Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

buna dimineata

 

noi am terminat (oficial) cu lucrarile prin casa, pus la loc, etc. neoficial mai am de schimbat blatul la bucatarie si de facut niste rafturi, dar cel ce se ocupa mai intarzie putin.

 

Mihaela, sanatate multa sa treaca guturaiul.

 

pe aici nu a trecut nicio furtuna, este in continuare cald si o umezeala mai rea decat vara (91% dimineata)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata! 

Imi beau cafeaua cu voi si va urez o saptamana usoara si frumoasa! 

 

Black!!! Felicitari!! Sa fii sanatoasa, sa ai o sarcina perfecta si un bebe perfect ! Succes "domnisoarei fara sef" la scoala si la tot ce urmeaza! [:)]

 

Mihaela, sanatate multa! Sper ca deja te simti mai bine! 

 

Mianna, ce timp frumos petreci cu mama ta! Sunt lucruri marunte de care va veti aminti mereu cu drag. 

 

Daniela, sa porti sanatoasa paltonul! Ma bucur ca ti-au iesit analizele bune. Tine-o tot asa!  [:)] Cu muncile cum stai? Pe unde te deplasezi saptamana asta? 

 

Fleur, sanatate multa si succes sa va puteti tine de regim! Noi avem 15 butasi de vie pusi primavara trecuta care au crescut destul de mult anul asta, dar avem 4-5 ciorcine de struguri deocamdata. Am inteles ca dupa 3 ani cel putin incep sa faca struguri. Noi cumparam struguri de la un producator din zona Panciu, dar luam cateva sute de kg si facem vin. (ar fi pacat de pivnita ce o avem, nu se face sa o lasam sa stea asa, goala [:D])  Inca mai avem o damigeana de 50l de anul trecut de vin alb. Am inteles ca sunt foarte calitativi strugurii in Romania anul asta, ca va fi pentru vin un an "de colectie". 

 

 

Noi am avut un weekend cu vreme foarte calda, asa ca am profitat. Barbatul a dat cu lac soclul din piatra pe care l-am facut la casa, eu am fost cu copiii in parcul din centru, unde a fost targ de carte. Ei s-au dat cu rolele si trotineta, eu am rasfoit si am cumparat carti.

Duminica, Rares a mers la un coleg de clasa cu care este foarte bun prieten, noi am urcat pe un munticel langa oras (pe Cozla). Am plecat de acasa cu planul de a ajunge la niste stanci , "3 caldari", despre care aveam o idee vaga unde sunt. Cred ca suntem singurii ce stau in zona si nu au reusit sa le gaseasca.  [batcap]  A fost insa o "plimbare" cand in panta, cand la vale, de vreo 3 ore prin padure, chiar foarte frumos. Cand am coborat ne-am oprit direct la terasa pe care o frecventam toata vara, la o hamsie si o bere, sa recuperam caloriile pierdute. 

 

Copii maine au primul test, la matematica. Off, ce mi-au auzit urechile aseara si dimineata, cate plangeri si proteste!!  [alcool]  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața,

 

Laura, sunt într-o deplasare la Brașov, încep un proiect cam complicat și tare prost plasat ca timing (se suprapune peste altele). Dar le dau eu de cap :) (sau ele mie :D). Ce frumoasă e zona de la voi! Te invidiez sincer! Ce ai în palmă acolo? Merișoare sau coarne?

 

O săptămână ușoară și frumoasă tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna din pat!

 

Sunt mai bine, as fi putut cred sa merg la job azi, dar am preferat sa stau acasa sa nu ii imbolnavesc si pe colegi. 

 

 

Miha, somn, ceai, lamaie! Sanatate multa! Merci pt tips-ul cu canile, incerc sa ma mai potolesc :)))

 

 

Stii reclama aceea la Alvedon? Vila, väska och kärlek? astea te vindeca de raceala :). 

Adica Somn, lichide si iubire :). Eu le-am avut pe toate plus echinaceea :).

 

Am trecut foarte usor de data asta peste viroza, pe mine ma loveste crunt, cel putin 5 zile stau in pat cu dureri crunte de cap, gat, tuse, muci, tot tacamul...de data asta am luat de la primele simtome echinaceea si puseul maxim a fost de o zi, ieri, cand am stat si in bucatarie si am gatit, am mancat normal, nu mi-am pierdut simtul mirosului si a gustului...erau oribile virozele astea. 

 

In alta ordine de idei, a rezervat al meu trei zile la spa-ul acela polonez, mergem de miercuri pana sambata, in noiembrie inainte de ziua lui. Si surpriza! Vine si Silvia! pe asa ceva a zis ca merita sa lipseasca trei zile de la scoala :). E prima data cand mergem la asa ceva, sper sa ne placa :). O sa vizitam si orasul, se numeste Kolobrzeg, am citit ca e intersant. Si ca exista un muzeu 6D care merita vizitat. Abia astept!

