Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

 

Laura25, cum se mai simte mama ta? Dar gemenii- bucurosi de scoala? Am si uitat sa te intreb, a ajuns cu bine coletul? Si mai ales, ai avut la cine sa dai hainele, ca erau ptr diverse varste.

 

 

[flo2]  A ajuns bine, da (parca am trimis sms atunci, nu mai stiu, mii de scuze daca nu am anuntat) . am scris la subiect aici:  http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/155436-gestul-care-poate-schimba-un-destin-cap-2/

 

Am selectat o parte pt fetita mica de la Valeni, cateva vor merge la o fetita pe care o cunoaste soacra mea (sunt mai multi frati, vin la biserica unde merge soacra, au o situatie financiara foarte precara), le gasesc eu la toate stapan. Multumesc din nou [pup]. Inca nu le-am dus la destinatari, pt ca mai astept un colet si incerc sa ajung pe la copii dupa aia. 

 

 

Mama e bine, multumesc mult de intrebare. Este incredibil de bine, de fapt. E internata in Iasi, la oncologie. Are 3 saptamani de cand a inceput radio si chimioterapia, dar nu are efecte adverse, nu o doare nimic, nu ii este rau, mananca ok (zice ca nu prea are pofta de mancare, dar totusi mananca cat de cat) , face plimbari in jurul spitalului , in weekenduri a stat la sora mea, la o prietena, a fost acasa, e cu moralul sus si increzatoare ca va fi bine. 

 

Gemenii ... pfiu .. azi a fost mai bine, ieri dimineata am zis ca ma duc in lume ... Nu, nu sunt bucurosi ca a inceput scoala, le e greu sa se trezeasca (in vacanta pe Bianca o prindea si ora 10:30 dormind, acum la 7 trebuie sa fie in picioare) , le e greu sa intre in program de teme si stat la scoala, dar , asta e! Unul are probleme de genul "crezi ca reusesc sa iau premiu anul asta?!", celalalt "nu imi sta bine parul si mi=am uitat si telefonul acasa! Toate nenorocirile pe capul meu" ( va las sa ghiciti care si cum) .

Au 3 colegi noi in clasa, diriginte nou (de care, din fericire, le place mult), ore mai multe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

la noi se anunta furtuna mare, 27m/s. Vantul se anunta ca incepe le la 17.00 si sper sa ajung acasa in timp  (insa depind de sot, care este mereu intarziat :(((( )sa ascund lucrurile de pe terasa ca altfel le gasesc prin gradina.

Ieri am fost cu colegii la afterwork, la un skybar, o vreme superba, se vedea marea si orasul atat de frumos!!! Copiii sunt cam invidiosi pe mine, ca cica "ma distrez cam mult". Iar vineri merg la Cph la Riverdance, apoi planuiesc un dinner mai special pt cei cativa ani de casnicie:))

Iar am citit pe sarite, dar ma bucur ca Viv are casa rosie:))) si echipa serioasa, si ii doresc sa se mute cat mai repede!

Ioana, tot in blue mood! Poate o cafea cu o prietena?

Ella, ca de obicei, are program super interesant si activ.

Mianna, are mama si casa ordonata:))) deci are timp de folk:)))

Rall, se enerveaza de foaia cu elevul, pe care eu nu am citit-o. dar ma evervez si eu, caci am incredere in enervarea lui Rall:))))

De fapt, sunt si eu enervata ca au uitat sa imi plateasca zilelele de vacanta ramase de la fostul serv. Si acum ma agit sa rezolv problema...

Daniela studiaza "legal data compliance" si ea oarecum in blue mood [flo2]

Miha, la voi vine furtuna?

Laura, sanatate mamei si succes copiilor la scoala. (Eu niciodata nu le-am putut zice alor mei "gemenii", de fapt nu i-am vazut nicodata ca gemeni, desi sunt:))))

Iar de Rox, nu mai stim daca a terminat cu zugravitul. Si clar, tb sa puna poze cu designul:)))

O zi linistita sa aveti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, da, eu va citesc, dar mare lucru n-am a spune :-)

 

am intrat in rutina anului scolar, astazi a fost prima zi in care mi-am trimis copila SINGURA cu autobuzul, la scoala!

pana acum o duceam eu dimineata, fie cu taxiul, fie cu autobuzul, eu ma intorceam apoi acasa, sa ma pregatesc pentru mers la job. anul trecut o mai ducea si sotul meu, cu masina, in drum spre job-ul lui, dar acum pleaca foarte devreme de-acasa si nu mai are cum s-o duca el.

