Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pfui, al meu are de mers in Barcelona la sf lunii la un congres...acum citesc ca ăștia vor sa se desprindă de Spania in câteva zile, își declara independența. 

asta ca asta, dar am citit ca multe chestii-s blocate/inchise - de exemplu metroul cica era inchis.

 

chiar se mai incumeta careva sa tina un congres la Barcelona zilele astea?

 

noi va trebui sa avem o intalnire pe unul din proiectele noi, si azi s-au facut propunerile - era si Barcelona printre ele; va fi la sfarsit de ianuarie, dar eu tot sper sa aleaga altceva (si pentru ca la Barcelona am fost de vreo 3 ori pana acum). mi-as dori sa aleaga Praga - acolo am fost o singura data si mi-a placut mult; insa prima lor optiune a fost Tbilisi (din Georgia), pentru ca sunt doar 3 tari implicate in proiect: Rusia, Ucraina si Georgia. o sa vedem ce-o sa aleaga pana la urma sponsorul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello pinguini, daca va intrebati cumva or unde sunt,aflati ca mi-am inceput o afacere proprie care se pare ca imi maninca tot timpul. Sunt f entuziasmata de acest pas... dar am multe emotzii. Demult ma gindeam sa incep ceva dar nu stiam ce...in urma cu o Luna mi-a venit  idea ....iar sotul e cel mai mare supporter. O sa va tin la curent cum merge afacerea.nici nu imi imagines sa nu mearga... dar eceva totul nou...inca mai invat la ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

asta ca asta, dar am citit ca multe chestii-s blocate/inchise - de exemplu metroul cica era inchis. chiar se mai incumeta careva sa tina un congres la Barcelona zilele astea? noi va trebui sa avem o intalnire pe unul din proiectele noi, si azi s-au facut propunerile - era si Barcelona printre ele; va fi la sfarsit de ianuarie, dar eu tot sper sa aleaga altceva (si pentru ca la Barcelona am fost de vreo 3 ori pana acum). mi-as dori sa aleaga Praga - acolo am fost o singura data si mi-a placut mult; insa prima lor optiune a fost Tbilisi (din Georgia), pentru ca sunt doar 3 tari implicate in proiect: Rusia, Ucraina si Georgia. o sa vedem ce-o sa aleaga pana la urma sponsorul.

 

Da, am citit și eu...

 

Congresul e stabilit de mult, nu știau atunci nimic...încă nu i-au anunțat ca nu se tine. Al meu are rezervat tot, hotel, avion, plătit taxa de înscriere...din banii comunei dar oricum. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello pinguini, daca va intrebati cumva or unde sunt,aflati ca mi-am inceput o afacere proprie care se pare ca imi maninca tot timpul. Sunt f entuziasmata de acest pas... dar am multe emotzii. Demult ma gindeam sa incep ceva dar nu stiam ce...in urma cu o Luna mi-a venit  idea ....iar sotul e cel mai mare supporter. O sa va tin la curent cum merge afacerea.nici nu imi imagines sa nu mearga... dar eceva totul nou...inca mai invat la ea.

Mult succes! Sunt sigura ca vei reusi!

In ce domeniu? Daca poti/vrei sa spui...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Ieri am semnat contractul Marciei, asa ca yupiiii  [pk]  [pk]  [pk] cei de la firma sunt ft de treaba, m-am simtit ca acasa..au 30 de angajati, tipul care se ocupa de Lehrlinge (invatacei sa-i zicem) face asta de peste 20 de ani...el e director de vanzari la firma in acelasi timp..tipa care a fost cu el sta la noi in oras, fata ei merge la scoala cu Marcia, e cu un an mai mica...mi-au spus ca e primul an cand angajeaza pe cineva asa devreme  [ph34r] dar ca se bucura ca au facut pasul asta...le-am spus ca eu sunt vinovata  [:D] in trecut vedeau mult mai multi candidati, acum au decis sa ia candidatul care le place de la inceput.

