Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Siguranta copiilor in scoli


Recommended Posts

la noi admiterea a fost un mare fas. Nu taxa, toti admisi. 

 

in Germania cu exceptia medicinei nu se ridica vreo problema admiterea. cum nici intrarea la liceu. 

problema e ramasului in instituia aleasa. 

 

fii-miu are o colega de la Liceul german din bucuresti.

ai mei fac 12 clase, nu 13, le liseste clasa 0.

 

Edit: clasa 11-12, la noi se schimba ritmul, se mai renunta la niste materii, unele se fac cu 5 ore pe sapt, Dar e ok. ai mei nu liosesc de la vreo petrecere  [bib]

Deci toți germanii fac facultate, sau cum? Numai cine nu vrea nu face?

 

edit: Acu văd ca ai scris ca intra cine vrea, iese cine poate. Asta e bine, căci altfel te puteai șterge undeva cu diplomele germane, avind in vedere ca elevii nu știu sa facă ecuații la intrarea in facultate. Însă cine plătește pentru distracția celor ce intra și apoi se lasa? Ca facultatea e foarte scumpa. Profesorii aia costa mult, plus aparatura etc. Aici nu-i gratis, studentul plătește. Ieși din facultate cu datorii de cel puțin 27 de mii de lire, așa ca te gindesti bine inaite sa te bagi in așa ceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 264
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Deci toți germanii fac facultate, sau cum? Numai cine nu vrea nu face?

 

daca ai o diploma de bac poți concura la orice facultate vrei . 
 

la medicina nu ai șanse fără 1 max 1,3. 
cu toate ca nici acolo nu sint porțile închise . 
Eu am un vecin cu nota la bac 2. A făcut 2 ani nu știu ce, apoi a dat un examen de logica mathe specific a obținut o nota foarte buna și a intrat la Mainz , nu Heidelberg unde vroia el, dar e mulțumit . 
 

un coleg de liceu cu fii-miu are 2,7 la bac a intrat la KIT, o facultate cotată bine, Nr 114 mondial . 
 

depinde de el dacă Supraviețuiește sau nu. 
 

nu toți părinții vor ca copii lor sa termine liceul ( io am fost socata când auzeam) dar am si colegi care au renunțat la Uni pt un colegiu informatic si zic ca a fost cea mai buna idee . 
 

in Germania nu se ocupa nici locurile la meserii , e o penurie imensa de educatori, si dacă pt invatatori tree sa ai facultate , la educatori merg 10 clase si școala de educatori . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact! Peste tot sunt universitati /facultati la care se intra foarte usor la fel cum sunt la care se intra extrem de greu.  Depinde ce iti doresti.

Partea buna la admiterea cu dosare este ca poti aplica si la 100 de facultati daca te tin nervii si  bugetul (nu stiu cum e in strainatate, in Romania este taxa de inscriese peste tot) . Daca ai de dat examen si cele 2-3-4 facultati unde vrei sa incerci au programate probele in aceeasi zi, nu prea ai cum sa bagi mai multe fise. Mai astepti un an daca nu ti-a iesit din prima. 

 

in uk se poate aplica doar la 5 Universitati, se plateste o singura taxa de aprox. £28 pentru toate 5 pentru ca e o singura aplicatie. Asta nu costa mult, durerea e taxa anuala care depaseste £9000,nu exista gr atuit, si alta durere sunt cheltuielile cu cazarea, mancare, etc, care depaseste mult taxa de studii. Cei care vin din afara, inclusivdin Romania platesc taxa de trei ori mai mare. Deci, banuiesc ca prietenii copiilor tai sunt destul de avuti :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Facultățile aici sunt foarte scumpe.
La cele mai ieftine, cele de stat tuitia ( taxa?)  e în jur de $8-10,000/ an. Se dau  totuși ajutoare pt cei ( sau părinții lor )  care au venit mic.

Taxa e mult mai ridicată  ( dubla/ tripla) pt cei care sunt din afara statului sau țării. 
 

problema se pune și cu chiria ( în multe zone e greu de găsit)  și mâncarea care ajung la cel puțin 1200/ luna. 
 

