Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

 

 

asta e Svenne: https://www.bokus.com/bok/9789129664768/svenne-en-omojlig-berattelse/ Dar la voi nu tb sa faca recenzie la carte si analiza la text? La noi nu au voie sa citeasca mai departe pt ca tb sa isi imagineze ce va fi, tb sa descrie personajele si sa faca antiteze, etc..

 

Ah, nu auzisem de carte! 

 

Nu, au avut de răspuns la o serie de întrebări. Acum INI spune Silvia ca pana vineri trebuia sa fi predat raspunsurile, nu au tot terminul la dispoziție. 

 

Din ce povestești, școala la care merg băieții tai a fost mereu cu cerințe mai mari decât cea la care merge Silvia :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Zilele trecute a fost Silvia la mine la job, câteva minute. Destul cât sa ii încolțească in minte tot felul de întrebări. Bazate și pe faptul ca acum fac la școala anatomia omului și sunt la partea de sistem digestiv și digestie, după ce au făcut sistemul circulator și scheletul. Și ii place de numai. Profesorul tot pune întrebări in clasa in timp ce preda și Silvia îmi spune ca o bully :)). Ca ea e mereu cu mâna sus sa răspundă și profesorul trece cu ochii peste ea și întreabă “e altcineva in clasa in afara de Silvia care știe sa răspundă?” Și cum nu e nimeni, o pune pe ea pana la urma :). 

 

Asadar acum vrea sa se facă asistenta medicală la urgenta! Și ma inteba câte traume avem pe zi. :). Ovi e bucuros, i-a zis ca pana sa se facă medic mai e numai un pas, ca el asta ii tot spune ca i s-ar potrivi tare bine. 

 

In plus, s-a ambiționat cu școala cum nu credeam acum doi ani ca o va face și deși nu văd niciodată sa învețe sau sa scrie ceva, calificativele au urcat considerabil. 

Încă tot la liceul de calarie din Lund merge. 

 

Săptămâna viitoare e o expoziție cu prezentare a liceelor (cred ca vin și de pe continent) la arena de sport din oraș, elevii de a 8-a și a 9-a merg și după-masa pot merge și părinții. Din păcate eu lucrez de după-masa in ziua aceea. Poate merge ovi sa vadă ce și cum. 

 

Va las, pun de o tocănița de pui cu găluște de faina, papricaș cum ii zicem noi :). 

 

Seara faina! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara,

 

sunt atat de obosita incat nici  nu mai stiu ce am scris ieri sau daca am scris.

 

si azi am fost la casa, am stat o gramada si am patinat sus, jos pe scari, pentru ca a venit cineva sa masoare geamurile ca trebuie sa le comandam - dureaza 1 luna.

A trebuit la fiecare in parte sa stabilim ce deschidere facem, in cate parti impartim golul geamului, la baie sa fie mate, la restul sa avem rulouri externe. El le vrea cu motoras si telecomanda eu nu ca e mai scump.

 

Pfui la baia noastra e un geam asa de mare de nu-mi vine sa cred!. Dar e frumos si nu vrem sa-l stricam. Eu il vreau sablat el cica nu - si acuma caut o solutie ca sa nu ma vada toata ulitaa cand voi canta la dus.

 

A urmat intalnirea cu hidroizolatorii - am ales in sfarsit o firma. 

 

Apoi am alergat prin Bucuresti dupa una alta in special sa vedem cum arata deck-urile de lemn si cele din wpc.

Ca am zis ca facem gard din wpc.

-----

Si saptamana asta trebuie sa cumpar si rochita de botez, cruciulita de aur, sa platesc avans la biserica.

Aseara l-am trimis pe CCS la biserica sa vorbeasca cu preotul. A ajuns pe la ora 6 si pentru ca era slujba, a stat la toata slujba, el si cu babele, s-a miruit, spovedit,  mi-a adus si aghiasma mica.

 

Pe 10 am zi de analize - toata ziua aproape

Pe 11 beau porcarie de fortrans (mi-am luat si scutece)

Pe 12 alte analize cu propofol

Pe 15 am botez.

 

V-am povestit ca ieri am dat o tura si pe la Bals pentru ca CCS a calcat intr-un cui ruginit, si-a gaurit talpa (aia cu piele personala) si a facut antitetanos si i-a dat sa ia si augmentin? Daca nu v-am spus va spun acum.

 

<script> </script>

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, spor la finisaje și țin pumnii pentru analize! Geam mare și clar am avut la o pensiune în Maramureș (de fapt stăteam numai noi în casă), dar geamul dădea chiar spre uliță. Nu mi-a plăcut deloc, deloc. Sănătate lui CCS!

 

Miha, ce simpatică e Silvia :). Auzi, o bully profesorul că nu o pune să răspundă, hahahahaha :D.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute a fost Silvia la mine la job, câteva minute. Destul cât sa ii încolțească in minte tot felul de întrebări. Bazate și pe faptul ca acum fac la școala anatomia omului și sunt la partea de sistem digestiv și digestie, după ce au făcut sistemul circulator și scheletul. Și ii place de numai. Profesorul tot pune întrebări in clasa in timp ce preda și Silvia îmi spune ca o bully :)). Ca ea e mereu cu mâna sus sa răspundă și profesorul trece cu ochii peste ea și întreabă “e altcineva in clasa in afara de Silvia care știe sa răspundă?” Și cum nu e nimeni, o pune pe ea pana la urma :). 

 

Asadar acum vrea sa se facă asistenta medicală la urgenta! Și ma inteba câte traume avem pe zi. :). Ovi e bucuros, i-a zis ca pana sa se facă medic mai e numai un pas, ca el asta ii tot spune ca i s-ar potrivi tare bine. 

