Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna Povestea Cameristei


Ioana_Pos

Recommended Posts

 

 

Pana apare cineva la subiect, lansez o tema de discutie: Daca intr un viitor ipotetic, barbatii ar declara razboi femeilor, acestea ar riposta, ar lupta sau nu? ( Declara razboi nu e prea exact, Mai corect ar fi daca s ar hotari brusc sa le inlature de la conducere si din societate in general, ca in carte)

 

Adica o întoarcere in trecut? Adăugând dimensiunea extrema (problema fertilității)  cartea ne împinge exact către miezul opresiunii femeii. Și da, cred ca intr-un razboi declarat femeilor, am pierde. Mult prea multe sint dispuse la compromis...ca in orice alta societate represivă/dictatorială. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am  citit cartea acum mai multi ani. 

Insa am luat-o  sa o recitesc.

 

Carolinah,  eu de exemplu  nu am  putut urmari  filmul.

Cartea se incadreaza in literatura  distopica asa  cum a  spus Antmil, dar  si in genul fictiune speculativa.

 

O carte incomoda care readuce femeia la statul ei arhaic si biblic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, la inceput si mie mi s-a parut interesanta. Ma gandeam la subiect ca la un viitor posibil. Mai mult chiar, in unele descrieri aveam impresia ca viitorul incipient este deja printre noi.

 

Nu e o carte care, la terminarea ei sa privesti in gol si sa meditezi. Ramai pur si simplu cu golul... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie Imi pare rau ca nu e Mai lunga cartea, Desi inteleg optiunea autoarei pentru un final deschis.

 

Still e unul Descris de critica prin termenul " oralitate". Nu m a deranjat raritatea dialogurilor, citeam cum as fi ascultat gandurile din.mintea ei. Intr adevar nu e o carte usor de citit insa.

Naratiunea e explicita si eliptica in acelasi timp. Evenimentele precursoare le aflam pe parcurs, nu de la inceput, unele Raman in ceata, le banuim dar nu stim.

 

Despre subiect...dificil de digerat.

 

Este posibil un viitor care sa ne intoarca in trecut, chiar Mai jos decat conditia femeii in trecut, ca intr o spirala apocaliptica?

 

Daca ne uitam la societatile Islamice" dure" din ziua de azi, da, din pacate. Femeile nu au voie sa conduca masini, sa calatoreasca neinsotite sau fara autorizatia scrisa a barbatului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continui. Societati islamiste in care femeile nu au putere de decizie in stat si nici in propria familie si unde planning ul familial e o blasfemie. Care nu pot fi consultate decat de Medici femei si in general nu au voie singure in compania unui barbat din afara familiei.

 

E posibila extinderea unor astfel de societati?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...