Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna Povestea Cameristei


Ioana_Pos

Recommended Posts

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, înțeleg ce zici. Știu că în societatea respectivă nu aveau nici un drept. Eu doar subliniam că în caz de lipsă de resurse, deși unii au resursa, alții o folosesc și o controlează.

 

M-am gândit la un moment dat că ar fi fost interesant ca în aceeași situație (fertilitate redusă) să se întemeieze o societate matriarhală :) (că doar ele erau ”deținătoarele” resursei lipsă), dar mi-am dat seama că acest lucru ar fi foarte improbabil. Pentru că ar fi fost necesar ca femeile să preia puterea (sau bărbații să o predea de bună voie), ceea ce nu văd cum s-ar realiza. Nu putem nega, puterea așa cum este acum este majoritar masculină. Iar în cazul declanșării unei stări de urgență (război, cataclism, atac terorist) puterea ar fi cea militară, care este masculină prin definiție.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, fertilitatea e o resursa, insa nu e o resursa ca toate celelalte pentru ca e limitata si, mai ales, epuizanta pentru cea care o detine. Daca in zilele noastre vedem femei care au puterea in mina si sunt excelente, pina acum nu am vazut femei insarcinate sau potential insarcinate cu putere (parerea mea de 3 lei). 

Pe de alta parte resursa nu e legata de toate femeile, cide nu mai o mica parte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai cum sa fii off topic ca romanul asta zau ca atinge o groaza de teme 'dureroase'.

 

Il recitesc acum ptr subiectul de discutii de aici si ma impresioneaza si mai mult simbolistica din el (sau poate il citesc eu prea scolareste?):

- Sala de sport unde au fost reconditionate si unde invatau sa sopteasca si sa citeasca pe buza ma face sa ma gandesc la confesiunile celor din inchisorile comuniste, care la fel comuicau cu ciocanit/ tusit. Si cat de umana e dorinta lor de contact, de a intinde mana sa atinga degetele celeilalte.

- Descrierea tavanului de unde lipseste candelabrul (in camera ei) si golul a fost acoperit cu ipsos, ca un ochi care a fost scos si nu mai vede, asa cum au ajuns ei sa traga pleoapele peste realitatea din carte, sa nu mai vada ce se intampla cu adevarat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Păi eu am scris la subiect, doamna profesoară :D (glumesc, da?).

 

Eu mai remarcasem faptul că societatea era hotărâtă să șteargă toate urmele de individualism din femei (fie că erau Soții, fie că erau Cameriste, fie că erau Marte etc.) cu scopul clar declarat ca generațiile următoare să fie mult mai ”cooperante”. Practic o generație nouă ar fi avut ca repere doar lumea ”nouă”, fără să-și mai pună întrebări.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Păi eu am scris la subiect, doamna profesoară :D (glumesc, da?). Eu mai remarcasem faptul că societatea era hotărâtă să șteargă toate urmele de individualism din femei (fie că erau Soții, fie că erau Cameriste, fie că erau Marte etc.) cu scopul clar declarat ca generațiile următoare să fie mult mai ”cooperante”. Practic o generație nouă ar fi avut ca repere doar lumea ”nouă”, fără să-și mai pună întrebări.

 

Societatea? Adica barbatii [:D] Ca in experimentul ala cu maimutele, nu se mai stie de ce nu trebuie sa faca ceva, daca una incearca, celelalte or sa o bata ca iese din tipar. 

 

Pe mine m-a frapat un fragment care confirma ce zici tu si arata ce statut aveau femeile si inainte de instaurarea statului G (ingrosarea imi apartine): 

 

“Nature demands variety, for men. It stands to reason, it's part of the procreational strategy. It's Nature's  plan."  I  don't  say  anything,  so  he  goes  on.”

“Women know that instinctively. Why did they buy so many different clothes, in the old days? To trick the men into thinking they were several different women. A new one each day."
He  says  this  as  if  he  believes  it,  but  he  says  many  things  that  way. Maybe he believes it, maybe he doesn't, or maybe he does both at the same time. Impossible to tell what he believes.
"So now that we don't have different clothes," I say, "you merely have different women." This is irony, but he doesn't acknowledge it.” 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

<script> </script>

 

E o lume grotesca, care s-a intors la originile primitive din Vechiul Testament.

Subiectul e dezagreabil, greu de digerat mai ales pentru cititoare.

 

Dar nici barbatii nu stau mai bine. Cei care nu se convertesc noii ordine, diverse categorii sociale, sunt haituiti exterminati si atarnati de zidul rosu. Barbatilor le este interzisa masturbarea si pot face sex numai daca li se permite casatoria.

 

avem barbati asupritori si barbati asupriti-ucisi. 

avem femei servitoare, dar si femei asupritoare - nevestele, poate matusile

 

Offred a capitulat, nu este nici convertita, nici eroina, nici nu prefera moartea in locul statului de sclava.

Banuiesc ca orice e mai bine decat statul de Nefemeie.

<script> </script>

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...