Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce medic? - interpretare definitiva analize


Pepco

Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am mai pomenit eu o data de cazul asta - o fetita cu greutate normala, care nu consuma grasimi si prajeli, dar care are celulita abdominata. recent, s-a descoperit ca are si colesterolul marit, si proba hepatica TGO marita. si VSH marit.

 

cercetand dosarul medical al fetitei, mama a observat ca exista niste markeri (aceiasi) ce au fost de mai multe ori in afara limitelor - unul este TGO asta.

 

acum, exista medicul lor de familie, exista si alti medici de familie pe care i-au mai intrebat. mereu li s-a spus ca e parazitoza intestinala. toate copro negative, helicobacter negativ.

 

fetita arata sanatoasa, dar mama e ingrijorata. unde poate obtine o interpretare clara a analizelor?

 

(roxanaz, ti-am trimis un msj, dar nu stiu daca l-ai primit)

 

La medicul de familie , cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spune i mamei ca fetita nu are absolut nimic si nu trebuie sa o tot plimne pe la medici aiurea.

Celulita aia o au mti copii, iar analizele sunt absolut normale.

 

i-am spus, dar acu' m-ai bagat si pe mine in ceata, un copil cu VSH, TGO si colesterol e considerat ca nu are absolut nimic?

 

@CorinaDani a avut dreptate, fetitei ii plac pizza, pastele si piureul, mananca si popcorn, pufuleti, chipsuri, iar dulciurile sunt inghetata si biscuitii cu cacao, in principal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bingo, de acolo celulita si usoara crestere a valorii colesterolului si a TGO.

 

VSH nu inseamna nimic daca nu e asociat cu alte analize/rezultate, indica doar prezenta unei infectii in organism,

poate fi orice, de la o carie (probabil ca are si asa ceva, daca mananca multe dulciuri), un microb in nas/gat/ureche, dar fara simptome.

 

schimbarea regimului alimentar, daca spui ca totusi fetita face miscare, ar trebui sa rezolve destul de rapid aceste probleme.

partea proasta este ca incepe scoala si va manca cu siguranta alte prostii si pe la scoala, date de mama in pachetel sau cumparate de la chioscul scolii/impartite de alti colegi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@CorinaDani a avut dreptate, fetitei ii plac pizza, pastele si piureul, mananca si popcorn, pufuleti, chipsuri, iar dulciurile sunt inghetata si biscuitii cu cacao, in principal.

 

 

Iti dai seama ca aproape tuturor copiilor le plac astea, dar una e sa le placa, alta sa manance numai asta! Daca mama vrea sa rezolve problema, sa lase balta mersul pe la doctori si sa puna mana sa faca (de data asta) efortul de a-si educa nutritiv copilul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca limita superrioara e 10 si iti iese 12, e normal. 

Fata aia saraca nu are nimic.

Doar ca mama ei nu stie sa interpreteze analizele. A gost la mai multi medici si i-au spus ca nu are nimic.

Asta pt ca analizele alea sunt normale, o diferenta atat de muca e egala cu zero. 

 

Nu o interpreteaza absolut nici un dr ca rezultat anormal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate reușește la un nutriționist, îi poate da sfaturi legate de combinațiile alimentare, cantități.

Trebuie sa schimbe ceva in programul copilului -alimentatie, activitate, și apoi să mai facă un set de analize. Așa vede foarte clar dacă alimentația era problema sau nu. Dacă și după câteva săptămâni de mâncat diferit sunt aceleași probleme, măcar elimina de pe lista o cauză. Deși, sincer vorbind, cam toată lumea știe ce fac făinoasele și dulciurile in organism...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

sa lase balta mersul pe la doctori

 

 

 

A gost la mai multi medici si i-au spus ca nu are nimic.

 

fetita asta a avut probleme cu alimentatia inca de la nastere, a fost internata de mai multe ori din cauza asta. parintii au trecut prin perioade stresante.

 

am vorbit cu ei, vor incerca sa ii schimbe incetul cu incetul regimul alimentar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetita asta a avut probleme cu alimentatia inca de la nastere, a fost internata de mai multe ori din cauza asta. parintii au trecut prin perioade stresante.

 

am vorbit cu ei, vor incerca sa ii schimbe incetul cu incetul regimul alimentar.

Daca un copil cu probleme de alimentatie inca de la nastere, a capatat asemenea obiceiuri alimentare, e doar inconstienta parintilor.

Sfatul meu este sa stai pe margine ca poate iesi prost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...