 

Si tot in alta ordine de idei, la noi pe insula e saptamana asta Aurora 17 https://en.wikipedia.org/wiki/Aurora_17 . Zilele trecute am vazut aterizand exact peste drum, eu eram cu masina mergeam cu W la vaccin, un C17 Globemaster (daca va intrebati ce e https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_C-17_Globemaster_III). E URIAS! Si era foarte aproape de pamanat aveam sa citesc in ziua urmatoare, pt ca la decolare a absorbit in motor un stol de pescarusi si a fost nevoit sa se intoarca. Ieri a plecat din nou si a revenit de pe continent cu 250 de soldati finlandezi. 

Azi trebuiau sa sara cu parasuta 50 de soldati americani dintr-un elicopter din acela urias, cu doua elice, unul in cap si unul in coada, dar e vant si nu vor sa riste nimic. 

 

Cam atat despre cronica gotlandeza :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana ma bucur ca ati terminat (aproape) amenajarile. 

 

Daniela, spor la treaba! 

 

Anja ce flori ai pus? la mine crizantemele, garofitele si begonia (asta e "nebuna", ii place la nebunie in vremea de acum, s-a facut imensa si e plina de flori, nici nu stiu cand sa o aduc in casa) rezista acum, dar as mai pune si altele daca imi dai idei. Alea in pamant sunt inflorite toate, trandafiri, gura leului, garofite, dalii, si altele pe care nu stiu cum le cheama ;). 

 

Laura25 ce frumos la voi! Da, coarne, le-am recunoscut. Eu am cumparat merisoare (la noi pe insula nu cresc, dar suedia e plina!) sa fac dulceata acasa, pt fripturi :). Cea din magazin are prea mult zahar. E prima data cand cumpar, sa vad cum iese. 

 

O astept pe Diana sa il duca pe W la plimbare. 

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Am avut un week-end destul de aglomerat cu treaba pe langa casa, cu ajutor pentru mama care a facut pomana pentru bunicii plecati, și o vizita ieri in Piata Constitutiei la concert, la zilele Bucurestiului.

 

Miha, ma bucur ca te simti mai bine. Refacere totala!

 

Black, felicitari si sarcina cat mai usoara!

 

Daniela, spor la treaba!

 

Laura, frumos tare la voi acolo! Am recunoscut si eu coarnele , numa bune de o cornata.

 

Rox, deci ai avut week-end plin. Am vazut o parte din meciul de dublu din Cupa Davis, si un pic din meciul de ieri dintre Frunza si Thiem. Mi-a placut mult atitudinea jucatorului nostru. Am vazut si un pic din meciul fetelor la tenis de masa, mai exact setul 2 din ultimul meci.

 

Ca vorbeati de flori...nu stiu de ce, dar muscatele mele se usuca. Imi pare rau de ele ca erau frumoase si pline de flori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ehhe, pusei cyclamer...sunt tare frumoase, dar nu stiu daca rezista afara...

Miha, ma bucur ca esti mai bine. Eu azi am scutit un copil de la scoala. Aseara a facut febra (zice el, ca i-a fost rau azi noapte, dar eu am dormit tun...) si tuseste ingrozitor, cu tot cu siropul de tuse.


 

Anja ce flori ai pus? la mine crizantemele, garofitele si begonia (asta e "nebuna", ii place la nebunie in vremea de acum, s-a facut imensa si e plina de flori, nici n

u stiu cand sa o aduc in casa) rezista acum, dar as mai pune si altele daca imi dai idei. Alea in pamant sunt inflorite toate, trandafiri, gura leului, garofite, dalii, si altele pe care nu stiu cum le cheama ;). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Laura, frumos tare la voi acolo! Am recunoscut si eu coarnele , numa bune de o cornata.

 

 

Exact! Am vorbit cu nu vecin care are o sursa ieftina si imi aduce azi-maine o galetusa de 5 kg sa le fac cornata. Anul asta am fost mai gospodina ca niciodata (poate pentru ca mama nu s-a simtit bine si multe din lucrurile care ma bazam ca le fac ai mei si eu primesc de la ei, m-am gandit sa le fac eu) , am facut si visinata si afinata, ceva muraturi, legume pt iarna. 

 

 

Anja, nu stiam ca alea sunt flori de toamna. Eu am 2 ghivece primite cu diverse ocazii si le-am tinut in casa iarna, afara primavara-vara. Aproape s-au uscat ca am uitat sa le ud mereu la timp, dar acum chiar sunt pline de frunze viguroase. Astept si eu florile, daca zici ca acum e vremea lor sa infloreasca.  Mi-a inflorit si mie zilele astea o tufa de dalii pe care o astept de la inceputul verii sa creasca. Tare prost i-a mers anul asta. Si trandafirilor le-a mers prost de la o bucata de vara. Au inceput cu boboci multi, flori frumoase, apoi prin august s-au uscat frunzele (o fi fost de la caldura? sau o boala) , acum mai au un rand de flori, dar anemice tare. 

 

 

 

Mihaela, ma bucur ca esti mai bine! Sanatate , sa te refaci complet pana maine! Am citit si eu in presa romaneasca despre exercitiul militar suedez. Trebuie sa fie interesant sa ii vezi asa in actiune. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...