Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna Povestea Cameristei


Ioana_Pos

Recommended Posts

Și totuși in carte nu a fost niciun cataclism, doar dorinta unora sa întemeieze aceasta societate. Închisă, dusa la primitivism, pana acolo încât omorau femeile păcătoase cu pietre in piața (nu foarte publica de data asta). 

 

Cartea are și o continuare? 

 

Recunosc ca nu am citit-o pana la sfârșit dar am văzut filmul, acesta serial pe hbo ce a fost in vara. Și am înțeles ca va fi și urmare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Și totuși in carte nu a fost niciun cataclism, doar dorinta unora sa întemeieze aceasta societate. Închisă, dusa la primitivism, pana acolo încât omorau femeile păcătoase cu pietre in piața (nu foarte publica de data asta). 

 

Cartea are și o continuare? 

 

Recunosc ca nu am citit-o pana la sfârșit dar am văzut filmul, acesta serial pe hbo ce a fost in vara. Și am înțeles ca va fi și urmare. 

 

In carte se intuieste la un cataclism ecologic care cauzeaza infertilitatea in masa. Cartea nu are o continuare. 

 

Stiu ca ce m-a socat initial a fost procedura prin care "fertilizau" cameristele...am incercat sa vad asta prin ochii copilului meu (care era in clasa 9a la momentul cind am citit amindoi cartea - a fost lectura obligatorie la liceu la clasa de engleza) si m-am scuturat toata intr-o revulsie sufocanta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In carte se intuieste la un cataclism ecologic care cauzeaza infertilitatea in masa. Cartea nu are o continuare. 

 

Stiu ca ce m-a socat initial a fost procedura prin care "fertilizau" cameristele...am incercat sa vad asta prin ochii copilului meu (care era in clasa 9a la momentul cind am citit amindoi cartea - a fost lectura obligatorie la liceu la clasa de engleza) si m-am scuturat toata intr-o revulsie sufocanta. 

De asta  nu am putut vedea filmul. Una este cand iti inchipui o anumita scena si  alta e  cand o vezi. Si foarte  bine jucata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In carte se intuieste la un cataclism ecologic care cauzeaza infertilitatea in masa. Cartea nu are o continuare. 

 

Stiu ca ce m-a socat initial a fost procedura prin care "fertilizau" cameristele...am incercat sa vad asta prin ochii copilului meu (care era in clasa 9a la momentul cind am citit amindoi cartea - a fost lectura obligatorie la liceu la clasa de engleza) si m-am scuturat toata intr-o revulsie sufocanta. 

 

Sa stii ca in anumite momente ale cartii chiar m-am gandit la copilul tau. Mi se pare absolut deplasata aceasta carte pt 14 ani! Cred ca sunt si alte distopii daca vrei sa prezinti genul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca in anumite momente ale cartii chiar m-am gandit la copilul tau. Mi se pare absolut deplasata aceasta carte pt 14 ani! Cred ca sunt si alte distopii daca vrei sa prezinti genul.

 

Avea 13 ani la momentul respectiv...In fine, in clasa aia au citit mai multe carti pentru genul respectiv si au analizat stilul, nu neaparat subiectul. El a trecut repede peste (avea si de citit undeva la 250 de pagini pe noapte pentru clasa asta - Brave New World, Fahrenheit 451 si  Never Let Me go). Pe mine m-a afectat!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In carte se intuieste la un cataclism ecologic care cauzeaza infertilitatea in masa.

 

Eu ma refeream la postarea Danielei in care scria ca ea ar vedea așa ceva posibil in era fără curent, internet, in cazul unui cataclism deja întâmplat. 

 

In carte nu e vb de așa ceva, de asta e diferit. 

 

Ma întreb cum vor face continuare? Cartea (filmul) s-a terminat așa brusc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, eu răspundeam doar la observația Miandei că o involuție a societății nu e posibilă astăzi, în Europa și în era internetului :).

 

Mianda răspundea și ea întrebării lui Fleurdelis: ”Este posibil un viitor care sa ne intoarca in trecut, chiar Mai jos decat conditia femeii in trecut, ca intr o spirala apocaliptica?

 

Edit: Eu nu ziceam că scenariul cărții e posibil, că n-am citit (încă) cartea. Ziceam că e posibilă o involuție a societății în situația unui război sau unui cataclism, faptul că acum avem internet nu o să ne protejeze în acele situații de anumite lucruri :).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, eu răspundeam doar la observația Miandei că o involuție a societății nu e posibilă astăzi, în Europa și în era internetului :). Mianda răspundea și ea întrebării lui Fleurdelis: ”Este posibil un viitor care sa ne intoarca in trecut, chiar Mai jos decat conditia femeii in trecut, ca intr o spirala apocaliptica?” Edit: Eu nu ziceam că scenariul cărții e posibil, că n-am citit (încă) cartea. Ziceam că e posibilă o involuție a societății în situația unui război sau unui cataclism, faptul că acum avem internet nu o să ne protejeze în acele situații de anumite lucruri :).

 

Ah Ok, credeam ca ai citit cartea :). Da, am înțeles lanțul răspunsurilor și mi se pare perfect plauzibil răspunsul tău. Doar ca eu îl corelam cu ceea ce se întâmpla in carte :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie momentul copulatiei mi se pare unul dintre elementele cheie: cum trebuie sa se simta camerista dar mai ales sotia? Nu e asta scopul, sa le injoaseasca pe amandoua, cea care nu poate face copii si i se reaminteste ca nu si/a indeplinit menirea asa cum ii e trasata in Gil si cealalta, care e o simpla masina de facut copii, ale carei idei, sentimente, dorinte nu conteaza. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...