Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clasa 0 - de ce avem nevoie?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ah si lipici, se vinde la kil in sept. Nu stiu cate tuburi sunt, parca 8. Am luat si eu 8, si socro se tot minuna, ce naiba fac cu atata lipici.

Dupa 3 zile de scoala ne-am lamurit :))))): lipeau domnule de numa toata ziua :))). 

Manualele sunt quasi-inexistenta, asa ca li se dau tot felul de fituici pe care le lipesc pe caiet.

In clasa a II si manual de matematica nu au mai avut. Giiiz, am fost oripilata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ca un exemplu - mi se pare ca sarma plusata ar trebui sa cumpere scoala - daca tot au nevoie de ea. Pentru ca este un material care ei ar trebui sa il aiba acolo si sa il dea copiilor. Asa, daca toti parintii cumpara sarma plusata .... rezulta multe resturi ne-folosibile si se incurajeaza risipa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

copilul meu a fost la scoala in Olanda - unde scoala incepe la 4 ani si niciodata nu s-au cerut rechizite de acasa. Toate materialele erau asigurate de scoala - inclusiv primul stilou.

 

toate caietele sunt de alea pregatite pentru a se umple de de copil. 

Da, toata ziua faceau materiale si proiecte ... dar inclusiv lipiciul era de la scoala - aveau intotdeauna cosuri cu materiale de care au nevoie copiii pentru acel proiect/.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai asta zic si eu, sa nu comparam mere cu pere, asta e sistemul in romania, asa e programa, asa cer invatatoarele din scolile de stat. la particular nu stiu, nu ma pronunt :-).

in scoli nu sunt bani nici pentru materiale de curatenie, sapun si hartie igienica, de unde doamne-iarta-ma si bani pentru rechizite din partea scolii ? asta e deja utopie, SF, poate peste 100 de ani sa se intample asa ceva la noi...

 

nu e nici-o risipa cu sarma plusata :-).

sunt niste bucati de 10-15 cm de sarma care are pe ea un fel de puf, se poate modela foarte usor, intr-un pachetel sunt vreo 5-6 bucati, de culori diferite. pentru cat are copilul de facut, e suficient un pachetel si nici nu costa mult.

 

http://www.arthobbycreativ.ro/Thumbnails/2017331113501508258.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in Elvetia e la fel, toate rechizitele, cartile sunt date de catre scoala...chiar si taberele organizate de scoala sunt platite tot de scoala (noi platim o suma modica)...la fel si cursurile facultative, toate sunt gratuite (si nu sunt putine).

 

Ma intreb oare ce fac parintii fara posibilitati din Romania..m-a ametit si pe mine lista pusa de Corina. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cumparam rechizite (lista e lunga in fct de cerintele fiecarui cadru didactic). Cumparam markerele pt tabla alba sau creta pt cea clasica, cu buretele aferent, schimbate periodic. Cumparam sapun lichid, servetele, hartie igienica.

Cumparam manuale daca nu sunt cati elevi are clasa sau daca sunt atat de deteriorate incat nu ai ce face; cumparam auxiliarele cand manualele nu sunt bune sau nu exista deloc :-)

 

Sa bat in lemn nu am cumparat in cei 4 ani de gradi + 6 de scoala niciun dulap / masuta / scaun / parchet / perdele / sau tencuit/varuit peretii :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

singurele lucruri pe care scoala le ofera gratis sunt manualele "de la stat". atat.

 

pentru orice altceva parintii cumpara sau platesc. inclusiv pentru markerele cu care se scrie pe whiteboard, buretele special de sters, sapun lichid, prosoape de hartie (rola), servetele umede dezinfectante, hartie igienica.

in clasa fetitei mele este o fetita de etnie, parintii sunt saraci, dar oameni cumsecade si la locul lor.

mereu am strans bani la fondul clasei pentru ca si fetita respectiva sa poata participa la excursii, la activitati in saptamana altfel, multe mamici de fetite ii doneaza hainute, incaltari, rechizite, ghiozdan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...