Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Aaaa, si am mai vrut sa zic ceva: traiasca mustul! 

 

Mama mea, care-i in stare sa se hidrateze doar cu cafea (bea doua dimineata si inca una dupa pranz), si care pana acum la insistentele mele a baut la pranz cate o jumate de pahar de sprit, iar dupa masa inca o amarata de jumate de pahar cu fanta, ca asta-i place, acum bea 3-4 pahare mari de must  [:)]

 

Din fericire am gasit un furnizor in zona - un mosulet simpatic care vine in fata la Prosper (asta fiind un complex comercial din Rahova) cu must proaspat stors. Asa ca imi fac si miscarea zilnica - fac cam 30 de minute pana acolo si inapoi - si cumpar in fiecare zi cate un litru, si asta o sa fac atata timp cat mai este must (sper sa ma tina hotararea si cand s-o strica vremea  [:)]  )

 

Deja am concluzionat cu mama ca n-a baut atata must in toata viata ei, cat a baut in toamna asta  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

 

Am dormit, ce bine am dormit!

Fata este bine, nu are voie o perioada cu telefon, tableta, calculator, tv... doar sa citeasca carti de hartie. Doarme mult.

 

Am fos ieri sa miros noul parfum de la Chanel. Gabrielle Chanel.

L-am declarat parfumul vietii mele, este efectiv de vis. Imi place atat de mult!

Ce m-a retinut sa-l cumpar? Pretul 710 lei, 100ml, la Sephora si Chanel la noi in Romania.

Ca  la Sephora.com e 135 dolari ceea  ce inseamna 500 lei.

 

Duc tratative cu domnul ca daca  il gaseste prin aeroport sau prin arabiile lui pe acolo, mai  ieftin, sa-l primesc cadou ca tare imi  place!

 

Pinguine din alte tari pe la voi cam cat costa? Varianta de 100ml. E doar in  formula de eau de parfum.

Si acuma mai miros!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bateria de la chiuveta din bucatarie are o situtza mica prin care curge apa.

La mine sita  aia a  cazut si  m-am dus la Hornbach sa iau  alta. Noroc ca am stiut a vorbi  in metafore ca habar nu aveam cum se numeste.

 

Se  numeeste, ca  sa  stit si voi PERLATOR APA.

Ce denumire  pompoasa pentru o chestie asa mica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Ioana, multumesc de data aceasta ne-am incadrat in promgram. Am terminat la fix sedinta ca sa pot pleca acasa. Ce mai fac domnisoarele tale?

 

Rox, da groaznic ce se intampla...imi ziceau colegele ca ar fi fost si unul in Indonezia de 6.

 

Vad ca la noi au dat avertizare de vreme rea dupa ora 20.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cica ar fi fost si azi-noapte o vijelie mai puternica in ploiesti...pe bune daca am auzit/simtit/vazut ceva....

citeam si eu acum pe net avertizarea pentru bucuresti. daca se adevereste, pagube materiale vor fi oricum, cel mai probabil masini avariate de copaci rupti, acoperisuri zburate sau diverse alte obiecte luate de vant.

pinguini de bucuresti, aveti grija de voi in seara asta, nu stiu cum va fi in ploiesti :-(((.

 

"Primarul general al Capitalei Gabriela Firea a anuntat miercuri, in cadrul sedintei Comandamentului pentru Situatii de Urgenta organizat la nivelul primariei, ca a decis ca scolile sa se inchida mai devreme pentru ca Bucurestiul urmeaza sa fie lovit de o furtuna in aceasta seara.

 

Astfel, toate scolile vor fi inchise de la ora 17:00, astfel incat copiii sa fie la adapost de furtuna care e asteptata in Capitala incepand cu ora 20:00.

Edilul a rugat Inspectoratul Scolar sa ia legatura cu toate institutiile de invatamant, astfel incat elevii sa fie acasa cand incepe vijelia, "si nu in vreo statie de autobuz".

 

In plus, primarul general a avut si o rugaminte pentru locuitorii Capitalei: "As dori sa adresez o rugaminte bucurestenilor: daca in aceasta seara nu au drumuri foarte urgente, strict necesare, sa ramana in case, pentru ca dupa ora 20:00 vor incepe aceste fenomene meteo extreme, vantul va avea aspect de vijelie si este bine sa ne protejam chiar daca institutiile statului iau toate masurile necesare in aceste situatii".

