Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela, Marcia face expedieri internationale si logistica (Internationale Speditionslogistik in germana)...adica tot ce tine de transportul marfurilor, import-export, formalitati vamale...e o meserie interesanta si de viitor, are multe de invatat (in anul 3 va face si contabilitate)...plus ca poate lucra in orice tara in lumea asta (ar vrea in Coreea de Sud sau Japonia). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, f bun sistemul vostru, am zis-o in repetate randuri. Mare lucru sa capeti experienta, conteaza enorm. Cand te angajezi, toti te intreaba "ce experienta aveti, ce stiti sa faceti?" Daca nu ai lucrat pana la absolvirea facultatii (cum e la noi), cam dai din umeri si angajatorul se uita "cas" si stramba din nas.

 

Tin si eu minte framantarile mele din timpul facultatii... eu regret enorm ca nu am lucrat aproape deloc in facultate. Un part time mi-ar fi prins tare bine. Dar nu aveam cand sa mi-l iau, aveam un orar tare prost, cu ore 1 zi dimineata, cealalta zi dupa masa, sau in mijlocul zilei, si cu ceva pauze intre ore. Ca sa lucrezi in timpul facultatii, trebuie sa cam lipsesti de pe la cursuri ca sa poti merge la job sa zicem 8-12 si sa ajungi apoi la 1 in facultate. Si nici la firme nu acceptau sa fii o zi 8-12, alta zi 13-17 si tot asa... In plus la noi nici nu este prea uzuala forma asta de part timp. Ori full, ori deloc.

Ma rog... singurele perioade cand am lucrat au fost vacantele universitare, cand m-am mai lipit pe la ai mei la serviciu si mai aveau nevoie de una-alta. Dar fara contract de munca, si de cele mai multe ori si fara bani  [:-)))] . Daca erau ceva bani, erau la negru, dar erau banii mei de buzunar. [pk]  [pk] .

Si nu faceam munca calificata, adica ceva pe un post anume.. ci chestii, hai sa le zicem de secretariat: contabilitate primara, tehnoredactare documente, trimis mailuri sau faxuri, raspuns la telefoane si dat anumite informatii, ma rog, pentru ce era nevoie de mine, punctual.

 

De aceea zic, in niste limite legale stabilite, este foarte bine sa munceasca de mici, sa aiba responsabilitati pe masura varstei, pregatirii si experientei lor de la momentul respectiv.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci eu cred ca-s mai ciudata, dar as prefera ca copiii sa termine liceul, si apoi eventual sa inceapa sa munceasca - daca chiar isi doresc asta.

 

si da, in facultate nu as fi contra. in plus, acum este altceva, e plin de programe de internship si companiile au o gramada de studenti (mai ales in orase ca Bucurestiul sau Clujul, unde sunt destule multinationale si facultati pe masura). si noi avem la firma studenti cu internship.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...