Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv la Imed -Sibiu


adidi

Recommended Posts

Lorreen, in principiu dupa ce terminati toate analizele si le trimiteti doctorului, el va hotara ce fel de tratament sa urmati si cand sa incepeti. Protocoalele sunt personalizate pentru fiecare cuplu, prin urmare si durata tratamentului poate fi diferita.

 

Pe scurt noi am inceput primul FIV in 17 ianuarie 2017 si am facut transferul embrionilor in 4 martie 2017.  Transfer de ziua 5.

Al doilea FIV l-am inceput in 1 iulie 2018 si am facut transferul embrionilor, tot de ziua 5, in 29 iulie 2018. Dupa transfer se asteapta 10 zile ca sa faci analiza de sange beta HCG pt confirmarea sarcinii.

 

Dupa cum vezi la primul FIV am avut un protocol mai lung pentru ca am inceput cu anticonceptionale, iar la al doilea a fost mai scurt pentru ca am inceput cu Diphereline. Si tratamentele de stimulare au fost total diferite.

 

Deci medicul o sa va spuna exact cat va dura tot procesul in functie de protocolul pe care o sa-l primesti.

Daca ai nevoie de alte detalii, iti raspund cu drag.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Am inteles.Deci in cazul in care acestea ies ok se continua cu procedura Icsi.Cam cat a durat dupa ce ati avut rezeultatele la aceste analize ca sa va cheme sa incepeti procedura? Tot procesul pana la prima implantare cam cat a durat? Multumesc mult

 

Buna, testele genetice se fac orientativ SA stiti cum stati Si DacA ies OK Si DacA NU ies tot continuati cu procedura Icsi. Defectele genetice NU au rezolvare, Trebuie doar sa prindeti embrionul bun.. 

Deci sa presupunem ca NU ies OK Asta NU Inseamna ca toti embrionii mostenesc genele defecte de la Parinti. Iti doresc SA iasa totul Bine!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Felicitări, Georgi! Ma bucur ca ai reușit din prima și ca sunteți bine! Și eu am făcut al doilea fiv in aceeași perioada cu tine și am transferat doi blastocisti, dar am pierdut sarcina la trei săptămâni. Incerc sa iau partea buna a lucrurilor și ma bucur ca embrionii s-au implantat, ceea ce înseamnă ca organismul meu funcționează cum trebuie. Mai avem 6 embrioni congelati și sper sa avem noroc la transferul următor. Si la noi spermograma e foarte slaba și ma tot macină gândul ca poate doar icsi nu e suficient pentru noi. Având in vedere ca am avut multe ovocite bune și mulți blastocisti rezultați, dacă nu o sa reușim la următoarele trei transferuri, ma gândesc ca poate spermatozoizii selectati nu sunt sanatosi din punct de vedere genetic, iar IMSI cred ca ne-ar creste șansele sa reușim. Sper totuși sa nu fie nevoie sa ajungem acolo pentru ca din câte știu, IMSI nu se face la noi in țara și ar fi mai complicat. Oricum nu renunț și o sa facem tot ce putem ca sa ne împlinim visul. Restul tine și de noroc și de ce plan are Dumnezeu cu noi. :)

 

camy Cand faci un Nou transfer ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Astazi ne a mai iesit un rezultat negativ la mutatiile de Gena si tot negativ a iesit si la microdeletiile cromozomului Y ,ma gandesc ca va iesi bine si la cariotip.

Doar ca doctorul ne a spus, sa faca sotul intai analizele acestea si doar daca sunt ok , sa continuam si cu restul la mine,adica cu trombofilie si restul din lista.

Asa ca ma gandesc sa imi fac si eu analizele ca sa nu mai stam pe urma o grămadă de vreme pana imi ies mie rezultatele. Cu atat mai mult daca spuneti ca oricum o sa ne faca procedura.

