Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


Recommended Posts

 

 

Aoleu, MIhaela, dar cum au reusit aia sa iti sparga cardul? Noroc ca ai vazut tranzactia! Cu cat timp inainte de a constatat tu, a fost facuta? Sper sa-ti recuperezi banii, asa ar fi normal. In mod normal trebuie mers pe firul invers, de unde si la ce hotel a fost facuta rezervarea, cine s-a folosit de acea rezervare... Poti incerca, pe viitor, daca banca permite, adica daca are implementata o astfe de aplicatie (nu ma pricep prea bine) ca pentru platile online cu cardul, contul tau sa fie legat cu numarul tau de telefon, adica sa nu poti face plata respectiva daca nu confirmi cu un cod generat de ei pe telefon. Adica daca tu faci tranzactia respectiva, introduci codul care iti vine printr-un SMS, daca nu esti tu si nu recunosti plata, atunci nu bagi acel cod si cel care vrea sa beneficieze de banii tai de pe card nu po poate face [:D] Succes Silviei cu alegerea liceului!

 

acum citesc din urma...

 

Banca va verifica probabil cine a rezervat și plătit hotelul, cred ca ei pot verifica prin ce securitate s-a plătit din contul meu. Nu ma pricep, Dar știu ca au metode și pot prinde infractorul. Eu trebuie sa reclam și la poliție. 

 

La noi nu exista sistemul cu sms, exista sistem de securitate printr-un app pe mobil sau o doza primită de la banca. Eu ma legitimez când fac plata cu sistemul de securitate pe mobil, au datele mele și eu îmi introduc codul. Asta l-au spart cumva, au trecut de sistemul de securitate dar numai Pt ca era deschis cardul Pt plăti peste granița și pe net. Asta e “insecuritatea cardului” la care eu am omis sa dau atenție. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 939
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Tot Miha, despre domnul "Memory Master", zici ca te-a impresionat? La recomandarea ta, am sa citesc si studiez, insa zic ca sunt circumspecta:)))

 

Si eu sunt circumspecta dar pe mine am aplicat de când ma știu, am descoperit ca mintea mea așa funcționează, ca sa pot memora ceva din teoria lui. Nu leg lucrurile de obiecte ci fac asociații cu altceva, ca sa fie “logic”. Altfel nu am putut sa rețin niciodată pe de rost. Nici poeziile :). Deci mintea mea funcționează pe “sistemul” lui deși el zice ca se potrivește la oricine, a testat de 9 ani încoace pe foarte mulți.  

Silvia știu sigur ca aplica la fel, așa a descoperit ea ca funcționează, iar ea leagă chiar de obiecte. 

 

O sa mai povestesc după ce am cărțile și aplicam :). 

 

Ne-a dat un exemplu cum sa ținem minte lista de cunoaraturi și vreau sa o aplic, a zis ca e numai chestie de obișnuința. Metoda se numeste bicicleta Ribbing. Dar trebuie timp și puțin exercițiu. Îmi doresc tare mult, am nevoie sa îmi exersez mintea, simt ca încep sa uit tot mai multe...:(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot n-am înțeles cu cardul...când plăteam online îmi cerea de doua ori sa ma legitimez cu BANK id. O sa încerc sa rețin când mai platesc, cum e, nu m-a interesat tare mult niciodată.

Dar am rezervat de curând pe booking Pt prietenii noștri cu cardul asta. Nu am plătit, ca in suedia nu se plătește inainte ci numai la cazare sau chiar la plecare (in ultimii ani cer la cazare Pt ca mulți plecau fără sa plătească și nu aveau bani pe carduri și nu ii mai găseau in veci). Au plătit ei cu cardul lor. 

 

Anja nu știu cum e cu asigurarea, trebuie sa ma uit...cum ziceam nu e la banca noastră, trebuie sa văd ce condiții are Coop. 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OMG! Acum citesc ca in 2013, 143 000 de suedezi au fost victimele unei mari “pradari” pe net. Rezervări de hoteluri. Au un site al lor, legat de acest card unde rezervi hotel la preț mai avantajos și câștigi și puncte...și aceia care au rezervat prin ei au fost “prădați” apoi. Deci nu cardul și contul direct, ci prin intermediul acestui site. Și eu am rezervat acum doi ani jumate cu ei, când am fost in suedia in concediu. Și au multe hoteluri in Europa dar nu am rezervat de la ei...pfuuuui! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua,

 

Mihaela, eu spuneam de chargeback refund (cred că așa se numește). Te duci la banca emitentă a cardului și spui că refuzi anumite tranzacții pentru că nu le-ai făcut tu. Banca investighează și îți returnează banii. Nu știu însă cum e cu cardurile care au alți emitenți, nu o bancă, cum înțeleg că ai tu.

 

Azi e sâmbătă, zi de relax. Deși am ieșit la cumpărături și e o aglomerație în oraș de îți vine să te întorci acasă :). 

 

Mă bucur însă că e soare și frumos, aveam chiar nevoie să mă încarc puțin :).

 

Edit, că uitam: foarte frumoasă Frida!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...