Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Siguranta copiilor in scoli


Recommended Posts

In Romania profesorii nu au voie sa perchezitioneze elevii. nici directorii n-au voie. bine, profesorii n-au voie mai nimic. si a inceput sa se vada, e doar inceputul.

Asa e.

 

Parintii (unii) au ajuns sa vina la scoala sa ceara socoteala pt notele !!! date de profesori . Copiii au doar si numai drepturi, obligatii spre deloc . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 264
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Normal, toata lumea are drepturi, elevii dar si parintii si profesorii. Dar nu toate drepturile sunt la fel pentru ca exista niste reguli. Socoteala pentru note ceri la sedinta cu parintii , profesorul trebuie sa fie pregatit sa dea raspuns, el e sef la note la urma-urmei.

Conform gdpr elevii care au implinit 13 ani pot sa aleaga ce informatii primesc parintii de la scoala, deci parintii nu afla ce vor. 

 

Vad multe comentarii peste tot , ce faci daca elevul nu vrea sa dea telefonul. Ma amuza , sincer.Pai daca nu exista reguli in scoala e clar ca fiecare face ce vrea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Total gresit. De doua ori.in primul rand nu e responsabilitatea paznicilor, in al doilea rand e responsabilitatea conducerii scolii. Imi amintesc ca la copilul meu la scoala profesorii au avut informatii ca sunt studenti care au vapes. Dupa ce au facut prezenta , la amiaza, unul din directorii adjuncti si un head of the year au venit in anumite clase si au cerut studentilor sa aseze ghiozdanele pe masa si sa scoata tot ce au in ghiozdan in prezenta lor, apoi sa scoata tot din buzunare.

 

Corect.

Dar pana la urma paznicii aia ce responsabilitate au? Sa ceara buletinul celor care vor sa intre in scoala? 

Cred ca politia are lucruri mai importante de facut decat sa controleze ghiozdanele in scoli.

 

Noi mai mergem la concursuri de judo. Uneori cei care organizeaza fac un control al bagajelor la intrare. Mi se pare mai safe asa.

 

Cat despre telefoane. Cum adica sa foloseasca elevul in timpul orei si tu ca profesor/cadru didactic sa nu poti sa il confisti? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal, toata lumea are drepturi, elevii dar si parintii si profesorii. Dar nu toate drepturile sunt la fel pentru ca exista niste reguli. Socoteala pentru note ceri la sedinta cu parintii , profesorul trebuie sa fie pregatit sa dea raspuns, el e sef la note la urma-urmei.

Conform gdpr elevii care au implinit 13 ani pot sa aleaga ce informatii primesc parintii de la scoala, deci parintii nu afla ce vor. 

 

Vad multe comentarii peste tot , ce faci daca elevul nu vrea sa dea telefonul. Ma amuza , sincer.Pai daca nu exista reguli in scoala e clar ca fiecare face ce vrea.

Deci parintii sint resposabili 100% pentru tot ce face minorul, dar nu are dreptul la toate informatiile, doar la ce catadicseste progenitura sa scape printre degete. Pai gdpr sa raspunda pentru toate problemele pe care acest minor le poate creia. Nu-i normal ca parintele sa fie tras la raspundere in necunostinta de cauza.

 

La noi e mare moda ca fetele sa isi schimbe numele si pronumele in catalog cu nume de baieti si sa se indentifice cu he, they, ze si alte timpenii de gen. Parintii habar nu au, afla cind se intimpla vreo nenorocire (cum am avut aici un caz ce s-a sfirsit cu sinuciderea fetei). Poate daca ar fi stiut ar fi facut ceva, poate e o toana, dar poate fi o boala mentala sau de alta natura. 

 

Collins20 ce indatoriri au elevii, ca vad ca abunda de drepturi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-a ajuns la extrema opusa, de la disciplina de fier din perioada comunista, unde ti-o luai la palma din orice, unde orice rahatis referitor la impbracaminte si tunsoare iti era scos pe ochi si sanctionat, acum s-a cam ajuns la o debandada.

Si elevii s-au obraznicit, si pe unii profesori a ajuns sa-i doara in cot de tot so toate... 

Nu stiu ce va fi mai departe, e clar ca trebuie sa mearga mai departe la scoala, sa speram ca oamenii de calitate nu dispar chiar de tot....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au indatoriri exact cum au si adultii, sa respecte regulamentul scolar, normele de condiuta, sa invete. Exact cum e la noi in fisa postului.

 

In legatura cu gdpr, unele date personale sunt transmise parintilor fara acordul copiilor , mai ales daca tin de siguranta lor, dar nu si daca copilul a avut un test cu o nota ff proasta si nu vrea ca parintele sa afle, pentru ca unii parinti devin abuzivi.Doar informatiile care tin de libertatile copilului si de demnitatea lui sunt pastrate.

Varsta aceasta variaza intere tari , e 13 ani in uk, nu stiu exact in Romania

 

Da, multi copii isi schimba numele, nu am auzit sa isi schimbe numele de familie, nu au cum, pentru ca asta intra tot sub incidenta a ceea ce am scris mai sus.

Tu cred ca te referi la brianna .

 

Eu cred ca trebuie sa le dam un pic de credit copiilor, sa fim alaturi de ei, sa-i incurajam si sa-i pedepsim cand merita.

 

Majoritatea sunt buni, respectuosi, muncitori, cu toane, cu fite. Pentru cativa derbedei nu putem generaliza ca elevii au prea multe drepuri si profesorii nu au deloc. Din contra .Ii vad cum se agita sa le fie redata demnitatea:)  Unde ati pierdut-o dragilor? Demnitatea nu ti-o da si nu ti-o ia nimeni. Poate daca ar incepe sa stearga de pe lista de FB si WApp elevii , mai ales ca varsta pentru fb e 13 ani si pentru WApp e 16!

Si sa faca niste trainings zdravene in zilele alea cand copiii sunt acasa sarbatorind Ziua copilului sau a educatiei, sau in puntile atatea zile libere.

Sau sa lucreze efectiv 8 ore la scoala zilnic.

 

 

 

LE

 

Velvet, imi pare rau , promit ca nu mai intervin, te intrebam doar de regulamentul scolii voastre. 

Cred ca e ingrozitor sa fii pe grupurile alea de WApp pentru ca timpul tau in afara scolii e doar al tau. Cred ca si asta ar fi un inceput , sa va respectati spatiul personal si atunci parintii vor intelege ca nu sunteti la dispozitia lor cand au ei placere. Invata sa spui nua. Va doresc succes! Nu mai adaug nimic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa sterg elevii de pe whatsapp? pai trebuia sa avem grup cu ei in pandemie, sa ii anutam, sa, sa, sa... grup cu parintii, grup cu fiecare clasa unde predau, grupul scolii, etc. si a ramas asa si acum. 

 

Collins se vede ca nu stai in Romania. Demnitatea, adica autoritatea pe care ne-au luat-o, ca nu mai avem ce sa le facem. vrei sa stii cum e in scolile de fite, de exemplu? nu. nu vrei. Inspectoratul mananca banii statului. atat. eu nu muncesc doar 3,4 ore pe zi, cum se spune despre profesori. eu nu fac doar ore si atat. fac mult mai mult si multe. si nu sunt singura.

 

Am zis ca nu mai intervin in astfel de subiecte, chiar e degeaba daca nu traiesti pe pielea ta. 

 

L.E.

 

Monica profesorii de calitate vor disparea incet incet. deja a inceput sa scada numarul lor. e doar inceputul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...