La mine este problema cel putin asa zice ginecoloaga mea ca am un endometru cam ingrosat,atunci cand sunt la ovulatie am o grosime de aprox.14mm ceea ce ar ingreuna implantarea ovulului fecundat.

Dar vom vedea ce se va întîmpla...

Multumesc pt raspunsuri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Ianuarie sper sa reușesc sa fac transferul. Am vrut acum in Noiembrie, dar mi-am repetat analizele vaginale și am avut surpriza sa îmi iasă un streptococ agalactiae. Și a trebuit sa fac tratament și nu am mai avut cum sa ma încadrez pentru luna Noiembrie. Sper sa fie ok după sărbători ca nu mai mai vreau sa treacă prea mult timp. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna.Astazi ne a mai iesit un rezultat negativ la mutatiile de Gena si tot negativ a iesit si la microdeletiile cromozomului Y ,ma gandesc ca va iesi bine si la cariotip. Doar ca doctorul ne a spus, sa faca sotul intai analizele acestea si doar daca sunt ok , sa continuam si cu restul la mine,adica cu trombofilie si restul din lista. Asa ca ma gandesc sa imi fac si eu analizele ca sa nu mai stam pe urma o grămadă de vreme pana imi ies mie rezultatele. Cu atat mai mult daca spuneti ca oricum o sa ne faca procedura. La mine este problema cel putin asa zice ginecoloaga mea ca am un endometru cam ingrosat,atunci cand sunt la ovulatie am o grosime de aprox.14mm ceea ce ar ingreuna implantarea ovulului fecundat. Dar vom vedea ce se va întîmpla... Multumesc pt raspunsuri

 

Mult succes. Țin minte ca și noua ne-a spus medicul in 2017 ca dacă una din analizele genetice ale soțului nu e ok și îmi pare rău ca nu mai știu care, nu are rost sa facem fivul pt ca îl facem degeaba. 

Cu siguranța o sa va iasă bine, cauzele infertilității masculine pot fi foarte multe și nu neaparat genetice. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Ianuarie sper sa reușesc sa fac transferul. Am vrut acum in Noiembrie, dar mi-am repetat analizele vaginale și am avut surpriza sa îmi iasă un streptococ agalactiae. Și a trebuit sa fac tratament și nu am mai avut cum sa ma încadrez pentru luna Noiembrie. Sper sa fie ok după sărbători ca nu mai mai vreau sa treacă prea mult timp. 

Camy....si eu am streptococul B si mie dr nu mi-a dat tratament, a zis ca nu afecteaza cu nimic. Eu il am de cativa ani si am avut si in urina si atunci am facut tratament si in urina nu am mai avut dar pe col tot il am. Uffff. Oare influenteaza cu ceva implantarea??? Din cate stiu reapare :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Goodlife, nu cred ca afectează implantarea. Adică sper sa nu afecteze dacă nu scap de el. Din câte am citit singurul risc e ca se poate transmite la copil La naștere și se administrează in timpul travaliului un antibiotic pt a împiedica transmiterea. Dacă bebelușul se infectează, se poate sa facă ceva boli destul de grave. 

Mie Dna Dr de la Cluj mi-a dat Amoxicilina (mi-a făcut și antibiograma), flucovim și ovule Macmiror complex. O sa merg din nou la un control in Decembrie și îți spun dacă aflu ceva. Eventual o sa îl întreb și pe dl Dr Ispasoiu dacă va fi cazul. 

Eu sper sa scap de el, ca as vrea sa elimin orice fel de risc la următorul transfer. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua...voiam sa va intreb la ce perioada de timp trebuiesc refacute secretiile...eu le-am facut in octombrie, au iesit ok...in ianuarie incep primul fiv, momentan este in tratament cu profertil sotul...oare trebuie sa repet analizele in ianuarie?

Referitor la analizele de trombofilie si pe mine ma bate capul sa le fac, nu mi-a zis nimic de ele dnul dr...si la fel am vazut la bioclinica ca sunt mai multe pachete...si eu sunt nelamurita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...