Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna Povestea Cameristei


Ioana_Pos

Recommended Posts

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mik, multumesc, am descarcat in traducere romana, ce ai pus tu. Se citeste bine pe telefon. Acum sa vad cand imi fac timp sa citesc.

 

Am citit primele pagini si m a prins, imi place si stilul lui M. Atwood si imi pare rau ca o descopar asa tarziu. Intalneam Des numele ei pe coperti la biblioteca si o evitam. Nu stiu de ce aveam impresia ca scrie romane siropoase de epoca. 

 

Am intrat rapid in atmosfera cartii, sumbra, apasatoare, captivanta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Traducerea e asa si asa. Un exemplu: " trebuie sa va Las sa mergeti" pt ceea ce evident era I have to let you go. In schimb are cateva note de subsol utile.

Astept cartea de la biblioteca sa citesc si .

originalul.

 

Pana apare cineva la subiect, lansez o tema de discutie:

 

Daca intr un viitor ipotetic, barbatii ar declara razboi femeilor, acestea ar riposta, ar lupta sau nu?

( Declara razboi nu e prea exact, Mai corect ar fi daca s ar hotari brusc sa le inlature de la conducere si din societate in general, ca in carte)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai razvratirea unor femei era cam egala cu zero pe ansamblu. 

Eu ma gandeam la o rezistenta spontana, apoi organizata, din primele minute ale unor decizii ale barbatilor, ca: inghetarea conturilor femeilor, concedierea lor in Massa, rapirile, munca fortata, etc.

Adica, eu gandesc ca azi in occident femeile sunt egale barbatilor, cell Putin teoretic, au putere de decizie, pozitii in guvern, chiar arme sau acces la ele. Chiar sa nu poata face nimic?

Pe de Alta parte, organele de represiune, armata, politia, sunt preponderent masculine. 

So totusi,?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...