Firea a cerut si sa fie toaletati copacii, pentru a nu exista riscul fie doborati de vant, a cerut verificarea panourilor publicitare si a cerut politiei locale sa discute cu dirigintii de santier pentru a-si pune in siguranta utliajele si macaralele care ar putea crea probleme in cazul rafalelor de vant.

Proprietarilor de terase li s-a solicitat sa isi puna in siguranta clientii si sa aiba grija ca umbrelele sa nu se desprinda, la fel si acoperisurile.

Intervalul critic pentru Bucuresti va fi de miercuri seara de la 20:00 pana joi dimineata la 03:00"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 

 

Am supraviețuit celor 4 adolescente :). A fost chiar Ok. După ce le-am dus și adus de la cina, și-au pregătit singure paturile Pt noapte și s-au postat in living la un film horor sa poată dormi bine noaptea :). La 23 era gata filmul, s-au hăhăit pana pe la 24 când al meu a zis stingerea ca el muncește azi :). Și gata, au tăcut :). 

 

W a fost in culmea fericirii cu atâta atenție, e înnebunit sa fie lume la noi, adora. 

 

Acum încă lenevesc in paturi deși s-au trezit. Au ce mânca de mic dejun. 

 

Eu plec imediat la policlinica. 

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! 

Va salut si eu, mai fara chef de nimic azi. 

 

viviana, ce intamplare cu fata aia! Bine ca se simte bine acum, nasol tre sa fi fost sa o gasesti  asa pe jos [:(]. Succes la gasirea celor mai buni furnizori! Esti foarte tare cum te ocupi tu de toate! 

 

fleur, sa stapanesti sanatoasa masina! Imi plac si mie masinile astea mari, iti dau un sentiment de siguranta in plus, dar mi se par mult mai practice pe strazile romanesti versiunile mai mici (eu am o masina mica si urata, dar care consuma putin si care se strecoara fantastic in trafic, incap in orice loc de parcare, e foarte utila la ce o folosesc eu) .

 

Ioana, harnici mai de voie, mai de nevoie. Barbatul este intr-adevar foarte harnic si indemanatic. A facut singur magazia de lemne de la zero vara asta (de la turnat placa de beton jos pana la pus acoperisul , jegheaburi si burlane) , a facut niste trepte sa am acces prin spatele casei, de la bucatarie direct in gradina (inconjuram toata casa inainte) , a dat cu lac soclul casei, are in plan sa se apuce de facut un bar in mansarda (are niste idei si schite deja in cap, lemnul de lucru ii lipseste) . 

 

 

Mianna, spor la pregatiri, sa ajungi cu bine la festival, sa te distrezi si sa gasesti totul in regula cand te intorci. Pleci vineri / sau de joi ? 

 

Copiii au avut ieri prima dezamagire la scoala. Li s-a dat test la mate si nici unul nu a reusit sa treaca prin toate subiectele. Au avut 17 exercitii si probleme (unele destul de dificile, cu calcule multe) in 50 de minute. Testul a fost din materia de anul trecut, unele lucruri nu si le-au amintit imediat si le-a luat ceva timp sa isi dea seama ce au de facut, dar toti din clasa s-au plans ca nu au reusit sa faca tot. Am incercat sa ii mobilizez sa fie asta un impuls pentru a lucra mai mult, sper sa nu imi fi racit gura degeaba. 

 

M-am decis sa mergem sambata in Iasi. Am prieteni ce se asteapta sa dau de baut de ziua mea, dar m-am gandit ca timpul cu mama e mult mai important anul asta, asa ca mergem sa imi petrec ziua cu ea si cu sora mea. I-am zis tatei ce plan am, poate ajunge si el, sa ne vedem cu totii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La festival plec vineri dis-de-dimineata (la 6.30 pleaca autocarul). Sper sa treaca furtuna pana atunci. 

 

Imi "plac" instructiunile de a preveni pagubele legate de furtuna: proprietarii sa aiba grija sa nu zboare umbrelele si sa nu cada acoperisurile. Really? Si cum se presupune ca se face chestia asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...