Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Am vazut dimineata la stiri discutii despre atacul din Las Vegas  [:(] a ales special hotelul si locatia, pt ca lumea sa nu-si dea seama de unde se trage si asa a putut ucide atat de multi oameni..trist, tare trist...sunt curioasa de ce a facut-o, asta daca se va afla.

 

Un german care traieste acolo a spus ca in USA exista mai multe arme decat populatie...plus ca in unele state poti cumpara de la benzinarii, fara ca cineva sa-ti ceara ceva, arme si munitie  [zirea]

 

Si elvetienii au arme acasa, aici e traditie sa pastrezi arma dupa ce scapi de serviciul militar (Marco are si el cateva  [ph34r]), dar pt a le putea cumpara, iti tb permis de port-arma (permis care se da dupa ce scoti cazier si treci un test psihologic).

 

O zi cu soare sa aveti, la noi ploua si iar ploua  [umbrel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri am avut o zi plina: dupa job am facut sport, apoi repede o ciorba de dovlecei (mi-era pofta, nu am mai mancat de mult), dupa am fost la pedichiura...si la ora 9 seara am baut un pahar de sampanie cu Marcia  [:)] vom merge si la restaurant sa sarbatorim, ii luam si pe socrii; dar va fi dupa ce venim din vacanta. 

 

Azi lucrez de-acasa dupa-masa, vreau sa si calc si dupa ce recuperez copila de la scoala, mergem sa semnam contractul de munca  [pk] va trebui sa-i fac cont si card (va fi la o banca din cantonul Zurich, au conturi speciale pt adolescenti incepand cu 14 ani, au diverse avantaje, inclusiv la transportul in comun), contul de economii pe care-l are acum il va primi la 18 ani.

 

Marco are un curs in Davos azi, acolo au anuntat zapada, asa ca a pus la masina rotile de iarna...eu la a mea le pun la sf.lui octombrie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Monica  [flo2]

 

Va avea 2 zile de scoala si 3 de job, asta 3 ani...vacanta va fi doar 5 saptamani pe an (acum are 13)...salariul in primul an este 780 fr/luna...restul detaliilor le aflam azi la 5: la ce scoala va merge, cand e vacanta scolara (e diferita fata de cl.1-9) etc etc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Monica  [flo2]

 

Va avea 2 zile de scoala si 3 de job, asta 3 ani...vacanta va fi doar 5 saptamani pe an (acum are 13)...salariul in primul an este 780 fr/luna...restul detaliilor le aflam azi la 5: la ce scoala va merge, cand e vacanta scolara (e diferita fata de cl.1-9) etc etc

 

 

eu trebuie sa recunosc ca-s tare nelamurita de chestia asta cu munca de asa devreme. de ce nu termina scoala intai? care e responsabilitatea unui copil de 14 ani.. care totusi nu are experienta? are un adult care o supravegheaza întotdeauna? nu e mai ok sa faca aceasta experienta in practica de vara, intr-un internship, cum se face mai peste tot?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Am o perioada mai aglomerata la job. Cu toate astea, am reusit azi sa ajung sa-mi iau sange pentru analize.

Copii si-au intrat usor, usor in ritm. Incerc sa fac rost de o iesire la munte in vacanta.

 

Ella, felicitari Marciei pt job!

 

Miha, am citit cu groaza titlu cu intamplarile din Las Vegas. Trist.

 

Rox, ai vazut ce meci avem maine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour! Am un moment de ragaz, asa ca trec sa raportez si de prin sudul Suediei unde azi e soare, de vant nu va mai zic, ca asta este o constanta a vietii pe aici.

Ieri am facut placinta Anja cu mere (noroc cu Fleur ca a pus-o la retete, ca nu mai stiam cum se face). Cu ocazia asta am observat ca topicul nu mai este sticky, si il gasesti pe pagina a doua. Poate Rox sau Viv il pot face lipicios :)))))

Si pt ca am deviat de la subiect, placinta a fost dezastru total....copiii nu vor sa manance, caci tot ce e cu zahar, e nesanatos si vor sa dovedeasca ca au ambitie si renunta la zahar. Na!!! A trebuit sa ma rog de ei sa manance un patratel. Noi, astia, batranii, am mancat cu  placere, chiar 2 patratele :))).  Acum ma gandesc serios sa o aduc la serv la colegi,  decat sa se usuce acasa...

Despre sistemul elvetian scolar, ma gandesc sa fiu open minded si sa cred ca poate fi o alternativa. Pe mine ma impresioneaza salariul :))) adica pt 12 zile de munca pe luna, o fetita de 14 ani castiga 600E. Oare cat are un manager????Intreb si eu, doar asa..ca sa ma enervez:))).

Ela, am calculat correct?

Miha, am citit mai acum cateva pagini ca la scoala voi cititi pe Ove, noi suntem cu Svenne :))) si vreau sa zic ca m-au zapacit cu cate teme au despre Svenne asta:))) Sunt chiar curioasa ce note iau la comentariile astea. Si nu au voie sa citeasca mai departe, si nici acasa:))) La voi cum este?

Revin, ca am fost prea rapida.

Ne-am bookat vacanta de toamna undeva pe langa Alicante, unde vrem sa inspectam si cam cat costa o casa si daca ne place.

Eu am pierdut-o pe Simona. Cand joaca cu Sharapova?Meci greu, tare greu! Pe mine ma enerveaza barbatii mei din casa ca o critica pre rau pe Simona, iar mie imi pare atat de rau cand pierde..

 

Va pup, si revin. O seara frumoasa sa aveti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...