Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna Povestea Cameristei


Ioana_Pos

Recommended Posts

 

 

Da, la inceput si mie mi s-a parut interesanta. Ma gandeam la subiect ca la un viitor posibil. Mai mult chiar, in unele descrieri aveam impresia ca viitorul incipient este deja printre noi. Nu e o carte care, la terminarea ei sa privesti in gol si sa meditezi. Ramai pur si simplu cu golul... [:)]

 

Generalizezi. Pe mine cartea m a facut sa meditez la intrebari grave.

Una am pus o Mai sus, cea cu societatile islamiste.

 

Alta: Daca ar surveni o criza a fertilitati, o scadere brusca a natalitatii ( din diverse cauze, una posibila fiind poluarea, degradarea mediului), cum ar rezolva o societatea Occidentala? Care ar fi solutia/ solutiile?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fiecare vede in felul sau, in functie de bagajul emotional. 

Un posibil viitor ca in carte nu poate fi altceva decat o involutie. Asa ceva nu este posibil, nu dupa enormul salt facut de omenire in ultimele decenii.

 

PS.

Fertilizarea in vitro este solutia pe care o vad eu. Nu e o solutie mult mai viabila decat toate balariile din carte?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

o involutie. Asa ceva nu este posibil, nu dupa enormul salt facut de omenire in ultimele decenii.?

 

Strict legat de involutie, cam asa ma crucesc si eu cand aflu ca dupa caderea imperiului roman (care avea canalizare, biblioteci, scoli) Europa centrala si de vest a cazut in negura Evului Mediu. Aia da involutie si uite ca se poate. Si nu este singura. 

 

O involutie in care femeia sa traga toate ponoasele? Pai asa au fost toate pana acum. Din pct meu de vedere 'minoritatea' cea mai oripsita din toate timpurile a fost femeia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai razvratirea unor femei era cam egala cu zero pe ansamblu. Eu ma gandeam la o rezistenta spontana, apoi organizata, din primele minute ale unor decizii ale barbatilor, ca: inghetarea conturilor femeilor, concedierea lor in Massa, rapirile, munca fortata, etc. Adica, eu gandesc ca azi in occident femeile sunt egale barbatilor, cell Putin teoretic, au putere de decizie, pozitii in guvern, chiar arme sau acces la ele. Chiar sa nu poata face nimic? Pe de Alta parte, organele de represiune, armata, politia, sunt preponderent masculine. So totusi,?

 

Nu cred ca se pot solidariza suficiente ptr o rezistenta in masa. De altfel nici nu sunt invatate ca pot si trebuie. Aici e mai mult de lucrat.

 

Au si nu au drepturi egale. Mie cel mai injust mi se pare tocmai cel legat de reproducere: atat planificarea cat si renuntatea la sarcina. In state moderne, democratice, astea inca sunt decise de barbati, desi ii privesc indirect (spre deloc, as zice eu). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strict legat de involutie, cam asa ma crucesc si eu cand aflu ca dupa caderea imperiului roman (care avea canalizare, biblioteci, scoli) Europa centrala si de vest a cazut in negura Evului Mediu. Aia da involutie si uite ca se poate. Si nu este singura. 

 

O involutie in care femeia sa traga toate ponoasele? Pai asa au fost toate pana acum. Din pct meu de vedere 'minoritatea' cea mai oripsita din toate timpurile a fost femeia.

Sa inteleg ca tu sustii ca un scenariu ca in carte este posibil?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place cartea. Mi-a  placut si prima oara si o revad cu placere si  acuma.

O consider o distopie SF. Nu o aseman cu Farenheit 451, dar gasesc aceeasi societate futurista in care inculpatul nu este statul ci oamenii care au  permis sa se ajunga aici.

=====

Statul nou  construit pe  ramasitele statelor americane se numeste Galaad, Gilead - un fost teritoriu biblic.

Conducerea e teocratica - asa cum era in america precolumbiana.

 

Imi place alternanta intre trecut si pezent cu care Offred (Fred il chema pe comandatul ei) isi spune povestea.

 

 Nu toata lumea  este schimbata.

 

Un pasaj trist si edificator:

 

"De mult n-am mai vazut femei în fuste atât de scurte. Fustele ajung  imediat sub genunchi şi picioarele par aproape goale în ciorapii subtiri. Îti sar în ochi; baretele pantofilor cu tocuri…

 

 Femeile se balabaanesc pierzându-şi echilibrul pe tocurile catalige, parc ar fi pe picioroange; au talia cambrata, cu fundul  proeminent. Au capul descoperit, cu parul negru radiind ă sexualitate expus la vedere.