 

In plus, s-a ambiționat cu școala cum nu credeam acum doi ani ca o va face și deși nu văd niciodată sa învețe sau sa scrie ceva, calificativele au urcat considerabil. 

Încă tot la liceul de calarie din Lund merge. 

 

Săptămâna viitoare e o expoziție cu prezentare a liceelor (cred ca vin și de pe continent) la arena de sport din oraș, elevii de a 8-a și a 9-a merg și după-masa pot merge și părinții. Din păcate eu lucrez de după-masa in ziua aceea. Poate merge ovi sa vadă ce și cum. 

 

Va las, pun de o tocănița de pui cu găluște de faina, papricaș cum ii zicem noi :). 

 

Seara faina! 

Hai, ca poate ne facem vecine., ca doar nu o sa lasi faţa singura in Lund:-)) . Stiu unde te  poti uita dupa case si Ofer asistenta gratuita la sfaturi!

Despre scoala, nu stiu ce sa zic..ei incearca anul asta sa aiba numai A sau B.  Oricum, au avut teste grele la iluminism si revolutia Americana si franceza. Iar la suedeza, la Fiecare 2 sapt analiza pe text din ce au citit. Iar la NO fac chimie organica, care imi pare tare grea. La mate nu stiu unde sunt, ca acolo ma astept sa le fie floare la ureche. Imi place ca la desen au avut de facut un desen in creion in perspectiva, cu ff multa geometrie, si umbre, cu care ocazie am observat ca am un copil ff talentat, si unul normal :-)).  Iar acum fac istoria artei, cu pictori, perioade, fff frumos! La muzica fac jazz si rock:-)) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai, ca poate ne facem vecine., ca doar nu o sa lasi faţa singura in Lund:-)) . Stiu unde te  poti uita dupa case si Ofer asistenta gratuita la sfaturi!

Despre scoala, nu stiu ce sa zic..ei incearca anul asta sa aiba numai A sau B.  Oricum, au avut teste grele la iluminism si revolutia Americana si franceza. Iar la suedeza, la Fiecare 2 sapt analiza pe text din ce au citit. Iar la NO fac chimie organica, care imi pare tare grea. La mate nu stiu unde sunt, ca acolo ma astept sa le fie floare la ureche. Imi place ca la desen au avut de facut un desen in creion in perspectiva, cu ff multa geometrie, si umbre, cu care ocazie am observat ca am un copil ff talentat, si unul normal :-)).  Iar acum fac istoria artei, cu pictori, perioade, fff frumos! La muzica fac jazz si rock:-)) 

[il]  [il]  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hai, ca poate ne facem vecine., ca doar nu o sa lasi faţa singura in Lund:-)) . Stiu unde te poti uita dupa case si Ofer asistenta gratuita la sfaturi! Despre scoala, nu stiu ce sa zic..ei incearca anul asta sa aiba numai A sau B. Oricum, au avut teste grele la iluminism si revolutia Americana si franceza. Iar la suedeza, la Fiecare 2 sapt analiza pe text din ce au citit. Iar la NO fac chimie organica, care imi pare tare grea. La mate nu stiu unde sunt, ca acolo ma astept sa le fie floare la ureche. Imi place ca la desen au avut de facut un desen in creion in perspectiva, cu ff multa geometrie, si umbre, cu care ocazie am observat ca am un copil ff talentat, si unul normal :-)). Iar acum fac istoria artei, cu pictori, perioade, fff frumos! La muzica fac jazz si rock:-))

 

Nu știu, nu știu...eu sunt atât de atașata de casa asta a mea, de locul de munca, de colegi, ma ia cu amețeala numai la gândul sa schimb ceva...tot sper ca poate rămâne pe insula la liceu...

 

Foarte diferit ce fac copiii tai și ce face Silvia la școala :). 

 

La istorie au avut un test mare despre colonii și perioada colonizării, acum nu știu ce fac. La NO fac biologie, anatomie acum. Chimie au făcut anul trecut dar nu greu, nu mai știu ce anume. 

La muzica trec prin toate stilurile, au început cu work music și acum au ajuns la anii 2000. Au de făcut o lucrare in care sa își aleagă o formație imaginara, sa ii dea un nume, sa aleagă stilul de muzica și sa ii scrie istoria. Cum s-au întâlnit, cum au început sa cânte, cariera, din astea. 

La desen fac o ora pe hârtie și o ora digital. Pe hârtie au de făcut un desen din Oceania din peșteri, sa își aleagă ei ceva și sa îl facă in stilul ăla. Digital, au de manipulat un tablou existent. Silvia a ales îngerii lui Michelangelo pe care ii pune intr-o sala de clasa. :)

La mate fac fracții, cu probleme, de tot felul. 

 

Mâine avem utvecklingssamtal (întâlnirea trimestriala elev-profesor-părinți), pe care cu greu am convins-o sa accepte. Cică nu e obligatorie și dacă elevul nu vrea sa aibă cu părinții (are cu profesorul oricum) nu are. Ea nu voia cu noi, ca cică e plictisitor ca tit același lucru se spune an de an. I-am explicat ca Pt mine e important și o sa merg sa vb cu profesoara dacă nu accepta așa. 

 

Azi și ieri a fost de serviciu in cafeneaua școlii, e clasa lor la rând săptămâna asta și ea cu încă doua colege. Mai e și mâine. A făcut 40 de sandwich-uri calde azi, direct in dus s-a dus când a ajuns acasa, mirosea ca o bucătăreasă :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...