Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Mai doream sa va spun de Targoviste. Cam  lasat de izbeliste. Mi-e asa o mila de orasele astea.

Imi povestea un tanar de 22 ani ca ei nici macar nu au asa locuri unde sa se distreze. Mai vin in Bucuresti.

Uf.

Stiu orasul, ca este pe langa comuna de la tara unde se mai duc ai mei cu fetele (este cam la egala distanta de Targoviste si de Ploiesti, asa ca merg in ambele orase pt diverse activitati cu fetele). In Tragoviste am si rude.

 

Intr-adevar, multe au cam disparut din ce era... nu mai zic ca baza locurilor de munca de pe vremuri era combinatul, care acum nu mai este (sau e ff restrans cu f putini oameni).

Locuri de distractie.... hmmm, nu sunt prea multe. Bunicii cand merg cu fetele se duc la Complexul Muzeal Curtea Domneasca, unde e si turnul Chindiei, cetatea.

S-a mai deschis recent (cred ca anul asta sau anul trecut) complexul de natatie, cu bazine de inot, strand, tobogane, tenis, baschet etc - dar e bun pt sezonul cald. In rest parculete, cel de la Manastirea Dealu (aleile din jur)...Iarna au un patinoar amenajat in centru, brad mare, targ de Craciun cu multe tarabe pe platoul Prefecturii - iarna bineinteles.... si cam atat... nu mai imi aduc aminte de altceva pe moment.

 

Mall-uri nu sunt in oras, am inteles ca se mai duc la Ploiesti cei de acolo. Cinematografe clasice nu stiu daca au mai ramas...habar nu am.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aici in Suedia copiii care vor (majoritatea) lucrează verile după ce au împlinit 14-15 ani. Diana a început când avea 15 ani, apoi a rămas cu extrajob, lucra o după-masa pe săptămâna și una-doua zile in Weekend, depinde. A schimbat câteva joburi de 6 ani încoace :). Nu sunt joburi de cariera dar sunt excelente pt a vedea ce îți place, ce ti se potrivește, ai bani de cheltuiala, apoi când pleci de acasa sa te întreți. Aici nu e la moda sa dai la facultate direct după liceu, dar toți pleacă de acasa și lucrează. Unii in alte orașe, in alte tari, testează și încearcă multe pana știu ce vor sa facă. 

 

Diana a lucrat anul trecut destul de mult, nu a avut nevoie de împrumut Pt studii, a pus de o parte din banii lucrați vara, au fost și in concediu, și din restul a trăit, studiind in paralel. Acum e anul doi și mult mai greu, are nevoie de mai mult timp Pt învățat, lucrează și acum dar una-doua zile pe săptămâna. A solicitat și împrumutul pr studii acum, ce nu cheltuie, pune de o parte. E împrumut cu dobânda foarte mică, e un bun start când are nevoie sa își cumpere o locuința. 

 

Silvia vrea și ea sa lucreze dar poate nu la vara, nu va avea încă 15 ani. Dar dacă isi doreste, o vom încuraja. 

 

Scoala are perioade de practica și copiii pot testa diverse meserii, Silvia își dorește sa vina la laborator sau altundeva in spital. 

 

Eu nu am lucrat absolut nimic pana am terminat facultatea, aveam 23 de ani! Acum mi se pare atât de absurd, atunci așa era. In liceu nici nu se punea problema...Nicio colega de a mea de facultate nu a lucrat in perioadele de vacanța. Acum fetele prietenei mele au lucrat și când au fost in liceu. In Ro. Mi se pare foarte normal :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, ma bucur pentru hotararea Silviei. sunt sigura ca ii sta tare bine!

succes cu toate organizarile de luna asta.

 

Michelle, mult succes cu afacerea. ce chestie ca acolo nu se ocupa nimeni de asa ceva... pe aici e plin de firme care o fac, suntem asaltati de cataloage  si oferte :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața,

 

Știu că v-am arătat paltonul pe care mi l-am cumpărat de la Orsay acum 2 săptămâni. Ieri am fost să-l returnez, s-a destrămat la cusături în două locuri, pe o lungime de cca 10 cm fiecare!!! Nici nu mi-a venit să cred că sunt așa de prost făcute... Și nici nu mai aveam bonul fiscal, că l-am aruncat săptămâna trecută. Dar atât așteptam, să-mi spună că nu mi-l schimbă (aveam extrasul de card, că am plătit cu cardul, și aveam și card de fidelitate la ei, deci știau când l-am cumpărat). Acum trebuie să-mi caut alt palton :(

 

Michelle, spor la afacere!

 

Viviana, spor și vouă!

 

Mai am o întâlnire cu birocrația, trebuie să îmi schimb numerele de înmatriculare la mașină, ieri m-am dus să văd ce am nevoie și era o coadă de câteva ore. Programare online pentru depunerea actelor pot să fac, dar pentru finalul lunii. Să văd ce decid.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Ca sa mi inmatriculez masina noua, am stat la un " rand" de 2 persoane inaintea mea, fiecare la alt ghiseu.

Ca s o retrag din circulatie pe cea veche, la fel. 

A durat cateva minute de fiecare data  Mai mult a durat drumul pana acolo.

 

Daca vine vorba de pierdut timp, aici pe primul loc e traficul, ingreunat de constructiile la sosele ce se fac continuu cat e vremea buna. Luni am ajuns la performanta de a face 13km in 2 ore!!! Pt mine a fost o exceptie, sunt i nsa multi ce fac asta zilnic. Eu nu as mai suporta.

 

Michelle, multa bafta si sa fie intr un ceas bun!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, l-am purtat de vreo 4-5 ori. Nici nu era fix pe mine, că l-am luat să pot pune și un sacou pe dedesubt și acum când l-am purtat n-am avut sacou. Ieri când să-l îmbrac l-am văzut, o cusătură descusută era pe spate și una pe braț sus, în spate - în dreptul tricepsului aș zice. Și eu am niște crenguțe de brațe, n-aveam cum să-l rup :) (fundul e mare la mine, sus sunt slabă rău). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...