Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv la Imed -Sibiu


adidi

Recommended Posts

Mie si la sotul, ne-a indicat cariotip genetic, eu am avut 2 sarcini obtinute natural, dar s-au oprit din evolutie la 5 sapt si 3 zile si la 6 sapt, prima in feb. 2016 , a doua martie 2018. Analizele le-am facut la synevo si au costat 650 lei pt cuplu, in ianuarie le-am facut, rezultat in doua saptamani. A iesit ok. In schimb mi-au iesit doua mutatii de trombofilie , am fost la hematolog si a zis sa iau Aspenter 1/zi inainte de a ramane insarcinata si din prima zi in care aflu ca sunt insarcinata sa fac Clexane injectabil. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va multumesc ca impartasiti experientele pt ca nu mi imaginam ca poate sa existe atatea complicatii si evenimente.eu imi tot faceam ganduri cati sa implantez,2 sau unul dar se pare ca decisiva este clipa in care iti spune cati sunt de calitate.

Abia astept joi sa vad ce va mai urma...

Mult succes tuturor care ati Et ul, sa auzim de bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da am facut in 2februarie... sunt putin suparata, se pare ca ovocitele mele nu au un material genetic prea bun... din cele 9 ramase doar 1 arata ok, am transferat 3 cu speranta ca macar 1 sa ramana cu noi... dar vor urma analize genetice dupa, care ma sperie putin... mi sa spus ca si daca raman insarcinata trebuie analize la bebe sa vedem daca e ok si poate fi pastrat  [ups]  si daca nu raman analize la mine sa vedem daca a fost doar o luna proasta sau trebuie sa ne oprim si sa apelam la altele... offf ... urmeaza niste zile grele acum, dar vom vedea 

Doamne Ajuta ca anul dintre ei sa fie un luptator si sa ramana cu tine 9 luni [:)]  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

llorrylorena, parca tu spuneai ca iei Meguan. De cat timp iei? Ai avut ceva reactii adverse? Eu am inceput sa iau si mi-a fost rau, cu varsaturi, eu niciodata nu am varsaturi... Am facut o pauza de o luna, am inceput sa il iau din nou si iar am avut varsaturi si m-am oprit. Acum ma gandesc ca poate am gresit ca am intrerupt si sa il iau din nou...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pfff @Camyu26 sper din tot sufletul sa fie asa! Sper ca cel ok sa fie puternic pt mine ca sa pot fi si eu puternica pt el... care a fost motivul la tine? daca nu te deranjaza? noua ne’au spus ca sunt pline cu ser ovocitele, doar 1 era ‘perfect’ zicea Dr, dar il ingrijora ‘tabloul’ din care provenea... Ai putea sa imi zici si ce analize genetice ti’au recomandat? cat a durat pana a venit rezultatul? pret? Multumesc din suflet pt cuvintele frumoase! [flo2] si va doresc multa bafta! sa fie cu noroc :)

 

Alamor, motivul exact nu il știu nici acum. In prima zi embriologul a zis ca e totul ok, in ziua 3 la fel și ca o sa avem ce congela și in ziua 5 înainte sa intru in sala sa facem transferul, embriologul mi-a zis ca de fapt nu a fost ok, ca am avut ovocite de proasta calitate și ca spermatozoizii au fost la fel de o calitate mai puțin buna și am mai avut 2 embrioni in ziua 5 din 8 , dintre care doar unul a fost dezvoltat cât de cat. In momentul ăla am cam fost socata de veste având in vedere ca inainte sa facem transferul eram super optimista știind ca totul e ok și din păcate nu am putut nici măcar sa mai întreb de ce și nu am mai avut o discuție cu medicul despre asta atunci.

