Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

deci eu cred ca-s mai ciudata, dar as prefera ca copiii sa termine liceul, si apoi eventual sa inceapa sa munceasca - daca chiar isi doresc asta.

 

si da, in facultate nu as fi contra. in plus, acum este altceva, e plin de programe de internship si companiile au o gramada de studenti (mai ales in orase ca Bucurestiul sau Clujul, unde sunt destule multinationale si facultati pe masura). si noi avem la firma studenti cu internship.

Sistemul despre care se discuta aici este 90% asemanator cu cel din Germania. Eu am avut un soc sa constat, atunci cand m-am mutat aici, ca se cam termina cu cartea in general de la clasa a 9-a.

Acum, depinde din care perspectiva privesti problema. E un sistem bun, in sensul ca se invata o meserie de la varste fragede si se scot rapid noi platitori de taxe. Dar e un sistem prost cand vezi cat de putine cunostinte de cultura generala au majoritatea tinerilor. Sunt foarte multi adulti care nu scriu si nu vorbesc corect germana. 

E inpropriu spus ca acesti copii lucreaza, ei invata o meserie. Inclusiv in cele cateva zile de scoala pe saptamana invata totul despre meseria respectiva. Au teminat-o cu literatura, matematica, biologia si altele.

Exista si posibilitatea de completare a studiilor pentru cei care si-au dat seama ca era nevoie de ceva in plus, dar este foarte greu de recuperat si sunt foarte putin care-si dau bacul mai tarziu.

Da, sunt foarte multe domenii unde poti lucra fara liceu si fara facultate. Sunt domenii pentru care in Romania ti se cer studii superioare.

O fi bine, o fi rau, nu sunt eu in masura sa decid, cert este ca elevii care aleg sa faca aici un Gymnasium ( adica liceul, iar la terminarea celor 12 clase se da bacul) sunt priviti cu mare retinere si circumspectie. Poate in Romania e motiv de mandrie, ca "uite ce bun si destept sunt eu", dar aici e ceva de genul "cum de incerci sa te rupi de card si sa faci altceva decat marea masa?" Eu personal, am invatat si evit sa spun ca fii-mea e la Gymnasium, tocmai pentru a nu ma lansa cu respectivele persoane in discutii aiurea si fara rost. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In Rep Moldova nu am fost niciodata... chiar sunt curioasa de impresii, daca veti merge, sa-mi povestesti.

 

Eu merg cam la 2-3 saptamani, pentru legume / fructe / alte chestii care la ei sunt mai bune & ieftine.

Drumurile sunt absolut ingrozitoare si limba mai dulce dar in rest nu e chiar asa diferit fata de RO [:)] Depinde si de regiunea unde mergi, una e la Chisinau, alta la Cahul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, da, stiu si sistemul din germania, avem prieteni foarte apropiati cu copii de varsta alor nostri. Ziceam parerea mea :)

Sunt pe aceeasi unda cu Rox si Mianda. Poate ca sunt retrograda si mi-e greu sa ma diferentiez de gandirea veche de om care si-a tocit coatele multi, chiar multi, ani :)))

Cum zice si Mianda, cine sunt eu sa zic daca e bine sau rau, insa  pe copii mei ii voi indruma spre cat mai mult studiu :))) O fi bine, o fi rau... nu stiu sa raspund.

 

Vizitand sapt trecuta muzeul Ikea,am aflat ca fondatorul a facut primul milion de coroane la 17 ani vanzand pixuri care costau juma de coroana. Fara facultate, fara scoli inalte, iar azi este printre cei mai bogati oameni din lume, are 92 de ani si traieste la ferma mostenita de parinti, absolut modesta si deschisa pt toti angajatii care vor sa il viziteze . Uneori ii intampina si le ofera cafea si prajituri :)) (Asta off topic:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de pixuri erau alea Anja???? Eu știam ca a făcut bani din chibrite :). 

nu am poza:)))  Era un pix obisnuit. Iti inchipui ca pe vremea aia erau dor vreo 6mil de suedezi. Cate pixuri o fi vandut....:))))

A vandut chibrite cand era copil, dar primul milion l-a facut din pixuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am poza:)))  Era un pix obisnuit. Iti inchipui ca pe vremea aia erau dor vreo 6mil de suedezi. Cate pixuri o fi vandut....:))))

A vandut chibrite cand era copil, dar primul milion l-a facut din pixuri.

 

Păi probabil a vândut fiecărui suedez un pix (sau de preferat mai multe pixuri fiecărui suedez  [:D] ). Dacă un pix se vindea cu 0.5 coroane și admitem o marjă de profit de 25%, a avut nevoie de 8 milioane de pixuri vândute ca să facă 1 mil de coroane. Dacă avea o marjă de profit de 50%, a avut nevoie de 4 milioane de pixuri vândute. Oricum, destul de complicat să vinzi atâtea pixuri :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa va mai povestesc ceva inedit.:))) Prin 1960 ii ia foc magazinul din Stockholm, pe cand era cu familia in vacanta. Era varf de sezon si nu a gasit bilete la economy si a trebuit sa ia la first class. A fost prima si ultima oara cand a luat bilete la first class:)))

Si daca i-ati vedea pe cei trei fii, sunt la fel de modesti, si se imbraca mai urat decat sotul meu cand merge la serv :)))))))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...