Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Buna dimi si de la noi. Abia astept sa vin acasa sa ma culc ;). 

 

Anja, mie mi-au placut scaunele alea. Si cioabele de acum ceva timp. Ma gandesc ca dupa ce trecem de etapa ‘suc varsat peste tot, vesela sparta din greseala, carioci folosite pe canapea’ etc o sa vreau sa aranjez casa altfel. Si obiecte antice si de valoare isi vor gasi locul atunci. Deocamdata totul e cumparat dupa criteriul practic, nu al valorii/ semnificatiei.

 

Mianna, mai e mama la tine? Ieri mi-am amintit de tine cu bradul impodobit pana in februarie, cand au zis la radio de un cuplu din cardiff care impodobeste bradul de la 1 octombrie. Deci se poate si in sens invers. Anul asta as fi vrut sa il impodobim de la 1 decembrie, sau dupa Mos Nic, sa ne bucuram cat mai mult de el. Sa vedem daca gasesc brad asa de devreme. 

 

Silvi, tu de cat timp ai reinceput munca? Te inteleg asa de bine cu dorul de stat cu Iulia... Am mai zarit poze pe Fb cu fetele- ce mari sunt!

 

Viv, sper ca ai trecut cu bine peste interventie. Refacere usoara!

 

Daniela, ce mai fac pisicii? Nu ai mai scris de ei de ceva vreme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata! Sa stiti ca am avut probleme cu forumul de vreo cateva zile. Nu puteam intra, nici pace, de pe nici-un browser.  Vad ca azi s-a rezolvat.

Nu am luat scaunele, si imi pare rau....Mi se pareau superbe, mai ales ala cu brate. As fi schimbat tapiteria, cu ceva modern, poate le vopseam in alb...Nu stiu, m-as fi jucat cu ele. Pe unul l-as fi pus in dormitor pe post de fotoliu cu o lampa langa el si o masuta,  iar pe celelalte, la masa, asa, sa fie in contrast cu cele pe care le am, sau in holul principal, sa se aseze lumea, sa sa isi arunce hainele cand intra.

Insa mai caut. Acum am gasit 2 fotolii Rococo. Astept sa vad daca le pot lua ff ieftin..Idea e ca vreau sa le dau un twist modern. Uite, ceva cam asa:

http://planbdesign.se/objekt-till-salu-2/objekt-till-salu

Mie imi par super!

Asa ca Ioana, cand va veni timpul si la tine, impartasim opinii.

 

In alta ordine de idei, sa va zic cat de competenti sunt profesorii astia din Suedia in comparatie cu Romania, cel putin pe vremea mea.  Proful copiilor de mate si fizica este recunoscut ca fiind printre cei mai buni din zona. Deci am pretentii de la el ca stie ceva mate....Este si destul de zbanghiu si dur:)) Ieri imi vin copiii acasa si imi zic ca exista in cartea lor de mate la capitolul "probleme de transpirat" adica gen "gazeta matematica suedeza" o problema la care profu' le-a spus sa nici nu se uite, ca o sa le ia 2 zile sa o rezolve...Bineinteles ca nu era asa ceva.. hai, 15 minute cu tot cu calcule, pt un elev bun roman, nu mai zic de un profesor bun. Nici macar nu era cu ceva chichite...  Tare, tare dezmagita...Si eu care ii trimisesem pe copii sa le arate o problema pe care eu nu am stiut sa o rezolv ca pt varsta lor...

 

Si in a doua ordine de idei, sambata ma duc sa vad "Mini Nunta Lui Figaro" la "mini Opera" din Lund . Sunt curioasa ce o sa fie:)))

Iar duminica vreau sa duc copiii la expozitia cu Titanicul.

 

Viv, sa treci usor peste investigatii!

Silvi, bine ai revenit.

Michelle, succes cu afacerea!

Miha, pe unde esti?

Rox, ce vraji iti mai fac copiii?

Daniela, tu cum mai esti?

Mianna, ce planuri fantastice si muzicale ai pt weekend?

