Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scandalul cu oua contaminate


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Cred ca un dobitoc a stropit ouale si adaposturile gainilor cu fipronil de frica acarienilor rosii fara sa goleasca mai inati adaposturile.

Cred ca ,fizic,e imposbil sa scotii miile alea de gaini,afara,sa dezinfectezi locul.Ele staua colo claie peste gramada...nici nu cred ca au vazut pamint,in viata lor..

 

 

Eu nu cred ca scandalul asta e facut de ziaristi...cred ca e pe aceasi treapta cu castravetii spanioli,de acum citiva ani.Si ca sa se evite problemele ,ouale provenite din crescatoriile ce au folosit substanta asta,se arunca.

 

Nu am pricepit d ece acum si nu de aucm 2 luni ,cind s-a descoperit problema.Si nu pricep deloc pozitia EU.

 

Cert este ca unele magazine nu comercializeaza oua momentan...deci ceva este.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

azi in supermarketul meu de cartier - la sectiunea oua - era pusa o hartie cum cum ouale expuse sunt sigure - dar nu cred ca mai cumpara cineva. 

DIn cate inteleg si Olanda e vinovata de aceasta tainure si sunt unele ferme care stiau ca ouale sunt contaminate dar nu au spus nimic ...

 

Ideea este ca ouale sunt in multe produse - de la maioneze,la sosuri si alte minunatii.

 

Pacat, iubesc ouale - dar cine naiba mai are curaj sa cumpere oua in Olanda - unde si-ar vinde-o si pe mama numai sa faca bani ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

intrebarea mea este insa: de ce fipronilul era cumparat din Romania.  Adica in Romania se poate cumpara asa la liber asa o otrava?  Pai atunci multi fermieri o folosesc.

 

In Bucovina, cunosc un fermier care produce oua 'BIO' - .... insa chiar el spune ca singurului lucru bio este cuvantul de pe cutie ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

am ajuns sa cred ca tot ce mancam in ziua de azi este un hazard. Un fel de ruleta.

Acum cu ouale ... macar asta credeam ca e safe sa mananci.

 

Mama are 5 gaini frumoase (fara paduchi) acasa ... ma tot gandesc cu pofta la outele alea dar mi-e imposibil sa intru in posesia lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...