Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Siguranta copiilor in scoli


Recommended Posts

  • Răspunsuri 264
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

M-am uitat de curiozitate sa vad salariile in invatamant aici (in CHF, dar le puteti considera in Euro, paritatea e cam 1/1, CHF e putin mai puternic decat euro momentan)  - am gasit pt 2022, salariul mediu anual pe tara (in unele cantoane, cum ar fi Zurich, salariile sunt mai mari decat in altele...mai jos salariile brute, la ele se adauga sporurile, vacanta e doar de 13 saptamani pe an - vara 5) :

 

1) gradinita : salariu de incepator : 75mii, salariul maxim : 113mii

 

2) scoala primara (cl.1-6) : 79mii - 118mii

 

3) scoala secundara (cl.7-9) : 91mii - 137mii

 

4) liceu (cl.6-12 sau 10-12) : 102 mii - 155mii 

 

5) Berufschulen (cl.10-12) : 100 mii - 152mii

 

Doar profesorii care predau la liceu au studii superioare, restul au liceul pedagogic. Fiica-mea a avut la scoala primara doar cate o profesoara pt toate materiile (mai era o a 2a, dar o ajuta..facea cu ele inclusiv muzica, sport...la lucru manual a fost o profa separat); in clasele 7-9 a avut 2 profesoare (una pt germana, engleza si franceza si una pt restul materiilor..doar la muzica aveau prof separat, sport si lucru manual faceau cu una din ele). 

 

Deci da, in Romania salariile profesorilor sunt de toata jena  [zirea]  fiica-mea cand a invatat meseria a inceput cu 750 chf/luna, anul 2 a avut 950 si anul 3 : 1450 (primii 2 ani : 3 zile la job, 2 la scoala, anul 3 : 4 zile la job, o zi la scoala). 

 

Si ca cineva vorbea de gunoieri, aici si ei sunt ft bine platiti, au sporuri multe. Si nu e nici o rusine sa fii gunoier, e o meserie ca oricare alta. 

 

Medicii incep cu 120mii pe an...un chirurg ajunge la 2-3 milioane.

 

Velvet    

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

M-am uitat de curiozitate sa vad salariile in invatamant aici (in CHF, dar le puteti considera in Euro, paritatea e cam 1/1, CHF e putin mai puternic decat euro momentan) - am gasit pt 2022, salariul mediu anual pe tara (in unele cantoane, cum ar fi Zurich, salariile sunt mai mari decat in altele...mai jos salariile brute, la ele se adauga sporurile, vacanta e doar de 13 saptamani pe an - vara 5) : 1) gradinita : salariu de incepator : 75mii, salariul maxim : 113mii 2) scoala primara (cl.1-6) : 79mii - 118mii 3) scoala secundara (cl.7-9) : 91mii - 137mii 4) liceu (cl.6-12 sau 10-12) : 102 mii - 155mii 5) Berufschulen (cl.10-12) : 100 mii - 152mii Doar profesorii care predau la liceu au studii superioare, restul au liceul pedagogic. Fiica-mea a avut la scoala primara doar cate o profesoara pt toate materiile (mai era o a 2a, dar o ajuta..facea cu ele inclusiv muzica, sport...la lucru manual a fost o profa separat); in clasele 7-9 a avut 2 profesoare (una pt germana, engleza si franceza si una pt restul materiilor..doar la muzica aveau prof separat, sport si lucru manual faceau cu una din ele). Deci da, in Romania salariile profesorilor sunt de toata jena [zirea] fiica-mea cand a invatat meseria a inceput cu 750 chf/luna, anul 2 a avut 950 si anul 3 : 1450 (primii 2 ani : 3 zile la job, 2 la scoala, anul 3 : 4 zile la job, o zi la scoala). Si ca cineva vorbea de gunoieri, aici si ei sunt ft bine platiti, au sporuri multe. Si nu e nici o rusine sa fii gunoier, e o meserie ca oricare alta. Medicii incep cu 120mii pe an...un chirurg ajunge la 2-3 milioane. Velvet

 

Imi place [batcap] cum toata lumea discuta doar de salarii, dar ca profesorii au intors spatele LEGILOR EDUCATIEI ignoram. 

