Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv la Imed -Sibiu


adidi

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sigur, mai bine fara stres si graba...e grea asteptarea, dar cum ai stat pana acum ce mai e o luna :)....Concediu placut iti doresc!

Da da, doar in aprilie o sa reusec sa fac transferul, pt ca imi vine pe 22 februarie si pe 23 plecam in concediu si mai sarim o luna, dar este mai bine asa, sa fiu relaxata si fara presiune. Poate se intampla o minune si se prinde bebe pe cale naturala pana atunci [batcap]  [batcap]

Doamne Ajuta la toate sa facem bebei anul asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Am tot citit defapt am citit tot forumul pe acest subiect.

Eu cu sotul meu incercam de 5 ani sa facem copii,eu avand 39 de ani iar el 34 de ani,dupa ce am epuizat toti doctorii din Timisoara care spuneau ca nu avem nimic doar stresati am auzit de doctorul Ispasoiu la Sibiu si am mers la el cu toate analizele care le facusem deja,(adica am facut de capul meu toate analizele care se fac in cazul fiv-ului)care au fost foarte bune chiar era uimit si doctorul sa descopar problema.Si el a gasit raspunsul in urma unei operatii in care am ramas cu un singur ovar care s-a intamplat acum 13 ani  organismul s-a simtit lezat si si-a luat masuri de protectie si a creeat in jurul ovarului multe aderente plus trompa la fel,in fine el a gasit problema am facut aceasta operatie in 23 august 2018 dupa pentru ca avem si eu si sotul analizele bune a zis ca ne lasa sa incercam pe cale naturala timp de 4-5 luni daca nu incercam altceva.Asa ca iata-ma in a 5 luna si nimic,probabil o sa incercam FIV-UL acum astept de la el un raspuns sa vedem ce ne spune ca este de facut.Am sa va tin la curent ce si cum,am simtit sa va scriu pentru ca vad multe suflete care au probleme asemanatoare si am zis ca poate ma intelege si pe mine cineva,pentru ca toata lumea ma intreaba atat nu ai ramas gravida?Va multumesc ca existati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da da, doar in aprilie o sa reusec sa fac transferul, pt ca imi vine pe 22 februarie si pe 23 plecam in concediu si mai sarim o luna, dar este mai bine asa, sa fiu relaxata si fara presiune. Poate se intampla o minune si se prinde bebe pe cale naturala pana atunci [batcap] [batcap] Doamne Ajuta la toate sa facem bebei anul asta!

Daaa...ar fi foarte bine...Doamne ajuta, o sa reusim toate ca meritam!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca este un stres foarte mare toata aceasta perioada de asteptare de incepere a tratamentului de stimulare,pe urma de luare a deciziei daca sa implantez 2embrioni sau doar unul, pt ca fiind la primul Fiv nici nu concep ca nu se va implanta,eu ma vad clar insarcinata din prima.Acum ma gandesc ca daca raman insarcinata sa merg musai intr un concediu anul acesta, am inceput sa ma uit dupa vacante numai ca sa mi treaca timpul mai repede si sa nu ma mai gandesc numai la Fiv,dar nu stiu daca exista riscuri mai mari in sarcini obtinute asa.Probabil va depinde de cum ma voi simti atunci si de ce mi va zice dr ul...Toata ziua verific acest forum sa vad ce noutati mai sunt sperand sa mai aduca cineva cate o veste buna [bib]