Important e ca la al doilea fiv mi-a dat alt tratament și rezultatul a fost mult mai bun. Se poate sa fi nimerit totul cum a fost mai rău la primul fiv. Din toată experiența am înțeles ca e o loterie totul și tine foarte mult de potrivirea și sincronizarea tuturor factorilor implicați intr-un fiv. E greu, dar nu imposibil având in vedere toate reușitele altora care sunt părinți acum :)

Referitor la analizele genetice, eu am făcut Cariotipul feminin și pachetul complet de trombofilie  și soțul microdelitia AZF la nivelul cromozomului Y, mutația genei CFTR și Cariotipul masculin. Nu mai știu sa îți spun cât a costat și nu vreau sa greșesc, dar nu au fost ieftine și le-am primit in 2-3 săptămâni. 

Sper totuși sa nu trebuiască sa le faci și sa fie bine. :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am dat seama ca nu m-am prezentat: Eu locuiesc in Cluj, am 35 de ani si incercam cam de 2 ani sa avem un bebe. Eu am cicluri neregulate de cand ma stiu, am ovare polichistice si am presupus ca motivul pt care nu raman insarcinata este ca nu calculez corect ovulatia si ciclurile mele non-ovulatorii. Dupa tratamente si 2 luni de stimulare a ovulatiei, a facut si sotul meu o spermograma si ne-am socat de valorile mici. Asta a fost in vara lui 2018. De atunci au urmat analize si controale peste controale, fara nicio explicatie, toata lumea ridica din umeri. Medicul meu ginecolog mi-a spus sa incercam FIV si am mers in noiembrie la Dr. Ispasoiu. Ne-a spus ca sansele sa raman insarcinata natural sunt 0. A fost un soc. Am presupus si noi ca sunt mici, dar nici chiar 0 ... Sotul a trebuit sa isi faca analize genetice si asa am aflat ca sufera de o mutatie genetica si ca asta ii cauzeaza infertilitatea. A fost nevoie sa fac si eu ceva analize, sa verific daca am si eu aceeasi mutatie si din fericire eu nu o am, astfel incat nu sunt posibilitati sa transmitem mai departe. Am facut si restul analizelor si dl doctor mi-a spus prin mail sa incep in prima zi de ciclu cu desorelle. Si acum astept sa imi vina menstruatia sa pot incepe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Alamor, motivul exact nu il știu nici acum. In prima zi embriologul a zis ca e totul ok, in ziua 3 la fel și ca o sa avem ce congela și in ziua 5 înainte sa intru in sala sa facem transferul, embriologul mi-a zis ca de fapt nu a fost ok, ca am avut ovocite de proasta calitate și ca spermatozoizii au fost la fel de o calitate mai puțin buna și am mai avut 2 embrioni in ziua 5 din 8 , dintre care doar unul a fost dezvoltat cât de cat. In momentul ăla am cam fost socata de veste având in vedere ca inainte sa facem transferul eram super optimista știind ca totul e ok și din păcate nu am putut nici măcar sa mai întreb de ce și nu am mai avut o discuție cu medicul despre asta atunci. Important e ca la al doilea fiv mi-a dat alt tratament și rezultatul a fost mult mai bun. Se poate sa fi nimerit totul cum a fost mai rău la primul fiv. Din toată experiența am înțeles ca e o loterie totul și tine foarte mult de potrivirea și sincronizarea tuturor factorilor implicați intr-un fiv. E greu, dar nu imposibil având in vedere toate reușitele altora care sunt părinți acum :) Referitor la analizele genetice, eu am făcut Cariotipul feminin și pachetul complet de trombofilie și soțul microdelitia AZF la nivelul cromozomului Y, mutația genei CFTR și Cariotipul masculin. Nu mai știu sa îți spun cât a costat și nu vreau sa greșesc, dar nu au fost ieftine și le-am primit in 2-3 săptămâni. Sper totuși sa nu trebuiască sa le faci și sa fie bine. :*

 

Merci Camy de info, cele de trombofilie le’am facut deja, probabil Cariotipul va urma... vedem... deocamdata sunt ok, am tratamentul de dupa, si asteptam ziua cand facem beta... plus emotiile si gandurile aferente. Bafta tuturor va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...