Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

Miha,  tb sa fie safe in 2 parti si pe card si pe site. Sunt unele site-uri unde nu bagi bankID. De ex. booking.com. Acolo iti cere sa bagi cardul, zice pt rezervare, apoi poate trage banii fara bankID.. Daca cardul tau nu este blocat pt "unsafe transactions", atunci iti trage banii automat. Si probabil cardul de la Coop nu era.  Eu am card la Handels, Nordea SE si Nordea DK. Doar cel de la Nordea SE este safe, adica deschis numai pt tranzactiile cu bankID sau cu PIN. Celelate carduri, nu sunt safe, si nu le folosesc pt tranzactii pe internet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mianna, dar nu ti se prafuieste bradul, globurile si decoratiunile din el ? cum le cureti ?

ca mie mi se pare ca bradul de plastic+globuri si alte cele strange destul praf in alea 2-3 saptamani cat il tin facut de sarbatori, ma innegresc un pic pe maini cand il strang. si pe globuri se vede clar praful cand le strang, chiar daca le sterg inainte sa le pun in brad.

ba probabil ca da [:)] nu se vede praful, ca n-am niciun glob clasic - e cu zanete Strumphitei si alte decoratiuni mai iesite din comun. si da, o sa ma murdaresc pe maini cand l-oi desface dupa un an jumate (sau mai mult [:-)))] ) la fel cum ma murdaream cand il desfaceam dupa 3 luni [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, tb sa fie safe in 2 parti si pe card si pe site. Sunt unele site-uri unde nu bagi bankID. De ex. booking.com. Acolo iti cere sa bagi cardul, zice pt rezervare, apoi poate trage banii fara bankID.. Daca cardul tau nu este blocat pt "unsafe transactions", atunci iti trage banii automat. Si probabil cardul de la Coop nu era. Eu am card la Handels, Nordea SE si Nordea DK. Doar cel de la Nordea SE este safe, adica deschis numai pt tranzactiile cu bankID sau cu PIN. Celelate carduri, nu sunt safe, si nu le folosesc pt tranzactii pe internet.

 

nu înțeleg ce vrei sa spui... recitesc acasa 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, tb sa fie safe in 2 parti si pe card si pe site. Sunt unele site-uri unde nu bagi bankID. De ex. booking.com. Acolo iti cere sa bagi cardul, zice pt rezervare, apoi poate trage banii fara bankID.. Daca cardul tau nu este blocat pt "unsafe transactions", atunci iti trage banii automat. Si probabil cardul de la Coop nu era. Eu am card la Handels, Nordea SE si Nordea DK. Doar cel de la Nordea SE este safe, adica deschis numai pt tranzactiile cu bankID sau cu PIN. Celelate carduri, nu sunt safe, si nu le folosesc pt tranzactii pe internet.

 

cardul de la Coop era deblocat Pt cunoaraturi pe net și in străinătate. Blocarea și deblocarea o fac eu singura, pe site 

 

Nu înțeleg cum sa fie BankID și pe site? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu înțeleg cum sa fie BankID și pe site? 

este impropriu zis BankID pe site. Sunt mai multe nivele de securitate. De ex. cand te uiti pe un site la payment scrie "Visa verified" sau "Mastercard Secure", adica in termeni ff nestintifici iti cere sa platesti cu BankID sau cu un pin trimis pe telefon. Alte site-uri au numai "Secured SSL", si nu cer Bank ID. De ex. Booking sau TennisPoint. Acolo bagi doar nr cardului, data si security code de pe spate, si se face plata. De aia ai si deschis cardul de Coop, ca sa poti face astfel de plati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

este impropriu zis BankID pe site. Sunt mai multe nivele de securitate. De ex. cand te uiti pe un site la payment scrie "Visa verified" sau "Mastercard Secure", adica in termeni ff nestintifici iti cere sa platesti cu BankID sau cu un pin trimis pe telefon. Alte site-uri au numai "Secured SSL", si nu cer Bank ID. De ex. Booking sau TennisPoint. Acolo bagi doar nr cardului, data si security code de pe spate, si se face plata. De aia ai si deschis cardul de Coop, ca sa poti face astfel de plati.

 

Nu, dacă e blocat cardul Pt plăti internaționale sau pe net, nu pot face nicio plata pana nu îl deblochez. Îl deblochez de pe site-ul lor, intra d in contul meu. Ca de asta l-am lăsat deblocat, de lene :). Sa nu tot ma loghez pe site Pt câte o Cumpărătura și apoi iar sa ma loghez sa îl blochez. 

 

Dar înțeleg ca ale tale carduri sunt altfel. Eu am stat mult sa ma gândesc ce card de credit sa îmi iau. Asta mi s-a părut bun Pt ca pe lângă dobânda mică primesc puncte pe orice cumpăr și ii investesc in cumparaturi iar, ii transform in “bani”. 

 

Poate cele de la bănci sa fie altfel? Adică așa cum ai tu? Mi se par mai sigure. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dacă e blocat cardul Pt plăti internaționale sau pe net, nu pot face nicio plata pana nu îl deblochez. Îl deblochez de pe site-ul lor, intra d in contul meu. Ca de asta l-am lăsat deblocat, de lene :). Sa nu tot ma loghez pe site Pt câte o Cumpărătura și apoi iar sa ma loghez sa îl blochez. 

 

Dar înțeleg ca ale tale carduri sunt altfel. Eu am stat mult sa ma gândesc ce card de credit sa îmi iau. Asta mi s-a părut bun Pt ca pe lângă dobânda mică primesc puncte pe orice cumpăr și ii investesc in cumparaturi iar, ii transform in “bani”. 

 

Poate cele de la bănci sa fie altfel? Adică așa cum ai tu? Mi se par mai sigure. 

Numai la Nordea SE e bine:)) Cardul e blocat pt plati insecure (adica unde nu imi cere BankID). Ca sa fac plati insecure tb sa il deschid, dar deschiderea este numai pt 1 ora, apoi se inchide automat. Insa nu il pot face de pe site-ul de cumparaturi, tb sa intru la Nordea sa il deblochez. La Handels, e ca la tine, pot sa inchid sau sa deschid pt internet si pt scos bani in strainatate. Si am tot riscul sa il uit. De aia nu il folosesc. La Nordea DK le-am scris sa ii intreb daca se poate face ca la Nordea SE si mi-au spus ca vor trimite "my great idea to Deevelopment team":))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha Anja, de la Nordeea ne-am mutat ca aveau dobânzi enorme la rata de la casa, ne storceau de bani :)). Dacă pierd ăștia 3300kr e un fleac :)). 

 

Da, asta e riscul cu cardul asta, ca eu trebuiască fac manevra înapoi de blocare și pot uita. O sa văd cum e la Länsförsäkringar poate iau la ei dacă e la fel cum zici tu la Nordea. Am înțeles acum și mi se pare mai smidigt :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...