Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 8


Recommended Posts

Buna,

Ce faceti, cum mai sunteti?

Noi destul de aglomerati- am reusit si mi-am schimbat serviciul si acum am de invatat [:)]

E o schimbare fata de ce faceam dar imi place.

Insa, cel mai important e ca sunt linistita, odihnita- m-a marcat f mult experienta anterioara.

De azi Iuli a reinceput scoala- Ioana e tot in online.

Iuli era fericita ca isi va cunoaste toti colegii- nu vor mai fi pe grupe.

De dimineata, nu indraznea sa intre in scoala- pt ca nu-si vazuse niciun coleg- a trebuit sa o incredintez paznicului sa o conduca in clasa. [batcap]

Tami cum mai este?

Sa stii ca nu te-am uitat dar nu am mai intalnit-o pe vecina.

Esti hotarata tot acolo- daca da o sa ma duc la ea la poarta sa o intreb mai multe si revin cu pm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna :)) ma bucur ca ai scris!

M-am razgandit, o sa o inscriu la pedagogic pana la.urma, sper sa fie bine!! Daca nu e totusi ce trebuie, o pot muta la nr 9 mai apoi.

Deocamdata vad ca face progrese in multe domenii, citeste aproape cursiv, ne baga la citit in fiecare seara, nu avem voie sa miscam, a avorbim sau aa avem mana pe telefon cat citeste ea 1-2-3 pagini din poveste :)))  

Devine si mai smekeruta, trebuie sa ma apuc serios de dezvoltat argumentatia, ca ma face praf din 2 vorbe.

"Tamara, de ce nu ti-ai pus hanoracul cum am zis? Pai, mami, eu vreau, dar cand ma apropii de el, fuge de mine?!"

" Tamara, de ce ai lipit eticheta pe perete, trebuie pusa la cos!! Paaai, peretele era mai aproape decat cosul??!!"

"Tamara, ti-am spus sa nu mi mai spui nu stiu cand te intreb ceva, te rog sa te concentrezi si sa-mi raspunzi! Biine, o sa ma gandesc si ma intorc cu un raspuns la tine! Pa!!!"

 

Incepe sa cunoasca info de care eu nu am habar, azi mi-a zis ceva de Decebal care se lupta cu romanii de exemplu, ori noi nu am vorbit acasa despre istorie, stiu ca e de la gradi, doar ca pana acum nu acumula asa multe.

 

Dar, trebuie sa ma obisnuiesc ca deja e un omulet separat, nu mai e deloc bebelusul meu, si sa ii respect directia naturala de dezvoltare... nu ca mi-e greu, doar a fost asa, o emotie ciudata ca devine un om separat, independent de mine :)

 

Am facut vaccinul de 6 ani, ne-a sunat dr, eu habar nu aveam de asta... a fost asa de curajoasa! Nici pis nu a zis!

 

Eu cu program aglomerat, dar e ok, prefer asa decat sa stau acasa.

 

Si suntem in prag de schimbari, in sensul ca vreau sa incepem cu trezit f devreme, ca pentru scoala, sa incepem lucrul zilnic, macar o fisa, sa ordonam biroul , sa mai scapam de jucarii si sa aducem chestii de scoala...  totul depinde de mine, sunt constienta, ca asa cum dau parintii tonul, asa si copilul urmeaza, deci eu sunt prima care trebuie sa se mobilizeze!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Felicitari Tamarei pt citit- pt Iuli cititul nu e o placere- inca citeste pe silabe si apoi formeaza cuvintele- insistam.

La polul opus Ioana citeste f mult si se cunoaste-incet incet sper sa-i calce si Iuli pe urme.

Imi zice ca nu-i place sa citeasca ca pierde mult timp.

A inceput sa fie mai ordonata in sensul ca isi strange jucariile- ceea ce pana acum se lasa cu multe lacrimi.

Si pe mine ma uimesc multe din informatiile pe care mi le spun- de unele nici nu-mi mai aduceam aminte.

E clar- ca ei acumuleaza maximul de informatii.

Succes cu scoala- v-ati facut mutatie?

Eu sincer cred ca e o alegere mai buna pedagogicul.

Imi aduc aminte ca de 2 ori am vrut sa o transfer pe Ioana acolo- dar n-am trecut de directoare.

La Iuli nici nu mai m-am obosit-auzisem ca esti eligibil doar daca mai ai frati in liceu, ai facut gradinita la una din cele care apartin de liceu sau ai parintii cadru didactic.

Cum nu ma incadram la niciuna din variante- m-am reorientat.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E diftero-tetano-pertusis, mi se pare excelent, mai ales antitetanicul, nu tine prea mult si vine vara, zbenguiala.... e rapel, da. In afara ca a surut-o manuta vreo 2 zile, nicio reactie. Ai sr mi-a spus ca nu o sa fie nimic, desi eram putin ingrijorata ca avea mucisori in perioada aceea.

 

Eu indeplinesc 2 din cele 3 conditii, si teoretic si a 3-a, cea cu gradinita, daca se hotarasc sa puna si anul acesta casuta cu povesti pe lista, anii anteriori a fost.

 

Sa vedem, tot zic ca sun, dar inca nu am facut-o....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

O primavara frumoasa sa avem!!! 

Ce fac domnisoarele?

Eu observ pe zi ce trece schimbari, emancipari ale domni-maimuticii mele. 

De martisor isi facea probleme daca sa se pupe sau nu cu colegul ei preferat ?!!!! :)) i-am recomandat sa nu, motivand cu virusii, desi nu imi convenea indeea nici in mediu steril :))

 

In rest ne pregatim de scoala, scriem, citim mai ales , carti cu ninja  si alti eroi amuzanti. Ea de-abia asteapta, dar o sa fie greu cu programul, nici pana acum nu am reusit sa o conving sa se trezeasca mai devreme, desi ma straduiesc de ceva timp. A , in weekend da, la 7 e ij picioare :))

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...