Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Siguranta copiilor in scoli


Recommended Posts

Elevii care au terminat clasa a VIII-a în iunie 2023 și care susțin în aceste zile Evaluarea Națională au intrat în clasa pregătitoare în anul școlar 2014-2015. Potrivit potrivit datelor Institutului Național de Statistică, obținute la solicitarea Edupedu.ro, au fost înscriși în clasa pregătitoare, în septembrie 2015, peste 192 de mii de copii în școlile publice și private din România. Nouă ani mai târziu, după ce au parcurs ciclurile primar și gimnazial, au ajuns să fie prezenți la cel puțin o probă de la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a doar 154.600 de elevi. Diferența de 38 de mii de elevi înseamnă aproape 20% din generația care a intrat în școală în septembrie 2014.

 

https://www.edupedu.ro/generatia-2023-aproape-20-dintre-elevii-care-au-intrat-in-scoala-primara-acum-noua-ani-nu-au-mai-ajuns-sa-sustina-evaluarea-nationala-de-la-finalul-clasei-a-viii-a-unde-sunt-38-de-mii-de-copii/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 264
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In articolul din link, cu date de pe pagina guvernului , se precizeaza ca zilnic in Anglia , 180 de copii intra intr-un program de educatie adaptata nevoilor lor( speciala). 

In prezent   jumatate de milion de copii sunt cuprinsi in programul SEND. Numarul s-a dublat fara de 2015 .ceva ii face pe copii sa nu se mai poata adapta invatamantului normal iar noua adaptabilitate are costuri semnificative atat financiare cat si umane.

Viitorul va arata foarte diferit pentru ca in aprox 10-15 ani adolescentii de azi vor avea in manile lor soarta societatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In articolul din link, cu date de pe pagina guvernului , se precizeaza ca zilnic in Anglia , 180 de copii intra intr-un program de educatie adaptata nevoilor lor( speciala). 

In prezent   jumatate de milion de copii sunt cuprinsi in programul SEND. Numarul s-a dublat fara de 2015 .ceva ii face pe copii sa nu se mai poata adapta invatamantului normal iar noua adaptabilitate are costuri semnificative atat financiare cat si umane.

Viitorul va arata foarte diferit pentru ca in aprox 10-15 ani adolescentii de azi vor avea in manile lor soarta societatii.

Indolenta și nepăsarea părinților, care aleg sa le pună tableta/telefonul sub nas de la virste foarte fragede, in loc sa petreaca timp real și de calitate cu propriile lor progenituri.  Asta ii face sa nu se poată adapta in societate, prea mult acces la social media de la virste mult prea mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trista treaba cu sutimile si locurile la licee si facultati , sper ca si Romania se va alinia la standardele actuale si va introduce testele cu optical mark recognition, si nu se mai plange nimeni ca a fost platit 4 lei legatura. Profesorii care spun asta chiar ar trebui sa nu fie lasati in preajma copiilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Daca la mesajul meu te referi , poti sa zici direct, e ok sa discutam cu argumente. 

Eu am scris asa : "si vor sa ia un examen de admitere care nu e usor (spre deosebire de multe alte tari unde nu dai admitere la facultate)". In primul rand am scris 'multe tari', nu "toate tarile". Nu am zis ca se intra usor in UK la facultate (dar depinde, ca peste tot, de ce facultate iti doresti sa urmezi, in unele ai acces mai usor la altele mai greu, pe criterii mai competitive)  

Din ce stiu eu, la majoritatea universitatilor din strainatate se intra pe baza unui dosar care include de la medii din anii de scoala la media la examenele de final de liceu, activitati de voluntariat, scisoare de motivatie, eseu etc, dar nu un examen scris specific, separat pt facultatea pe care vrei sa o urmezi. 

 

In Romania sunt si multe facultati unde admiterea este un concurs de dosare similar, nota la bacalaureat avand o pondere foarte mare, dar sunt si destule facultati unde se da examen de admitere , ca pe vremea noastra, cu proba scrisa, 3 ore, la unele facultati trebuind sa dai test chiar la 2 probe (de ex la Politehnica Bucuresti la automatizari calculatoare dai un test de matematica si unu din fizica sau informatica, la alegere) 

Ce voiam eu sa subliniez este ca acest examen suplimentar se da dupa bacalaureat, separat, spre deosebire de accesul in multe universitati din alte tari unde odata cu testul de final de liceu ai terminat cu examenele scrise. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii mei au colegi admisi deja la universitati din UK, Olanda, Spania sau chiar USA , trebuie doar sa mai ia bacalaureatul, eventual cu o nota buna (minim 8 sau ceva de genul asta) . Cei care au aplicat pt universitati din USA au trebuit sa dea ceva testare suplimentara in timpul anului asta scolar, dar nu imi amintesc exact ce si nu vreau sa spun prostii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E falsa informatia ca in strainatate nu se da admitere la facultate, daca imi amintesc bine , nici in Romania nu se da examen , sunt luate in considerare notele de la bacalaureat. Am vazut azi un mesaj si nu vreau sa se creada ca un uk, nu stiu cum e la altii, se intra usor la universitate.

 

Un prieten, la 40+, absolvent de ceva facultate de inginerie acu' 20+ ani , muncind ca uber driver in Londra, a fost admis (nu stiu pe ce criterii, dar sigur fara examen scris) la o facultate de ceva computer science in UK. In Romania eu nu stiu vreo facultate de  computer science unde sa poti intra fara un examen scris de admitere.  Ca o fi mai usor, ca o fi mai greu, nu stiu , doar zic care sunt faptele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...