Va tin pumnii la toate si ma rog sa ne dea Dumnezeu la toate copilasi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna fetelor, Am tot citit defapt am citit tot forumul pe acest subiect. Eu cu sotul meu incercam de 5 ani sa facem copii,eu avand 39 de ani iar el 34 de ani,dupa ce am epuizat toti doctorii din Timisoara care spuneau ca nu avem nimic doar stresati am auzit de doctorul Ispasoiu la Sibiu si am mers la el cu toate analizele care le facusem deja,(adica am facut de capul meu toate analizele care se fac in cazul fiv-ului)care au fost foarte bune chiar era uimit si doctorul sa descopar problema.Si el a gasit raspunsul in urma unei operatii in care am ramas cu un singur ovar care s-a intamplat acum 13 ani organismul s-a simtit lezat si si-a luat masuri de protectie si a creeat in jurul ovarului multe aderente plus trompa la fel,in fine el a gasit problema am facut aceasta operatie in 23 august 2018 dupa pentru ca avem si eu si sotul analizele bune a zis ca ne lasa sa incercam pe cale naturala timp de 4-5 luni daca nu incercam altceva.Asa ca iata-ma in a 5 luna si nimic,probabil o sa incercam FIV-UL acum astept de la el un raspuns sa vedem ce ne spune ca este de facut.Am sa va tin la curent ce si cum,am simtit sa va scriu pentru ca vad multe suflete care au probleme asemanatoare si am zis ca poate ma intelege si pe mine cineva,pentru ca toata lumea ma intreaba atat nu ai ramas gravida?Va multumesc ca existati.

Bine ai venit Denisse...eu zic sa mergi pe mana d-nului dr I, cu incredere...lasa-i in voia lor pe cei impertinenti, cu intrebari stupide (Cand faceti / de ce nu faceti ....un copil?)...numai cine trece prin asa ceva stie cum este...si eu de 6 ani sunt casatorita si nu am ramas niciodata, am facut luni de zile stimulari si nimic...acum dr Ispasoiu ne-a recomandat sa faca sotul testul halosperm si intradevar nu se poate sa raman decat prin fiv+icsi...Sa ne mai scrii in ce stadiu esti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Adevarul e ca este un stres foarte mare toata aceasta perioada de asteptare de incepere a tratamentului de stimulare,pe urma de luare a deciziei daca sa implantez 2embrioni sau doar unul, pt ca fiind la primul Fiv nici nu concep ca nu se va implanta,eu ma vad clar insarcinata din prima.Acum ma gandesc ca daca raman insarcinata sa merg musai intr un concediu anul acesta, am inceput sa ma uit dupa vacante numai ca sa mi treaca timpul mai repede si sa nu ma mai gandesc numai la Fiv,dar nu stiu daca exista riscuri mai mari in sarcini obtinute asa.Probabil va depinde de cum ma voi simti atunci si de ce mi va zice dr ul...Toata ziua verific acest forum sa vad ce noutati mai sunt sperand sa mai aduca cineva cate o veste buna [bib] Va tin pumnii la toate si ma rog sa ne dea Dumnezeu la toate copilasi!
Loreen am citit ca si tu ai inceput cu Desorelle, se pare ca si eu sunt in aceeasi situatie...acum astept sa imi vina ciclul si incep cu Desorelle...o sa sun la clinica sa imi spuna cate zile sa iau.

Si eu sunt optimista, dar mi-am propus sa nu planuiesc vacante inaine ca nu stii ce intervine...mai bine atunci pe loc...in schimb vreau sa imi iau cateva zile libere dupa transfer sa stau linistita...Tu esti mai avansata cu tratamentul :) astept vesti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt mine e prima data cand iau anticonceptionale,am inceput de sambata si deocamdata nu am nici o reactie adversa,sper sa nu am nici pe viitor.Trebuie sa iau 21 zile,eu am un nodul fundic probabil ca si deasta mi a dat anticon. Am citit prospectul la Desorelle si spune ca ar creste riscul de aparitii de cheaguri si eu am si cateva mutatii de gena (MTHFR A1298C -pozitiv heterozigot, ApoE -pozitiv, AGT M235T - heterozigot, ATR A1166C - homozigot, Fibrinogen-heterozigot, Factor XIII Leu - heterozigot). Am fost cu rezultatul la hematolog si mi a zis sa incep sa iau aspenter si acid folic de acum si in sarcina va trebui sa fac clexande de 0,4 deci mi a dat aspenter si la recomandarea hematologului probabil.

Sper sa fie bine in final  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...