Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Ioana, sanatate multa! Sper sa scapi repede de tuse! Foarte frumos ceasul intr-adevar! 

 

 

Ella, zic din nou, sunteti foarte tari cum va planificati voi toate vacantele cu multe luni inainte in amanunt! Salutari Marciei si spor la toate cate le are de facut! 

 

 

 

Sambata Bianca are concurs cu echipa de majorete, azi tre sa fug sa o duc la antrenament de la 12 , ca numai asa a putut antrenoarea sa obtina acces la sala de sport (Bi are ore pana la 14, noroc ca are diriginte intelegator si m-a ajutat sa o invoiesc la 2 ore) . E echipa scolii, dar parca ar fi a dusmanilor, nu le sprijina si nu le ajuta scoala cu absolut nimic.... 

 

Dimineata erau 6 grade la noi , dar se anunta 1 grad noaptea pana duminica. A cam venit toamna [:(], desi inca e verde tot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura îmi pare rău de situația din școlile românești...Silvia merge cu foarte mare drag la școala, adora tot ce fac, ii iubește de nu mai poate pe profesori și se vede in calificativele pe care le ia ca ii place. 

 

Dar o am pe Diana care a mers 4 ani in Ro, deși i-a plăcut aici mult mai mult la școala (in Ro somatiza la greu cu dureri de burta și greață) a ajuns sa nu ii placa in final, probabil urmare a experienței românești...

 

Nu am ce sfat sa îți dau din păcate, voiam sa îți scriu ca te înțeleg :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de după-masa azi, o aștept pe Dia sa mergem in pădure după ciuperci. E plin anul asta, record se zice :). Sunt niște ciuperci pe care nu le-am văzut in Ro, sunt un fel de gălbiori. In romană se numesc Trompeta căprioarei :). Și un alt fel care se numesc Brunisor :). 

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Neata! Am venit sa ventilez un pic pe aici. Nu mai pot de nervi cu scoala copiilor si cu sistemul de invatamant din Romania in general. Pt ca ministrul PLM a interzis cu amenintari toate auxiliarele si materialele didactice, iar manualele primite de copii sunt ori f proaste (la mate nici nu le deschid, profa a lucrat cu ei anul trecut dupa o culegere, anul asta dupa foi ...) , ori insuficiente pt a fixa notiunile invatate, e un dezastru total cu temele si foile de pe care lucreaza. Profa de mate i-a rugat sa ii aduca un top de hartie si zilnic le da o foaie xeroxata cu tema pt a doua zi (copie dintr-o culegere pe care daca ar avea-o fiecare, nu ar mai trebui sa umble asa). Dar pana s-a organizat si a inceput sa le aduca ea foi, umblau pe watsapp intre copii poza la pagina ce trebuia lucrata. Ieri au avut 6 ore, au iesit la 14, rupti de oboseala, pe la 15 deja s-au apoucat de teme. La engleza aveau 3 pagini dintr-un workbook (care cica ar fi "caietul de lucru" la manualul pe care il folosesc - care, intre noi fie vorba, tot eu l=am cuparat pt ca Bianca nu a primit deloc, Rares a primit de la scoala o carte scrisa si rupta, de nefolosit) , pe care profa a zis ca nu are cum sa le spuna sa il cumpere, dar ei sa faca poze de la cei care il au deja. Eu am imprimanta acasa(dar sunt caz fericit, nu stiu cati oameni din tara asta au imprimanta acasa), dar m-am chinuit aseara aproape o ora sa scot din cele 3 poze facute cu telefonul , niste pagini citibile , sa isi poata face tema. Cum pana mea sa dai tema 3 pagini dintr- o carte pe care o au doar 2-3 copii din 30 si sa le spui sa isi faca poze daca nu au?!!? Asta in conditiile in care la sedinta cu parintii profa a trimis prin diriginte lista cu copii care, cica, nu si-au facut temele (printre care era si Rares al meu, care scrisese de fapt tema, dar ratase unul din cele 5-6 exercitii date). Aseara pe la 21, dupa schimburi de informatii cu alti parinti din clasa, am gasit workbookul la o librarie online si l=am comandat, sa aiba copiii de pe ce lucra. Dar in conditile date, cu tema de 2 pagini de culegere la mate, tema la romana si 3 pagini de exercitii la engleza, i-a prins 21:30 pe ai mei inca lucrand pt scoala (copii treziti de la 6:45). Nu stiu cum sunt altii, dar ai mei nu au absolut nici o placere si nici o dorinta de a merge la scoala. Ieri au avut fizica (fac cu directoarea scolii, care pt cateva luni le-a fost diriginta anul trecut si inca are impresia ca e pe aceasta functie, daca tinem cont ca la fiecare ora de fizica, 10-15-20 minute tipa la ei si le face morala ca nu ii place cum se imbraca, cum se comporta, ce fac si cum fac). Am intrebat pe Rares ce au facut la fizica. A zis ca le-a predat in continuare, dar nu stie despre ce, ca preda foarte naspa si nu ii place si nu a fost atent. A scris 2 pagini de caiet studentesc intr-o ora, dar nu a retinut despre ce, ca nu a fost atent, ca nu i-a placut. ... Nu zic ca nu ar trebui si el, ca elev sa fie atent, dar ce fel de profesor esti tu , daca nu reusesti deloc sa le captezi atentia!? Vorbesti ca televizorul... La religie, pt ca nu au manuale (nu stiu de ce, nu sunt in scoala), nu au voie sa cumpere auxiliar / caiet de lucru, asa ca proful nu face nimic in ora, ii lasa sa faca la alte obiecte. Cum pana mea la un obiect cum e religia, unde ai putea vorbi liber cu copiii cate'n luna si in stele, poti sa le spui atatea pilde si lucruri frumoase despre crestinism, tu , ca profesor, nu faci nimic pt ca nu ai manual!??!

 

] [:(] [:(]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Laura, te inteleg in legatura cu subiectul scoala.

Multa bafta sambata la concurs!

 

Miha, buna recolta de ciuperci!

 

Ioana, sanatate multa si iti doresc sa scapi repede de tuse!

 

Noi suntem bine, cu lectii si antrenamente. Ieri am fost la un control de rutina la doctor si pana acum sunt toate bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o mie de milioane de draci azi ... Rares zice ca au fost mai multi copii care nu au reusit sa isi faca tema dupa poze si profa le-a pus minus in caietul ei [smulgpar] (whatever that means)  si le-a spus sa isi cumpere totusi cartea, desi nu are voie sa le spuna sa faca asta.  

 

Tot azi ni s-a spus ca nu se mai tine concursul de majorete de sambata , pt ca nu s-au inscris destul de multe echipe. Sambata asta era un concurs mare de majorete la Bucuresti. Eu am  vrut sa mergem la ala, dar majoritatea a decis ca mai bine stam la asta din Piatra... de acum ... doar stam.  Imi pare rau de munca si entuziasmul fetelor, care  muncesc in fiecare saptamana, dar abia de merg la 2-3 concursuri intr-un an. [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...