Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scandalul cu oua contaminate


redactor

Recommended Posts

 

 

e timpul ca si gainile sa fie date cu spray de levantica :) pentru ca totul se intoarce in farfuria noastra, pana la urma.

 

[:-)))]  [:-)))] da' ce,sprayul de levantica omoara paduchii?

 

Ei Noi amintesc ca Mamaia dadea cu var cotetul gainilor si dadea si cu ceva insecticid...dtt??? ...daca nu ma Insel.Insa si pe asta l-au interzis.

 

Adica voiam sa Spun ca si in gospodarii mici,productie mica Se face deratizarea asta,intr-un combinat de ala avicol...nici nu vreau sa ma gindesc ,ce misuna pe acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La noi au zis ca oule infectate din Belgia au fost folosite in produsele semipreparate, sandwich-uri, filing-uri pentru sandwich si alte produse de gen. Ouale noastre de pe raft sint britanice, asa ca nu au fost retrase, Eu oricum nu cumpar produsele semipreparate de mai sus plus ca au spus ca intr-adevar trebuie sa maninci cantitati industriale ca sa te imbolnavesti. Dar sigur ideal ar fi sa nu maninci asa ceva! [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi au zis ca oule infectate din Belgia au fost folosite in produsele semipreparate, sandwich-uri, filing-uri pentru sandwich si alte produse de gen. Ouale noastre de pe raft sint britanice, asa ca nu au fost retrase, Eu oricum nu cumpar produsele semipreparate de mai sus plus ca au spus ca intr-adevar trebuie sa maninci cantitati industriale ca sa te imbolnavesti. Dar sigur ideal ar fi sa nu maninci asa ceva! [batcap]

Firme de deparazitare olandeze au cumparat dezinfectantul asta din Belgia,au fost asigurati ca nu e toxic.

 

Firma olandeza a dezinfectat ferme din Germania cu produsul cumparat,deci toate ouale provenite de la gaini ,a caror cotete [:D]  au fost dezinfectate cu rpodusul asta,sunt infestate.

 

Nu are treaba cu oul belgian(sigur ca belgienii au folosit si ei produsul),olandez,nemtesc sau romanesc in sine...ci cu firmele care au folosit acest produs pentru deparazitare.

 

Eu nu am auzit nicaieri de implicarea vreunui firme romanesti in comercializarea deparazitantului...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astea sint tarile contaminate de care se stie pina acuma:

 

Farms were shut down in the Netherlands, Belgium, Germany and France after authorities confirmed that fipronil had been used, European Commission spokesman Daniel Rosario said on Friday.
The EU countries that have received the eggs are the UK, Sweden, Austria, Ireland, Italy, Luxembourg, Poland, Romania, Slovenia, Slovakia and Denmark. Non-EU Switzerland is also affected.

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-40896899

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va spun ce stiu eu despre acest fipronil.

La noi s-a comercializat sub denumirea de Regent, Regesc, Regetox, Gandacid si inca o alta denumire pe care nu mi-o amintesc.

 

Se gaseste in fiole de 5 ml si probbail si cantitate mai mare.

 

La o fiola se adauga 500 ml apa ssi se sprayaza continutul in locurile dorite.

 

Se recomanda sa ai manusi si o masca la gura. Il dai si il lasi sa se usuce. Dupa ce se usuca nu mai e toxic pentru animale/oameni.

Adica pisica poate calca in locul ala dupa uscare si sa se linga pe labute ca nu mai este toxic.

 

Se da si de jur-imprejurul custilor de animale ca sa moara puricii si alte insecte si nici sa nu mai vina.

 

Nu imi dau seama cat de real e scandaul asta pentru ca trebuie ca cantitatea si concentratia sa fie foarte mari pentru ca produsul sa devina intr-adevar toxic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...