Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv la Imed -Sibiu


adidi

Recommended Posts

Da, Camyu, este o minune ca am reusit sa am copilul meu si ma bucur de el in fiecare clipa. 

Ce v-am povestit eu s-a intamplat anul trecut. A fost unul dintre cele mai traumatizante lucruri care mi s-au intamplat. Si va spun sincer ca ma doare sa vad ca acolo in cotinuare se fac FIV-uri "pe banda", fara sa vi se spuna ce aveti de facut. Nu a invatat nimeni nimic... sanatatea femeii este cea mai importanta la FIV.  doar voi puteti sa schimbati ceva. 

Pentru fetele care au avut mai multe esecuri de implantare, ca mine, n-ar strica sa cereti o evaluare histeroscopica a uterului. In cazul meu a fost de folos! Succes inca o data!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E fff greu Dea sa gasesti o clinica unde toate sa fie ca la carte...eu personal cred ca nu exista.Am citit cam pe toate forumurile ce se intampla cam pe la toate clinicile .Peste tot sunt si lucruri bune dar si multe rele.E ff greu sa facem alegerea corecta mai tine si de noroc si de cat suntem dispuse sa incercam.Eu personal am facut fiv si dincolo si in tara de aia iti spun ca peste tot se fac greseli.Doamne ajuta ne pe toate sa ne implinim visul..............eu ma injectez cu spor sunt a treia zi de stimulare am inceput vineri si de abia vinerea viitoare la eco -dar sun eu maine sa ma asigur:)))pupici la toate fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar chiar si inainte de histeroscopie este obligatoriu un examen de secretie. Este totusi o interventie intrauterina. Daca nu-ti spune doctorul, si cel mai probabil nu o sa o faca, fa-ti tu analizele.e cel mai sigur! e pacat sa patrunda vreo bacterie, chiar si cea mai inofensiva poate face ravagii in uter. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, te-am intrebat despre endometrita pentru ca ieri am terminat si eu un tratament tocmai pentru aceasta problema. Poveste e cam asa: 01 februerie - FET reusit, gemeni, SOE 9 saptamani, 22 martie chiuretaj. 26 aprilie - prima zi a ciclului, 8 mai recoltare de analize de secretie (toate perfecte). 28 mai primul HCG pozitiv al unei sarcini biochimice - obtinuta natural!!!. 10 iunie - ciclu spontan dupa biochimica, nici un tratament inainte sau dupa. 

Acum, in noiembrie ma pregateam de inca un FET si impreuna cu medicul am decis sa facem o histeroscopie de control (analizele vaginale au o valabilitate de 6 luni, deci nu le-am repetat). Si am descoperit o endmetrita pe peretele anterior pentru care mi s-a facut iun chiuretaj fin atunci, plus tratament cu antibiotic inca 10 zile. 

Acum as face FET in decembrie in ideea ca sunt ok. Ceea ce zici tu ma pune oarecum pe ganduri...

Asa ca, as vrea sa stiu:

- endometrita ta era generalizata sau localizata?

- ti-a chiuretat potriunea infectata?

- ai facut mai multe "ture" de tratament cu antibiotic?

- la cat timp dupa prima histeroscopie ai facut- pe a doua?

Legat de analize si recomandarile medicior, eu personal ma abtin. Am facut histreoscopii exploratorii, dupa cum vezi si acuminainte de FET. Analizele de secretie nu le-am considerat valabile daca depaseau 6 luni, etc... Asa ca eu personal nu am ce sa-i reprosez medicului.

Multumesc mult pentru lamuriri! Si felicitari pentru minune!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arsaluis, am sa-ti raspund punctual:

- endometrita mea era generalizata. Medicul chiar mi-a zis ca nu a vazut asa ceva in toata practica lui.

- nu mi-a chiuretat nimic. Doar o biopsie pt a afla cu ce bacterie ma lupt. Surprinzator, rezultatul biopsiei a iesit curat. Desi se vedea clar ca endometrul era praf. 

- Nestiind exact ce a provocat endometrita, am luat analize mai vechi si am presupus ca e.coli este de vina. Eu am mai avut probleme cu ea in trecut, dar de fiecare data dadea simptome suparatoare. Nu si la FIV. Am mers "orbeste" pe tratament cu Gentamicina conform unei antibiograme mai vechi Am zis "Doamne ajuta!" Si a functionat.

- prima histero a fost in 10 martie, tratament 2 saptamani inceput din 5 aprilie, in 26 aprilie am facut histero2  de verificare. Totul perfect.

Am facut tratament injectabil, foarte puternic, deoarece uterul este un organ mai ferit de efectele medicamentelor. Si nici asa nu ne asteptam sa functioneze pt ca, asa cum am zis, se scapa greu de endometrita. Sunt femei care fac tratament cu adevarate cocktail-uri de antibiotice, in ture repetate si din pacate tot nu se vindeca. Eu am avut noroc. Sa-ti spun sincer, l-am simtit pe Dumnezeu aproape. Asa a si aparut copilul meu la scurt timp dupa dezastrul de la FIV-uri. 

Sanatate iti doresc si Doamne ajuta la toate fetele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Dea, pentru rabdare si timp. Asta s-a intamplat acum, un chiuretaj fin pe zona afecatat, deci practic s-a raclat toata portiunea (mica - am video si am vazut singura) cu endometrita (de aceea tind sa cred ca sunt resturi de la sarcina biochimica).

De aceea sunt optimista legat de FET: endo-scratching + antibiotic in luna anterioara. Sunt curioasa ce imi va iesi mie la biopsie - inca nu am primit rezultatul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, draga, scuze ca te tot zapacesc.

Am doua variante: sa fac fet in decembrie daca biosia nu releva proces inflamator si in conditiile in care in primele 5 zile de ciclu mai iau o tura de doxiciclina (va fi un total de 15 zile de antibiotic + chiuretaj pe zona respectiva - asa ca putem presupune ca endometrul arata ok). Sau, sa mai fac o histeroscopie si sa aman FET-ul.

Tu, cu experienta de acum, ce ai face daca ai fi in locul meu?

Sunt asa de... zapacita pentru ca mai am 4 embrioni - nu de cea mai buna calitate si plimbati de la o clinica la alta, congelati de mai mult de 1 an. Si alt FIV nu mai fac! Plus ca am deja 9 anestezii generale!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...