 

Au buzele date cu roşu, rujul reliefând cavitatea umeda a gurii, asemenea mâzgaliturilor de pe peretii closetelor publice de odinioar .  Ma opresc în loc. Ofglen se opreşte şi ea şi ştiu ca nici ea nu-şi poate dezlipi privirile de la femeile astea. Suntem fascinate, dar şi dezgustate. Par dezbracate. A fost nevoie de atât de putin timp ca sa ne schimbam mentalitatea în astfel de chestiuni.

 

Apoi ma gândesc: Şi eu ma îmbracam aşa. Pe atunci eram liberă Occidentalizata, aşa numeau stilul pe vremuri. Turiştii japonezi vin spre noi sporovaind, iar noi ne întoarcem capul prea târziu, caci ne-au vazut fata. Au un translator îmbracat în costumul albastru  standard, purtând cravata cu model roşu şi acul de cravată cu ochiul înaripat. El se desprinde de grup şi vine în fata noastra, blocându-ne trecerea. Turiştii se îngramadesc în  spatele lui, unul duce un aparat de fotografiat la ochi. — Nu va suparati, ni se adreseaza el destul de politicos. Întreaba daca va pot fotografia. "

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, da. Cred ca este posibil ca femeile sa ajunga pe o pozitie inferioara si sa nu mai aiba drepturi. Nu cred ca se va intampla dintr-o data, asta ar creea un pic de revolta, ci cu tzaraita, insidios.

 

Nu inseamna ca ma astept ca asta se va intampla, ci ca nu exclud nici acest scenariu. Din ce am obsevat eu, omenirea are talentul sa isi dea cu șutul in coaste periodic.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As mai adauga ca Gilead e o tara aparent inchisa: desi exista o tara vecina unde fug unele femei si alte tari de unde vin turistii, acestea nu au nicio putere sa schimbe lucrurile in G. As fi zis ca asa ceva nu este posibil in lumea interconectata in care traim, dar de fapt este. Sunt tari in care existenta femeii este foarte strict reglementata: unde are voie sa mearga si cu cine, cine are voie sa o vada, ce drepturi are ea in cadrul familiei si al statului unde traieste. Si uite ca statele celelalte, exact ca in carte, nu se amesteca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu in era internetului si nu in Europa.

 

Să nu uităm că internetul există fix atâta timp cât avem curent electric :).

 

Zilele astea am cercetat documente din arhive pentru perioada celui de-al doilea război mondial. Nici nu știm câte lucruri nu funcționau atunci sau funcționau cu foarte mari greutăți. Dacă în zilele noastre s-ar întâmpla un război sau un cataclism care să ne lase fără curent n-am face nici 10% din ce reușeau cei de atunci să facă pe vremea aceea.

 

(Exemple de greutăți din anii respectivi:

- Prefectul nu putea pleca pe teren să inspecteze județul pentru că nu avea cauciucuri pentru mașină și nici nu avea de unde să ia alte cauciucuri

- Marea majoritate a autovehiculelor fuseseră rechiziționate de armata germană, apoi de cea sovietică

- La fel, fuseseră rechiziționate marea majoritate a căruțelor și a cailor. Țăranii nu ieșeau pe câmp să facă lucrările agricole pentru că se temeau că le vor fi rechiziționate utilajele sau caii

- Nu aveau combustibil pentru mori, deci nu aveau cu ce să macine grâul. Neavând făină, nu aveau din ce să facă pâine.

- Legăturile de telefonie erau tăiate sau folosite în exclusivitate de armată

- Din cauza bombardamentelor, instituțiile publice fuseseră evacuate din orașe în localitățile limitrofe. Dacă erai din Constanța, ca să te duci la primărie trebuia să ajungi la Eforie. Dar nu aveai cu ce să ajungi, trenul între Constanța și Mangalia funcționa doar o dată pe săptămână (nu exista combustibil pentru curse mai dese) și era arhiplin. Cu căruța nu prea puteai să te duci, că îți rechiziționau soldații calul. Iar dacă aveai treabă la prefectură trebuia să ajungi în județul Ialomița (!), acolo fusese evacuată prefectura.

- Din cauza lipsei de combustibil și a lipsei de autovehicule nu aveau cum să se aprovizioneze cu lemne de foc pentru iarnă.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...