Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv cu ovocite donate 111


Recommended Posts

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Amaliaro cum adica nu are alti copii?? Dar cum sa fim increzuti ca poate da nastere la un copil sanatos fara patalogii [fri]

Cum sa stiu ca dupa ce doneaza ovocite pentru familia noastra ea va mai avea copii?

Din aceste aspecte imi place mai mult Ucraina. Clinica care am ales-o primeste doar donatoare care au minim un copil si tot asa cu mama surogat.

Nu am citi legea lor amanuntit, dar pana ajung o fac.

Asa ca eu nu vreau sa am o donatoare care nu are copil si medicul nu garanteaza ca va fi ok [fri]

Donatoarea mea avea 22 de ani era studenta deci cam greu sa fii avut copii la 22 de ani  daca ai fii ramas insarcinata cu materialul tau ti ar fi garantat cineva ca vei da nastere unui copil perfect sanatosi?eu am doua fetite gemene de 4 ani jumatate perfect sanatoase daca ne gandim atat de departe nici nu ar mai trebui sa ne gandim macar la aceasta procedura cu ovocite donate nu cred ca se testeaza cineva atat de aprofundat inainte sa ramana insarcinata ok faci analize de rutina dar nu cred ca face cineva analize de genetica fara a avea un precedent  ,In general mai toate donatoarele snt f tinere studente si  nu au copii 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amaliaro, marianabrasoveanu si mateidiana au postat strict numai pentru reclama. Sunt clasice astfel de postari si deloc de incredere.

 

Eu vroiam sa intreb care sunt parerile pe aici referitoare la Reprofit?

 

Ramonchita, eu pentru diphereline 3.75 nu am avut nevoie de reteta. Mai incearca eventual si la alte farmacii. 

Histeroscopia la privat e cam 2000-2500 lei din ce am vazut eu. 

Cariotipul genetic noi l-am facut la Synevo din cauza pretului (300 lei). Genetic Center sunt foarte ok, n-ai de ce sa iti faci griji. Mai ales ca sunt specializati. 

La intrebarea cu NK-urile as vrea sa aud si eu raspunduri. Eu nu am stiut pana acum de analiza din uter. E mai relevanta? si cum anume se preleva analiza?

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut impresia ca e reclama mascata. De ce ar posta cineva pentru prima oara aici ca a reusit cu o anumita clinica si vai, de ce nu e aia pe lista, si imediat mai apare o persoana cu acelasi gen de semnatura si cam din aceeasi arie geografica si are reprosuri la adresa unei clinici grecesti. Care clinica de fapt, ca nu am inteles? Athena? Scrisa chiar asa? Sunt mai multe care au numele capitalei in denumire.

Oricum, repet: pentru mine Ucraina iese din zona de incredere. M-am uitat si eu candva la acea clinica ucraineana si am vazut lista cu donatoare, cu poze, povesti despre ele etc. Unele nu aveau copii, altele cica aveau si era data si poza copilului/ copiilor, sa vezi exact calitatea marfii. Mi s-a parut horror. In plus, am mai citit niste povesti despre FIV-urile de acolo pe forumurile in engleza si sunau asa cum te poti astepta din fosta zona sovietica. Minciuni trantite cu seninatate, promisiuni gigantice si neonorate.

Am avut aici, pe topicul asta, acum cativa ani, pe Sandy care a avut contract cu ei, pentru mama purtatoare si FIV cu donate. Nu ar fi trebuit sa fie asa greu, ca nu se lucra cu materialul clientei, trecuta de 40. Dar Sandy n-a reusit sa ia acasa nici un copil. Sper ca si-a recuperat banii, ca era o suma cu care puteai cumpara un apartament.

Inca ceva: in Cehia, Grecia etc., poti cere ca donatoarea sa fie VERIFICATA. Adica sa fi avut un copil sau sa mai fi donat cu rezultat pozitiv, adica sa fi iesit un copilas in urma donarii. Restul nu ti-l garanteaza nimeni niciodata, ca o sa ai un copil sanatos si totul va fi bine. Nici la cele mai performante clinici din lume. Nici daca il faci tu, la 20 de ani, cu un barbat tot de 20, ambii sanatosi tun. Dar ti se pot promite multe, marea cu sarea. Apoi, daca nu iese, ramai cu buzele umflate. Da in judecata apoi clinica din Kiev. Si mult succes [}:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selket, acum trei ani voiam sa-i dau dracului pe cei de la Reprofit, pentru ca nu-mi reusise procedura si avusesem toate conditiile indeplinite: analize, histero, endometru perfect, embrion de calitate. Dar m-am dus iar dupa un an, am pus doi si ce sa vezi, am prins gemeni, baiat si fata, perfecti, frumosi. Deci cam asa pareri o sa primesti de la Reprofit, fiecare in functie de experienta ei.

In orice caz, au medici buni, sunt seriosi si se tin de cuvant. Cu pregatirea te ocupi mai mult tu in tara, vitamine, endo, anticoagulante etc., ei te pot consilia, dar e bine sa te asiguri ca ai acoperit totul, imunitate, mutatii, endo, tiroida, stii tu. Ei au laborator bun si embrionii vor fi ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut prima incercare la Zlin. Inafara de coordonatoarea din Romania care e prea agresiva si total opusul la ce scrie la ei pe site, clinicii in sine nu am ce sa ii reprosez. In Cehia au fost foarte amabili si draguti si acum cu cei inghetati chiar am avut sperante mari, insa .. Spre deosebire de alte clinici ei cer o gramada de analize inainte, ceea ce eu spun ca e un lucru bun. Cu ocazia asta am facut si eu tot felul, dar cu siguranta mai sunt si altele.

