Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv la Imed -Sibiu


adidi

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Intrebare pt cele care ati facut stimularea ovariana, trebuie sa te monitorizeze la sibiu in timpul tratamentului?v ati luat concediu si ati stat la sibiu? Ca pe anumite site uri am citit ca te monitorizeaza sa vada cum avanseaza tratamentul

 

In afara de primul ecograf din ziua 2 de CM, am mai fost la încă doua ecografe pana la punctie. Noi nu am stat in Sibiu pt ca distanța nu e așa de mare la noi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey. Am sa incep si eu cu anticonceptionale la debutul CM. Vreau sa va intreb cum a fost cu anestezia la punctie? Nu am facut niciodata anestezie si imi este frica de acest lucru.

Hey. Nu trebuie sa iti fie frica, nu o sa simti absolut nimic, doar o sa dormi putin [:)]  Eu nici nu stiu cand m-au dat jos de pe masa, imi aduc aminte doar cand m-au adus in salon si m-au asezat in pat, le-am zis ca eu mai dorm putin  [:-)))]  Am avut usoare dureri dupa punctie, ca la menstruatie doar in ziua aceea, dupa nu am mai avut absolut nimic. Nooo feiecare reactioneaza diferit. Nu este nimic de speriat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! A fost bine. Am început tratamentul de îngroșare a endometrului cu femoston. Miercurea viitoare merg la control. 

 

Referitor la tratamentul de stimulare, pe mine in Iulie 2018 m-a costat pana in 4000 lei (am făcut 9 zile de pergoveris o doza pe zi și la final Ovitrelle) mai puțin fata de primul fiv in 2017 care m-a costat undeva la 6000 lei (am făcut orgalutran și gonal cate o doza pe zi din ambele și Ovitrelle la final). Deci diferă in funcție de ce tratament primesti, de cum reacționezi la el pt ca poate sa îți crească sau sa îți scadă dozele pe parcursul tratamentului. 

Salut Camyu26 cum esti, ai facut transferul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hey. Nu trebuie sa iti fie frica, nu o sa simti absolut nimic, doar o sa dormi putin [:)] Eu nici nu stiu cand m-au dat jos de pe masa, imi aduc aminte doar cand m-au adus in salon si m-au asezat in pat, le-am zis ca eu mai dorm putin [:-)))] Am avut usoare dureri dupa punctie, ca la menstruatie doar in ziua aceea, dupa nu am mai avut absolut nimic. Nooo feiecare reactioneaza diferit. Nu este nimic de speriat.

Multumesc GoodLife. Am citit si eu mai multe despre anestezie si nu pare sa fie chiar ceva de speriat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Salut Camyu26 cum esti, ai facut transferul?

 

Goodlife, nu am mai făcut nimic. Ne-am oprit pt ca nu i-a placut Dr ului aspectul endometrului. Grosimea era buna, dar nu avea aspect corespunzător și mi-a dat alt tratament, care nu prea îmi convine, cu Duphaston și Medrol și astept menstruația din Februarie, apoi iau din nou Femoston si o sa merg la control prin ziua 12 de CM. 

Medrolul e un medicament cu multe efecte secundare și de asta sunt un pic suparata. Am intrat intr-o stare destul de proasta pt ca nu ma așteptam sa nu fac transferul luna asta și cu atât mai mult ca la ultimele controale ecografice din Decembrie și Ianuarie, endometrul meu arata bine. Și nu înțeleg ce s-a întâmplat acum. Poate ca femostonul nu e ok pt mine, poate am nimerit o luna mai proasta. Habar nu am. Medicul nu m-a lămurit de ce s-a întâmplat așa. 

Din păcate nu am alta alternativa decât sa fac ce îmi spune medicul și sa merg înainte. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Goodlife, nu am mai făcut nimic. Ne-am oprit pt ca nu i-a placut Dr ului aspectul endometrului. Grosimea era buna, dar nu avea aspect corespunzător și mi-a dat alt tratament, care nu prea îmi convine, cu Duphaston și Medrol și astept menstruația din Februarie, apoi iau din nou Femoston si o sa merg la control prin ziua 12 de CM. 

Medrolul e un medicament cu multe efecte secundare și de asta sunt un pic suparata. Am intrat intr-o stare destul de proasta pt ca nu ma așteptam sa nu fac transferul luna asta și cu atât mai mult ca la ultimele controale ecografice din Decembrie și Ianuarie, endometrul meu arata bine. Și nu înțeleg ce s-a întâmplat acum. Poate ca femostonul nu e ok pt mine, poate am nimerit o luna mai proasta. Habar nu am. Medicul nu m-a lămurit de ce s-a întâmplat așa. 

Din păcate nu am alta alternativa decât sa fac ce îmi spune medicul și sa merg înainte. 

Offff imi pare rau, cea mai grea este asteptarea. Dar o sa fie bine urmatoarea luna. Exact cum ai zis si tu, poate ai nimerit o luna proasta. Si este mai bine asa decat sa iti faca transferal si sa nu fie bine.Medrolul din cate stiu are efecte secundare daca faci tratament pe termen prea lung.

Cand ma gandesc ca eu doar la sf lunii martie incep tratamentul si daca mi se intampla si mie la fel cat o sa mai am de asteptat.  Eu am un singur embrion [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offff imi pare rau, cea mai grea este asteptarea. Dar o sa fie bine urmatoarea luna. Exact cum ai zis si tu, poate ai nimerit o luna proasta. Si este mai bine asa decat sa iti faca transferal si sa nu fie bine.Medrolul din cate stiu are efecte secundare daca faci tratament pe termen prea lung.

Cand ma gandesc ca eu doar la sf lunii martie incep tratamentul si daca mi se intampla si mie la fel cat o sa mai am de asteptat.  Eu am un singur embrion [batcap]

Sper sa fie ok in februarie. Niste rabdare imi mai trebuie :) 

Tie nu are de ce se ti se intample la fel. Fiecare reactioneaza diferit la tratamente. O sa fie bine. Important e sa fim sanatoase sa le putem ducem pe toate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...