Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv la Imed -Sibiu


adidi

Recommended Posts

 

 

Cred ca e grea asteptarea, eu ma perpelesc deja asteptand 5 zile pana la transfer dupa transfer imi propun sa nu lucrez prea mult (lucrez de acasa deci pot gestiona cumva volumul de lucru) si sa citesc ceva carte usurica, relaxanta, sa tricotez... m-as da cu bicicleta dar nu cred ca e recomandat ideea e sa incerci sa faci ceva ce iti place care sa iti umple timpul sa dea Dumnezeu sa fie cu folos asteptarea, iti tinem pumnii sa vii cu vesti bune si nu mai citi pe forumuri despre povesti fara succes, fiecare organism reactioneaza diferit si cand e sa fie, vine bebele [bib] [bib] [bib] Sunt si eu din Cluj, sper sa ne vedem anul viitor cu copiii prin parc (sau daca vrei saptamana viitoare sa ne vedem la un suc, scrie-mi mesaj privat)

Maria, ti-am scris mesaj privat.

Nu e bine sa mergi cu bicicleta, eu mi-am luat cm si stau mai mult in pat, beau 2 l de apa pe zi, fac tratamentul, si ma rog mult ca Doamne Doamne sa faca o minune si pt mine. 

Doamne ajuta-ne la toate! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ciao fetelor,

 

am tot incercat de sambata sa intru pe grup, dar cred ca au fost probleme tehnice

 

am avut ieri transferul, a fost tare emotionant cand am vazut embrionii pe ecran :) Si dupa ce am stat in pat si m-am plimbat un pic prin Sibiu, am plecat spre Cluj. Drumul a fost ok, desi au mai fost necesare cateva frane bruste si au mai fost hopuri...

Acum incerc sa stau linistita si sa fiu optimista, pana pe 26 cand fac Beta HCG-ul.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ciao fetelor, am tot incercat de sambata sa intru pe grup, dar cred ca au fost probleme tehnice am avut ieri transferul, a fost tare emotionant cand am vazut embrionii pe ecran :) Si dupa ce am stat in pat si m-am plimbat un pic prin Sibiu, am plecat spre Cluj. Drumul a fost ok, desi au mai fost necesare cateva frane bruste si au mai fost hopuri... Acum incerc sa stau linistita si sa fiu optimista, pana pe 26 cand fac Beta HCG-ul. Va pup
Doamne ajuta ,Maria! Iti tin pumnii sa treaca timpul cat mai repede si sa ai rezultat pozitiv.La cat de bine ai reactionat eu nu cred ca o sa ai probleme. Cati embrioni s au format si la cate zile ti a implantat?Ti a spus si ce calitate sunt? Bafta multa! Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta ,Maria! Iti tin pumnii sa treaca timpul cat mai repede si sa ai rezultat pozitiv.La cat de bine ai reactionat eu nu cred ca o sa ai probleme. Cati embrioni s au format si la cate zile ti a implantat?Ti a spus si ce calitate sunt? Bafta multa!

 

Doamne ajuta, asa sa fie! :)

 

La mine a fost asa: la punctie s-au obtinut 21 de ovocite, din care s-au fertilizat 15. In ziua 3 mi-au spus ca din cei 15 embrioni, unul s-a divizat si sunt 16, din care 10 de calitate A si restul calitate B si C. Cand am fost la transfer, in ziua 5, mai ramasesera 8 embrioni, din care 2 sunt "la cuptor" si 6 au ramas "la congelator"

 

Sa fie bine la toate!  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi bine sa mentionez ca organismul meu a reactionat asa bine si datorita varstei (35 ani) si a faptului ca problemele mele erau minore si foarte intalnite (sindromul ovarelor polichistice, care cel mai probabil ducea la cicluri neregulate si cicluri non-ovulatorii)

 

La noi problema grava este la sotul, din cauza unei mutatii genetice (deci nimic tratabil) are diagnostic de oligozoospermie, astenozoospermie si teratozoospermie

 

zic asta ca sa nu fiti dezamagite daca obtineti mai putine ovocite, respectiv embrioni si ca sa le incurajez pe cele care au diagnostic grav la partener

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Poate ar fi bine sa mentionez ca organismul meu a reactionat asa bine si datorita varstei (35 ani) si a faptului ca problemele mele erau minore si foarte intalnite (sindromul ovarelor polichistice, care cel mai probabil ducea la cicluri neregulate si cicluri non-ovulatorii) La noi problema grava este la sotul, din cauza unei mutatii genetice (deci nimic tratabil) are diagnostic de oligozoospermie, astenozoospermie si teratozoospermie zic asta ca sa nu fiti dezamagite daca obtineti mai putine ovocite, respectiv embrioni si ca sa le incurajez pe cele care au diagnostic grav la partener va pup

Pai asa ma asteptam si eu, sa reactionez mai bine ca si eu am 32 de ani,fara nici o pb, doar sotul are oligospermie si astenospermie.

Si am avut doar 5foliculi mari in urma tratamentului cu Gonal 250ui/zi.Am fost un pic ca dezamagita ca a trebuit sa intrerup tratamentul,dar am zis sa nu riscam si sa mai incercam odata tratamentul de stimulare si ce va fi data urmatoare aia va fi, vom merge pana la capat tot procesul.

Iar in cazul in care nu ne va iesi nimic din prima, nu mai incercam a doua oara, pentru ca trece timpul si raman blocata in toata povestea asta, parca totul se rezuma la a avea copii.

Le admir pe fetele care incearca ani de zile si nu se dau batute, dar stiu ca nu ma numar printre ele  [zid]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 trece timpul si raman blocata in toata povestea asta, parca totul se rezuma la a avea copii.

 

 

Inteleg perfect ce zici! si eu am pus totul "on hold" in ultimul an si m-am concentrat doar pe asta. Sper sa fie cu rezultat pozitiv...

 

Eu zic sa nu te descurajezi, esti foarte tanara si sunt multe variante, dar da, copilul nu ar trebui sa fie un scop in sine

 

Eu si sotul am luat in calcul si adoptia, pe mine mai ales ma atragea mult ideea asta, dar sotul a preferat sa incercam prima data FIV.

 

Iti tin pumnii!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa ma asteptam si eu, sa reactionez mai bine ca si eu am 32 de ani,fara nici o pb, doar sotul are oligospermie si astenospermie.

Si am avut doar 5foliculi mari in urma tratamentului cu Gonal 250ui/zi.Am fost un pic ca dezamagita ca a trebuit sa intrerup tratamentul,dar am zis sa nu riscam si sa mai incercam odata tratamentul de stimulare si ce va fi data urmatoare aia va fi, vom merge pana la capat tot procesul.

Iar in cazul in care nu ne va iesi nimic din prima, nu mai incercam a doua oara, pentru ca trece timpul si raman blocata in toata povestea asta, parca totul se rezuma la a avea copii.

Le admir pe fetele care incearca ani de zile si nu se dau batute, dar stiu ca nu ma numar printre ele  [zid]

Lorren86....asa am zis si eu ca daca nu imi reuseste primul FIV clar nu mai incerc altul, dar m-am inscris pe un grup de pe facebook "SOS infetilitatea" si de atunci mi-am schimbat mentalitatea si am zis ca incerc pana nu mai am resurse financiare si psihice [batcap] daca altele au reusit o sa reusim si noi. Cand am inceput toate procedurile eram fff stresata, dar acum ca a trecut timpul m-am mai linistit si stiu sa intr-o zi o sa reusesc.

 

Deci trebuie sa nu ne lasam [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...