Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Siguranta copiilor in scoli


Recommended Posts

Salariile profesorilor nu stiu cum sunt in romania sau in alte tari...dar ma indoiesc ca sunt printre cele mai mici. atitia profesori nu-si dau interesul si multi fac meditatii si isi maresc substantial venitul...deci grevele astea nu fac decat sa inrautateasca situatia. 

 

Nu stiu cum a fost la voi, dar aici 2 ani cu pandemia ,uniunile profesorilor s-au zbatut din rasputeri sa tina copiii acasa si scolile inchise, au nenorocit pur si simplu viata a multor tineri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 264
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Din pacate pentru mine siguranta copiilor in scoli e de alta natura.
Pentru prima data dupa o luna, vineri seara William a iesit cu prietenii noaptea tirziu si a fost mass shooting la 2 strazi de el, a fost asa de aproape ca a auzit impuscaturile.o fata de 17 ani a murit, 6 copii sunt raniti in spital

2 shootings in 9 luni în acest oraș mic universitar . strazile sunt pline de homelesi si drogati, nu stii pe langa cine treci, daca are pistol sau cutit...sau daca da cu masina peste tine pe trecerea de pietoni.

situatia asta e obisnuita in f multe orase universitare. fata vecinei mele care e la o facultate renumita in alt stat, un idiot fara nici un motiv a venit in campus si a impuscat nu stiu citi studenti, 3 au murit.
Drogurile, in special fetanylul din scoli si facultati omoara mii si mii de tineri...mai mult decit armele si accidentele de masina la un loc.

Pe langa faptul ca au access la arme si droguri acum in scoli ii mai expun si la tot felul de informatii de schimbare de gender si le canta'n struna cu terapiile hormonale f periculoase fara habarul parintilor....asta le mai trebuia in scoli.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand americanii isi vor iubi copiii mai mult decat armele, poate lucrurile se vor schimba un pic in bine. 

 

 

E adevarat , dar nu pot sa inteleg de ce exista acest val de violenta in scoli, ce ii face pe copii sa fie violenti fata de colegii lor si fata de adulti, profesori in special. Oribil ce s-a intamplat in Serbia si ma gandesc ca si in Ucraina au fost arme la liber care circula peste tot.

Romania nu trebuie sa astepte ca lucrurile sa se intampla, la noi inca e f bine fata de violenta din scolile din Europa. Nu tot ce vine din afara e bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O arma nu iese singura din seif, iar oamenii cu educatie, sanatosi la cap indiferent ca au arme le tin in seif si nu ies pe strada sa impuste lumea. 

Sunt multe legi deja date dar sunt respectate doar de oameni normali. Criminalii, bolnavii mental nu știu de lege, iar legea mai nou nu le face nimic. Atita timp cat sunt arme la negru, orice idiot drogat poate sa obțină una.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins eu înclin sa cred ca violenta asta se datorează

1. Datorită drogurilor s a înmulțit considerabil numărul bolnavilor mental si sunt lăsați liberi in societate.

2. lipsa de educație si structura familiara de acasa

3. Cu legile recente criminalii sunt lăsați liberi in societate si nu primesc nici o pedeapsa pt ce fac

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins eu înclin sa cred ca violenta asta se datorează

1. Datorită drogurilor s a înmulțit considerabil numărul bolnavilor mental si sunt lăsați liberi in societate.

2. lipsa de educație si structura familiara de acasa

3. Cu legile recente criminalii sunt lăsați liberi in societate si nu primesc nici o pedeapsa pt ce fac

 

..si misoginismul

 

As vrea sa cred ca fratii tate si-au ales la intamplare Romania, dar ma tem ca nu e asa, plus violenta din jocurile video, retele sociale, etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins asa e, se adauga si violenta in jocuri si retele sociale. la noi mai nou se adauga si dezbinarea tot mai accentuata intre rase. 

imi spune vecina mea care e profesoara cum se bat copiii in scoli datorita rasei sau tarii de provenienta.

 

 

romanii habar nu au ce  inseamna violenta in scoli si le doresc ca sa nu afle vreodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

În SUA văd două probleme mari în societate, care se reflectă în lipsa de siguranță în școli: armele și rasismul.

 

Probleme sunt și aici, am predat în tot felul de școli, publice și private. Dar cele două probleme menționate nu le văd aici. Sunt probleme cu drogurile, cu intimidarea, bullying-ul. În special față de tinerii declarați sau presupuși gay, este încă prezentă homofobia.

Școlile primare, în care lucrez de acum de ani buni, sunt slavă Domnului destul de calme. Probleme sunt în școlile secundare.

 

Michelle, ce groaznic trebuie să fie să știi că ți-a fost copilul la doi pași de un mass shooting. Nu știu, ceva trebuie să se schimbe la voi în privința armelor, este un adevărat măcel. Eu despre toți criminalii ăștia am citit la știri că aveau armele achiziționate legal. Deci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...