Laura, cum mai merge cu scoala?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja sunt prin zona, dar am avut o săptămâna tare plină, încât nu mai apuc sa scriu banalitățile zilnice aici :). 

 

Va zic doar ca ieri am observat pe contul de credit ca cineva a plătit o rezervare in euro la un hotel, am sunat direct la banca și mi-au blocat cardul, îmi trimit card nou și hârtii sa reclam furtul. Sper sa pot recupera babii, 350 de euro. 

 

In rest cu de toate. Al meu cu scara, mi-a făcut un suport de flori din lemn, și-a făcut lui un suport de bicicleta in garaj, a montat un acoperiș deasupra ușii de intrare laterala.

 

Silvia e și mai încurcată cu liceul, au avut târgul liceelor și acum nu mai vrea la Lund. Are trei licee preferate acum aici, nu știe ce sa aleagă și ne întreabă pe noi :)). In fine, mai e un an pana atunci. 

 

In alta ordine de idei, am fost la doua cursuri foarte interesante. Unul din ele m-a lăsat cu gura căscată și cu mintea doritoare de schimbări. Nu știu dacă e tradus in alte limbi, dar Anja poate ti se pare interesant, googaleste după Mattias Ribbing. Eu vreau sa comand doua cărți de ale lui. 

 

Înapoi la treaba, o zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine,

 

Sunt pe câmpiile patriei, în deplasare. Mă bucur că azi e vineri, o să merg către casă și mă întorc luni aici.

 

Pisicile sunt bine. Fetele sunt la mama, noi am rămas doar cu veteranul pe care îl aveam și înainte (are acum aproape 20 de ani). Săracu' de el, l-am dus la apartament să încercăm să-l acomodăm acolo și se învârtea în cerc, nu recunoștea nimic :(. Bine, nici nu vede bine... 

 

Cam atât de pe câmpii, mă întorc la treabă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, MIhaela, dar cum au reusit aia sa iti sparga cardul? Noroc ca ai vazut tranzactia! Cu cat timp inainte de a constatat tu, a fost facuta? Sper sa-ti recuperezi banii, asa ar fi normal. In mod normal trebuie mers pe firul invers, de unde si la ce hotel a fost facuta rezervarea, cine s-a folosit de acea rezervare...

 

Poti incerca, pe viitor, daca banca permite, adica daca are implementata o astfe de aplicatie (nu ma pricep prea bine) ca pentru platile online cu cardul, contul tau sa fie legat cu numarul tau de telefon, adica sa nu poti face plata respectiva daca nu confirmi cu un cod generat de ei pe telefon. Adica daca tu faci tranzactia respectiva, introduci codul care iti vine printr-un SMS, daca nu esti tu si nu recunosti plata, atunci nu bagi acel cod si cel care vrea sa beneficieze de banii tai de pe card nu po poate face [:D]

 

Succes Silviei cu alegerea liceului!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Va zic doar ca ieri am observat pe contul de credit ca cineva a plătit o rezervare in euro la un hotel, am sunat direct la banca și mi-au blocat cardul, îmi trimit card nou și hârtii sa reclam furtul. Sper sa pot recupera babii, 350 de euro. 

 

Miha, cardul meu de Credit de la Nordea, la tranzactiile insecure, din cele fara BankID, nu se pot face plati decat in Suedia. Pt orice plata in afara tb sa deschis cardul, si asta limitat numai pt o ora. De ex, cand dau cardul pe booking pt rezervari in afara SE, nu pot trage banii de pe el. De aia il si dau. La tine nu e la fel? Oricum, bine ca l-ai blocat. Nu ai asigurare pe card pt fraude?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si nu te trezesti niciodata cu rezervarea anulata? ca eu am patit-o.... deci nu o mai fac :)

Nu prea, pt ca in general caut cu free cancellation sau in worst case imi dau email ca nu pot trage banii si fie deschid cardul, fie le spun ca platesc cand ajung.

Si la inchiriat masini, dau acelasi card atunci cand iti cer cardul ca sa blocheze banii de asigurare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...