Ascultam de curand o discutie intre ei - cei de pe bancheta din spre iar discutia era ca parintii lor nu inteleg ca si adolescentii (ei adica) au nevoie de privacy - sau ca parintii au nevoie de granite. Si mi-am dat seama ca au dreptate ...

 

Asadar, parinti de adolescenti - va rog - haideti sa dezbatem - despre granitele pe care trebuie sa le avem ...

 

ce trebuie respectat? si de ce?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

In primul rand, dreptul la demnitate si intimitate in propria casa. Au devenit aproape adulti si nu mai merge sa le impunem ce si cum sa faca; e nevoie de explicatii si negocieri. Devenim coechipierii lor, dar si parinti in acelasi timp. Au nevoie sa fie ascultati si luati in serios, sa fie sfatuiti si indrumati cu dragoste. Ei insisi pot deveni coechipierii parintilor, la un moment dat, daca parintii ii trateaza cu iubire si respect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...