Mă bucur ca intră la facultățile dorite dar sunt surprinsă să știu cum își permit cei din cei din România aceste cheltuieli plus transportul de câteva ori pe an. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt fiecare facultate se aplică taxa de aplicație $50-70 indiferent ca e acceptat sau nu.

Cei f saraci care dovedesc ca nu au bani, pot aplica gratis . intrarea se face mai mult pe baza de diversitate, decât de note.

Fiecare facultate are un număr de locuri pe baza de rasă, sex, clasa socială…

Înainte se lua în considerare niște teste SAT, toți trăgeau tare să aibă scor bun, făceau meditații… de and cu pandemia si schimbarea treburilor s-au scos ca cică sunt cam rasiste, ori nu inclusive destul .

Acum un student lgbtq+, negru, fam cu venit scăzut și cu note proaste are mai multe șanse să intre la facultate bună decât F mulți cu note extraordinar de bune , voluntariat etc. Și așa ridică prestigiul facultății ca e considerată inclusivă

Multe locuri sunt rezervate or studenți din afara statului/ țării pt da așa îi câștigă facultatea mai mult la taxe și cazare.

F mulți nu termină în 4 ani, nici facultățile nu au interes să se întîmpla asta, cu cât îi ține mai mult în școli cu atit au de câștigat mai mult  . 

De asta aici majoritatea termină facultatea cu zeci de mii de $ în datorii în credit card la niște dobanzi f ridicate.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Academic multe facultăți lasă de dorit.

Multe cursuri se fac online, dar studenții plătesc chirie în zona… și sunt mai mult prezenți  la petreceri decât în clase .

 

Se oferă cursuri obligatorii, care nu le vor folosi niciodată în viața, și se Ignoră pregătirea  necesară,  de bază , de care au nevoie nu numai pt specialitatea lor dar pt viața de zi cu zi.

 

Nu știu dacă ați auzit dar recent,  de când studenții evrei au început să fie agresați în facultăți, a fost cazul cu top 3 facultățI și declarațiile făcute în fața Senatului.

lumea început să deschidă ochii la educația oferită su pe ce se duc zeci de mii de $$$.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Citind cele spuse pe acest forum, mi se pare cel mai potrivit loc pentru această postare, având în vedere subiectul.

Cursuri de autoapărare IKMF Krav Maga pentru copii și adolescenţi (8 - 14 ani)

 



După cum evident că știţi, copiii și adolescenţii se confruntă cu tot felul de probleme în zilele noastre, atât la școală, cât și în afara ei. Aceste probleme încep de la agresiune verbală și bullying, și mergând până la situaţii de gravitate maximă, cum sunt cele de agresiune sexuală și răpire.

Din păcate nu putem fi întotdeauna lângă ei pentru a-i proteja. Din acest motiv, educaţia pentru autoapărare este foarte importantă.

Școala noastră oferă cursuri de autoapărare pentru copii și adolescenţi cu vârste cuprinse între 8 și 14 ani. Pe parcursul antrenamentelor vor învăţa cum să facă faţă și să iasă cu bine din situaţii neplacute și/sau periculoase, situaţii generate atât de către ceilalţi copii, cât și de către adulţi.

În același timp, antrenamentele au scopul de a le întări încrederea în sine și de a le cultiva disciplina și respectul. Un rezultat va fi și îmbunătăţirea performanţelor școlare.

Câteva informaţii despre IKMF Krav Maga:

Krav Maga este un sistem de luptă dezvoltat de către armata israeliană la sfârșitul celui de-al doilea război mondial. Ulterior, Krav Maga a fost adaptat pentru sectorul civil, cu scopul de a fi folosit pentru autoapărare.

IKMF - International Krav Maga Federation (Federaţia Internaţională de Krav Maga) este cea mai răspandită federaţie de profil din lume, având filiale în majoritatea ţărilor de pe glob.

Mai multe informaţii sunt disponibile aici:

https://kravmagadacians.ro/antrenamente/autoaparare-copii


Informaţii despre program, locaţii și tarife sunt disponibile aici:

http://kravmagadacians.ro/locatii-si-tarife


Vă asteptăm la un antrenament gratuit de probă.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...