Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Cand vin la voi in vizita frati, surori, si mergeti la restaurant, cine plateste? 

Intreb ca sa vad daca sunt extrem de deplasata sau nu 

Cand ma duc in vizita la  sora  mea si mergem la restaurant facem jumatate-jumatate.

De multe ori cand e ea  de garda si ne duce cumnatul meu  la restaurant  plateste el.

Atunci cu  o zi doua inainte de sfarsitul vizitei  dau  eu  o masa.

 

Dar per  total facem split indiferent cati membri are fiecare familie  la masa si  cat a mancat fiecare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah, si cu mancarea...

Cand cumparraturile le facea sora mea  nu imi cerea bani pe mancare.

Cand le faceam eu  nici eu nu ceream bani inapoi. Nu am conceput niciodata sa nu ma revansez si sa las toate cheltuielile  numai la ea.

 

Sau cand duceam fetele la film plateam si pentru nepoata mea, cum era sa-i cer bani inapoi? Si ea facea la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Plateste cine invita.

Daca ai invitat tu rudele, platesti pt ele. Eu asa fac.

Cu nuante: daca s au autoinvitat, intr un fel sau altul, conveniti de la inceput: numai gazduire, si ii priveste ce mananca sau partajati cheltuielile pt mancare Acasa sau restaurant.

Cand vizitati diverse obiective, fiecare isi plateste biletul.

Iarasi nuante: unei rude aduse la tine sa te ajute ii platesti tot,  Masa, casa, plimbari si chiar un salariu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e soare si racoare, e placut.

Am fost si eu la shopping de pantofi, depiele Dr. scholl si adidasi pt mine, adidasi 2 perechi si cizme de cauciuc pt baiat.

De mult timp nu mai suport decat pantofi comozi, tocuri incalt numai la ocazii, ff rar.

Acum sper sa ajungem cu astia pana la sezonul cizmelor.

As vrea totusi si niste botine...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am invitat, au trecut pe la noi in drum spre casa si au stat 2 zile. Am zis sa le aratam imprejurimile, peste tot.e unde am fost la cafea sau la masa am platit noi. La restaurant azi a zis cumnatul ca si asa castig bine, putem sta pana seara sa bem si sa mancam. Si-a comandat 2 deserturi, beri samd. Iar la sf a zis cumnata ca hai sa platim nemteste, noi am platit cu cardul si au zis ca scot bani. Nu au scos. :))

Mi se pare aiurea pt ca eu nu as face asa ceva in veci. Adica o data unii, o data altii. Sau dau banii dupa. Mai ales ca nu suntem in relatii bune sau apropiate cu cumnatul din cauza multor faze facute de el. 

 

 

Aici ploua de ieri aproape fara pauza. Marti am programare la banca sa vad cat credit primim pt casa.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa zic asa, depinde. De obicei, atunci cand stiu ca pt invitati costul unei mese la restaurant in Suedia este ceva semnificativ, nici nu imi pun problema, si platesc eu, indiferent de cine invita (mai ales cand vin din RO). Cu sora mea, care imi este egala din punct de vedere material si sta in Finlanda, daca eu ii invit, atunci platesc eu. Daca este o idee spontana, "hai sa mergem in oras sa mancam", platim juma, juma.  Tot ce se mananca acasa, platesc eu, insa de multe ori sora-mea se duce ea la cumparaturi si nu imi cere bani.

 

Xio, nu te mai necaji, e drept ca si pe mine m-ar enerva astfel de comentarii! Alta data nu ii mai scoateti la restaurant. Va gasiti scuze si ii trimiteti singuri.

Suuces la credit pt casa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei stau in uk si el imi povestea cum castiga 500 de lire in 10 ore. Cand au venit prietena mea din tm cu fratele ei pt a le fi operata mama, evident ca nici nu am discutat la cafea si mancare pe afra, dar ei se oferea de fiecare data sa plateasca si chiar au reusit e cateva ori cand au mers "la toaleta". Plus ca faceau mancare acasa si cumparau mancare de la magazin. 

Dar aici.ma asteptam la un gest macar. Mai ales ca am platit noi pt 6 persoane, nu pt 4 sau 2. 

 

 

Si eu sunt capricorn deci prin definitie zgarcita :))))  ma macina chestiile astea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt capricorn deci prin definitie zgarcita :))))  ma macina chestiile astea. 

[:-)))]

Insa e bine ca te racoresti aici pe forum. Si clar ai dreptate!

Ma duc sa preagtesc cele de gratar.

V-am zis ca mi-am luat bilete si la Riverdance si la Cirque du Soleil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...