Am luat legatura cu Reprofit. A facut cineva cu dr Tomas Bagocsi?

Oare ce as mai putea face pentru imbunatatirea sanselor de implantare sau ca sa imi dau seama daca am o problema de implantare? Sau sa fie pur si simplu o intamplare faptul ca nu s-au prins? :( off

Si inca ceva vreau sa mai intreb: ce stiti de profertil (pentru barbati)? Are contraindicatii? Nici analizele lui nu sunt stralucite, dar se poate lucra cu ICSI. Insa ma gandeam ca poate daca s-ar imbunatati calitatea la el am putea avea mai multi embrioni buni.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut prima incercare la Zlin. Inafara de coordonatoarea din Romania care e prea agresiva si total opusul la ce scrie la ei pe site, clinicii in sine nu am ce sa ii reprosez. In Cehia au fost foarte amabili si draguti si acum cu cei inghetati chiar am avut sperante mari, insa .. Spre deosebire de alte clinici ei cer o gramada de analize inainte, ceea ce eu spun ca e un lucru bun. Cu ocazia asta am facut si eu tot felul, dar cu siguranta mai sunt si altele.

Am luat legatura cu Reprofit. A facut cineva cu dr Tomas Bagocsi?

Oare ce as mai putea face pentru imbunatatirea sanselor de implantare sau ca sa imi dau seama daca am o problema de implantare? Sau sa fie pur si simplu o intamplare faptul ca nu s-au prins? :( off

Si inca ceva vreau sa mai intreb: ce stiti de profertil (pentru barbati)? Are contraindicatii? Nici analizele lui nu sunt stralucite, dar se poate lucra cu ICSI. Insa ma gandeam ca poate daca s-ar imbunatati calitatea la el am putea avea mai multi embrioni buni.

https://www.researchgate.net/publication/11000407_Endometrial_pinopodes_some_more_understanding_on_human_implantation

Citeste despre pinopods am oprietena  care nu a ramas niciodata insarcinata nici cu materialul ei nici cu donate  a facut in Cehia 3 incercari 2 cu embrio fresh si 1 cu congelati 1 incercare in Grecia cu fresh toate soldate cu esec medicul Greci ia cerut in mod expres sa faca analiza asta pinodods(biopsie de endometru la  microscopi electronic)asta poate depista anumite infectie ale endomertului care nu sunt vizibile la histeroscopie sau ecografie analiza se recolteaza in ziua 17-19 a ciclului daca analiza iese pozitiva va trebui in functie de valorile respective facut un tratament cu antibiotic pe o perioda de 2-3 luni am vb personal cu medicul care a descoperit pinopods cautand o solutie pt prietena mea care nu a avut niciodata o implantare 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curioasa ce vor descoperi in urma analizei. Oare ai putea sa ne spui?

 

Presupun, insa, ca in Romania nu se face analiza asta. 

De ce sa nu va spun ?!Sigur ca va spun din asta au multe dintre voi de invatat .Nu din pacate nu se face am cautat pt prietena cate este in Romania si nu este medicul care ar recolta analiza ar trebui sa cunoasca bine procedura si depre ce este vorba in Grecia se face un medic grec a descoperito costa 900 de euro si rezultatele le primim in 30 de zile dar zic ca merita tot efortul dupa multe incercari si multe nereusite cred ca asta este pasul urmator din fericire mai are 5 embrioni congelati 2 blasto si 3 de ziua 3

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut prima incercare la Zlin. Inafara de coordonatoarea din Romania care e prea agresiva si total opusul la ce scrie la ei pe site, clinicii in sine nu am ce sa ii reprosez. In Cehia au fost foarte amabili si draguti si acum cu cei inghetati chiar am avut sperante mari, insa .. Spre deosebire de alte clinici ei cer o gramada de analize inainte, ceea ce eu spun ca e un lucru bun. Cu ocazia asta am facut si eu tot felul, dar cu siguranta mai sunt si altele.

Am luat legatura cu Reprofit. A facut cineva cu dr Tomas Bagocsi?

Oare ce as mai putea face pentru imbunatatirea sanselor de implantare sau ca sa imi dau seama daca am o problema de implantare? Sau sa fie pur si simplu o intamplare faptul ca nu s-au prins? :( off

Si inca ceva vreau sa mai intreb: ce stiti de profertil (pentru barbati)? Are contraindicatii? Nici analizele lui nu sunt stralucite, dar se poate lucra cu ICSI. Insa ma gandeam ca poate daca s-ar imbunatati calitatea la el am putea avea mai multi embrioni buni.

 

 

O iau de la coada sper cap cu raspunsrile, Profertil a luat al meu sot cate 6 luni pe an, aproximativ, concluzia tot la ICSI am ajuns ... la Zlin. 

Confirm si nu recond la nimeni pe "D-na mare coordonatoare romanca", apelati fetelor direct la clinica si spunetile ca nu vreti sa colaborati cu ea.

Pentru inbunatatirea sanselor de implantare ... acum dupa cum vad lucurile din partea celalta a baricadei, ti-as recomnda sa te relaxezi si sa mergi ca in vacanta sa iti ei puii, foarte relazata si optimista. Suna ca o ipocrizie dar straduite asa sa faci.  [flo2]

 

Am tras lozul norocos din primul tranfer, cu 2 blasto, care acum misuna ca termitile prin living si trag de calburule leptupului, ling biroul sau ciorapii mei.

Savurez orice moment alaturi de ei, orice zambet, marait si alint.

Unul e clona sotului si celalt imi seamana izbitor mie, ( frunte lata, nasul ), ne explicabil !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...