In anul 1 are salariu 750 fr (luni si marti scoala), in anul 2 are 950 fr (joi si vineri scoala) si in anul 3 are 1450 fr (doar miercuri scoala, de-aia creste si salariul, pt ca munceste 4 zile); are 5 saptamani de vacanta (de la scoala sunt 13, dar cand nu are scoala, va merge 5 zile la job), are asigurare pt accidente (acum o platim noi, impreuna cu asigurarea de sanatate), firma ii plateste materialele pt scoala. 

 

Mai explic o data...Elvetia are sistem dual de invatamant, care e cu totul altul fata de sistemul romanesc..nr de ani de scoala obligatorii sunt 9..dupa se poate merge la liceu (si se da examen, care nu e deloc usor..examenul se da in timpul clasei a 8a sau a 9a, in luna martie si nu cand se termina scoala) sau se poate invata o meserie...majoritatea adolescentilor, in procent de 95% invata meserie...doar 5% merg la liceu...de la Marcia din clasa anul asta, din 21, nu merge nici unul la liceu...invatarea meseriei dureaza 3-4 ani, depinde de meserie...acum meserie nu inseamna doar zugrav sau instalator, meseria include si bancile, asigurarile, asistenti medicali, opticieni, vanzatori...asta ca sa dau cateva exemple...e un catalog intreg cu meserii.

Dupa cei 3-4 ani, in care fac si scoala, se da examen de absolvire..dupa mai pot face un an de scoala (100%) sau 2 ani (50% scoala si 50% job) si pot da bacalaureatul...si pot studia.

 

Aici facultatea nu este asa de importanta ca in alte tari (iti trebuie ca medic, avocat sau inginer)...ca sa lucrezi la banca nu iti tb facultate, ca sa lucrezi in asigurari la fel, contabilililor nu li se cere facultate, la fel celor care lucreaza in resurse umane...doar cateva exemple...si poti face diverse cursuri dupa ce termini de invatat meseria, cursuri care te ajuta sa avansezi...cursurile astea sunt mai importante decat facultatea in sine.

Eu consider sistemul asta ft bun..si nu e numai parerea mea, parerea asta o au si alti colegi care nu sunt elvetieni.

Sistemul iti da posibilitatea sa studiezi cand vrei si ce vrei...pt mine asta este un avantaj.

 

Americanii au semnat acum cativa ani un tratat cu Elvetia, vor sa invete de la ei mai multe despre sistemul asta dual...si sunt deja cateva firme in USA care il aplica. 

 

Marcia va avea 15 ani si putin cand va incepe sa mearga la job, dar nu e singura...asta fac mai toti adolescentii, este ceva normal aici.

Dupa ce va termina cei 3 ani, ar vrea sa ramana sa munceasca la firma un an, apoi vrea sa calatoreasca (vrea sa mearga cateva luni undeva in USA sa faca proficiency, acum e la nivelul C1)...iar dupa va vedea ce va face, e greu de spus acum ce va fi peste 4-5 ani.

 

Ma opresc aici, cred ca v-am ametit  [:D]

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, in Elvetia salariile sunt mari, dar si cheltuielile sunt pe masura. 

Un vanzator are minim 3000 fr pe luna, la banca se incepe cam de la 5000 fr, depinde de post (iar managerii in pozitii inalte au de la un milion in sus)...in IT e salariul ft bun, cel putin 10mii pe luna, medicii sunt ft bine platiti...la fel si asistentii medicali (poti avea 10mii sau mai mult pe luna).

 

Marcia a decis ca in primul an sa puna 200 fr in contul de economii, 200 fr sa-i foloseasca pt mancare si restul pt nevoi personale (a zis ca nu vrea sa ne mai puna pe noi la cheltuieli, isi cumpara ce are nevoie din banii ei [:D])..transportul il platesc eu.

 

CEO-ul firmei a fost tot Lehrling la ei...cand a fost angajat, a spus ca vrea sa devina CEO...si a reusit..si nu are facultate  [:)]

 

Multi adolescenti care termina liceul nu merg la facultate..dar nu-si gasesc nici job usor, pt ca le lipseste practica..asa ca trebuie sa se apuce de invatat o meserie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...