well, am stabilit ca e destul de mare sa mearga singura cu autobuzul cale de 5 statii si puternica incat sa-si care ghiozdanul in spate, de fapt caratul ghiozdanului de anul trecut a fost marea problema din cauza careia o insoteam la scoala, depasea lejer 5 kg in fiecare zi, umbla saraca copila adusa de spate mult in fata, sa contracareze greutatea ghiozdanului (i-am luat din acela ergonomic, super usor, de la herlitz).

anul acesta manualele sunt subtiri (au doua volume, cate unul pentru fiecare semestru), am fost atenta cand i-am cumparat caietele, sa fie de 48, maxim 60 pagini, sa nu atarne si ele, deocamdata nu au auxiliare/culegeri, deci ghiozdanul e mai usor ca niciodata, in jur de 3 kg.

astept cu interes prima sedinta cu parintii, am inteles c-ar fi ceva schimbari legate de orar/program, din decembrie s-ar putea sa invete dupa-masa clasa lor, din lipsa de spatii necesare in scoala - pentru ca ISU nu a autorizat folosirea acelor incaperi pentru ca nu corespund normelor de siguranta.

in rest, o vara linistita, aproape in fiecare week-end am fost la mare pe al nostru litoral + concediul propriu-zis tot la mare, tot la noi (caci in Turcia inca n-am avut curaj sa mergem, la anul sigur ma duc daca lucrurile raman la fel ca in ultimii doi ani - la situatia din Turcia ma refer).

copila a fost si in tabara la Poiana Brasov, s-a distrat foarte bine, au avut conditii bune de cazare, dar masa a lasat de dorit - evitati tabara de la Hotelul Piatra Mare Poiana Brasov, daca aveti copil mofturos/selectiv cu mancarea.

cam atat.

a, si de vineri sau de luni imi vine un nou sef, sa vedem in ce ape se scalda, ce stil are, cum va actiona. e un vechi coleg, dar a avansat in functie, a lucrat in Bucuresti o perioada si acum vine la Ploiesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna

 

zugravitul s-a terminat (aproape....) sambata. am ramas cu finisarea la usa de la intrare, ca nu se uscase reparatia. asa ca suntem ok. am avut multe altele pe cap... tot din sfera medicala, dar ce sa zic, sper sa fim pe drumul cel bun.

copchiii... la scoala. eva e la afterschool si au program ok, domnu' Patrick are aceleasi probleme ca domnu' Rares - freza, telefonul nu il poate uita acasa ca ii e lipit de mana (ma bucur imens ca nu le au in ore....). sta singur acasa pana pleaca la 11.45, mananca, ..... ma pot baza pe el, ce mai!

 

anja, n-am design nou. o sa schimbam canapeaua&fotoliile in viitor... dar nu stim inca când si cum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna

 

zugravitul s-a terminat (aproape....) sambata. am ramas cu finisarea la usa de la intrare, ca nu se uscase reparatia. asa ca suntem ok. am avut multe altele pe cap... tot din sfera medicala, dar ce sa zic, sper sa fim pe drumul cel bun.

copchiii... la scoala. eva e la afterschool si au program ok, domnu' Patrick are aceleasi probleme ca domnu' Rares - freza, telefonul nu il poate uita acasa ca ii e lipit de mana (ma bucur imens ca nu le au in ore....). sta singur acasa pana pleaca la 11.45, mananca, ..... ma pot baza pe el, ce mai!

 

anja, n-am design nou. o sa schimbam canapeaua&fotoliile in viitor... dar nu stim inca când si cum.

Rox, sa fiti sanatosi si sa rezolvati toate probleme de sanatate (cred ca am pierdut unde ai scris detalii). Iar freza la adolescenti, e o chestie serioasa care nu trebuie luat< in ras :))) Am zis!

Iar telefonul, este deja o extensie a mainii, asa cred ca va evolua noua specie de adolecenti, cu un membru evoluat numit "manofon" Unde esti tu, Darwin, maica???

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, sa fiti sanatosi si sa rezolvati toate probleme de sanatate (cred ca am pierdut unde ai scris detalii). Iar freza la adolescenti, e o chestie serioasa care nu trebuie luat< in ras :))) Am zis!

Iar telefonul, este deja o extensie a mainii, asa cred ca va evolua noua specie de adolecenti, cu un membru evoluat numit "manofon" Unde esti tu, Darwin, maica???

 

 

da, clar ca vor evolua asa. preocuparea de baza e sa vada pe snapchat unde e fiecare din turma [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...