Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Apropo de premiile Nobel http://funeriu.blogspot.se/2017/10/cum-sa-iei-doua-nobeluri-fara.html?m=1

 

Eu am vizitat muzeu Nobel din Stockholm cu mama, e un muzeu in care as fi putut sta o zi întreaga. Am petrecut vreo 3-4 ore, timp in care ii traduceam și mamei ce era pe acolo. Dar e un muzeu pe care îl recomand dacă ajungeți in capitala suedeza. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Azi e vineri, asa ca yupiii ....si mai sunt 4 zile pana plecam la Seoul  [pk]

 

Michelle, succes cu afacerea.

 

La noi e soare cu dinti, miroase a zapada  [:D] ieri am facut bagajele si m-am vopsit, maine ma epilez si pe seara merg cu Marco la film, la IT  [ph34r] duminica mergem in vizita la prietenii nostri romani, ei stau acum langa Basel. 

Marcia merge maine la pregatire pt un concurs de dans in Zurich, iar duminica merge la film cu o prietena.

Deci avem program incarcat si weekend-ul asta  [:D]

 

Eu consider sistemul asta dual ft bun...asta e parerea mea, eu traiesc aici..si copila a decis singura ce vrea sa faca...de studiat, are timp sa studieze daca vrea..si bineinteles ca o voi sprijini..sistemul asta e de zeci de ani, nu a aparut acum...si vad ca elvetienii nu se plang de el, ba chiar il "exporta" si in alte tari  [ph34r] cred ca-i mai bine asa decat in Romania, unde ai diplome, dar nu ai joburi....la inceput am gandit si eu asa, facultate, ca altfel nu se poate..dar pe parcurs mi-am schimbat parerea, am vazut care sunt avantajele invatarii unei meserii...si dupa cum am spus, se mai pot face un an sau 2 de scoala dupa ce invata meseria si dau bacalaureatul..cei 4-5 ani de scoala sunt echivalentul liceului...si nu e nici o diferenta intre cei care fac liceul si cei care invata o meserie (plus bacalaureatul).

 

Pe Marcia au ales-o de la scoala sa mearga dupa vacanta la una din scolile primare din oras, sa le explice celor din clasa a 6a cum este la scoala secundara...a nimerit la una din fostele ei profesoare...in partea noastra sunt doar 2 scoli primare, fiecare are cate o clasa de cl. a 6a.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super tare Marcia!  [flo2] Succes mai departe.

 

Nici mie nu mi se pare ok sistemul asta de la noi de diplome peste tot, dar fara locuri de munca. Practic in zilele noastre oricine mai rasarit are diploma de facultate, deci studii superioare. Plus ca dupa revolutie s-au inmultit facultatile particulare (care deci inainte de nu erau) - deci o sursa in plus de diplome. 

 

Plus ca aici se cer studii superioare pentru aprope orice post "de birou" sa zicem: functionar public (majoritatea, mai sunt si pe studi medii, dar f putin), la banca, la relatii clienti, marketing si tot asa. Pentru ca la noi nu exista "scoala de marketing" sa zicem, si doar ASE - facultatea de marketing. 

Pe scurt - la noi faca nu faci o facultate, ai ffff sanse ratate, multe joburi inaccesibile. Si atunci toti ne zbatem sa facem o facultate si ne indemnam copiii catre acest lucru. Pentru a avea o paleta mai larga de optiuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am vizitat muzeu Nobel din Stockholm cu mama, e un muzeu in care as fi putut sta o zi întreaga. Am petrecut vreo 3-4 ore, timp in care ii traduceam și mamei ce era pe acolo. Dar e un muzeu pe care îl recomand dacă ajungeți in capitala suedeza. 

l-am vazut cand am fost la Stockholm. mi-a placut, intr-adevar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super tare Marcia!  [flo2] Succes mai departe.

 

Plus ca aici se cer studii superioare pentru aprope orice post "de birou" sa zicem: functionar public (majoritatea, mai sunt si pe studi medii, dar f putin), la banca, la relatii clienti, marketing si tot asa. Pentru ca la noi nu exista "scoala de marketing" sa zicem, si doar ASE - facultatea de marketing. 

Pe scurt - la noi faca nu faci o facultate, ai ffff sanse ratate, multe joburi inaccesibile. Si atunci toti ne zbatem sa facem o facultate si ne indemnam copiii catre acest lucru. Pentru a avea o paleta mai larga de optiuni.

 

Perfect de acord. Mai era o portita cu liceul economic, puteai sa lucrezi functionar la banca sau sa faci conta primara. Dar sunt si multi aseisti care terminau si stiau numai teorie, zero practica.

In zona mea incep in clasa noua cu practica si cu intalniri sau cursuri facute de fortele de munca, ceea ce mi se pare f interesant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...