Un profesor in greva zicea azi foarte senin ca se ingheata anul, ce mare lucru  [batcap]  [batcap]

Cu cine stau acasa copiii care nu merg la scoala acum ? In Elvetia stateau singuri ? 

Ce face economia cand parintii stau acasa cu copiii ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat de curiozitate sa vad salariile in invatamant aici 

Medicii incep cu 120mii pe an...un chirurg ajunge la 2-3 milioane.

 

 

O analiza foarte interesanta si la obiect. Multumim Ella.

 

Totusi cam exagerate sumele aruncate. Asta ar insemna 250 de mii pe luna. Cu toate specialitatiile, vechimea in munca, sef de sectie, impozite, nu se ajunge la sumele astea.

Ai  vreun link? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti compara salariile din Elvetia cu cele din Romania, e absurd. Elvetia e a5a cea mai bogata tara din lume si salariul minim e in jur de 3500-4000 de euro pe luna daca nu gresesc, dar la nivelul ridicat al costurilor de acolo abia ajunge pentru o familie cu doi copii. Motiv pentru care multi elvetieni isi fac cumparaturile in Germania. Nu comparam Romania cu Elvetia.

 

Si da, salariile profesorilor sunt mici, trebuie sa-si ceara drepturile, dar sa o faci acum, pe spatele copiilor aflati in examene mi se pare santaj de joasa speta. De ce nu au facut-o in ianuarie, de ce nu dupa examene? Sau chiar si acum, cu conditia ca examenele sa nu fie afectate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania 96 % sunt proprietari, in Elvetia doar 37% detin o casa in proprietate, restul sunt chiriasi.

 

Uau, daca in clasele 7-9 , ceea ce presupun ca e aceeasi varsta scolara ca in Romania, adica 12-15 ani , au numai 2 profesori asa se explica probabil salariile mari, dar nu mi se pare eficient. La noi , incepand cu varsta de 11 ani , cand intra la scoala secundara au profesori specializati la fiecare materie, iar la 16 ani dau un examen ( printre cele mai grele din Europa, cred) GCSE la 11 obiecte, fiecare candidat are in jur de 20 examene.

Nu stiu cati romani ar accepta ca un profesor sa ii invete pe copii toate materiile.

Oricum ceva se  va schimba si sigur se vor taia posturi ca sa se poata acoperi salariile marite, plus 8 ore zilnic in scoala. 

 

Nu poate fi neglijat nici invatamantul privat, in Romania e nesemnificativ dar in alte tari din Europa procentul e destul de mare

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote name=Collins20" post="8695083" timestamp="1686342566] In Romania 96 % sunt proprietari, in Elvetia doar 37% detin o casa in proprietate, restul sunt chiriasi. 

of topic

La 8000 de franci m patrat, preturile sunt enorme  Plus, ca e tare ciudat, nici macar nu detii titlu de proprietar, ci primaria respectiva ( nu stiu daca toate cantoanele au la fel)

devo, nu numai cumparaturi, dar multi cauta chirie sau de cumparat in Germania, respectiv Franta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da asta vroiam sa întreb și eu, cit e chiria in Elveția, ca de cumparat proprietăți nici vorba. Cit costa asigurările de sănătate, ca și Alea-s scumpe. 
 

La noi in UK profesorii au fost primii care au îmbrățișat lockdownul, îmi amintesc cum sindicatele strigau ca membrii își pun viața in pericol mergind la școala! De parca ei erau singurii care mergeau la munca! De copiii n-a menționat nimeni nimic atunci, in ce fel vor fi afectați, nici nu le-a pasat.

Apoi cind s-a ridicat de tot lockdownul, prin 2021, cine tipa din toți bojocii ca s-a ridicat prea repede, ca totul mergea uns online, de ce sa ne grăbim? Ca acum sa aflam cit de nociv a fost acest lockdown și cu cite lacune și boli nervoase au rămas copiii. Dar cui ii pasa? Nu mi-a venit sa cred ca au intrat si profesorii in greva, știind ce sint bine plătiți și ca și-au bătutul joc pe perioada lockdownului. Nu, aici lumea nu e solidara cu profesorii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...