Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 8


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu ma gandeam penttu Iuli la o activitate, nu nesparat sport. As inclina spre dansuri. Acum sa vedem program Ioanei cu scoala si sa ma interesez.

Doar ca pentru zona noastra e f departe Palatul Copiilor, poate gasesc ceva mai aproape.

Cu Ioana incep aerobic, a luat in  greutate si s-a distribuit urat si deja un copil i-a zis grasa.

A venit plangand, asa ca maine merg sa vorbesc cu instructoarea sa vedem ce program ii face.

Eu am grija cu dulciurile, dar ziua e cu bunica si mai scapa, plus ca e in crestere si ar manca f des.

Am mai vb cu mamici de fete de varsta ei si mi-au spus ca tot asa le cere organismul.

A gandesc  a daca face si sport se va distribui armonios.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaai , cum sa ii spuna fetei "grasa"?!!! Ce aiurea.

Mititica de ea.

Puteti faceți voi program de alergat/ biciclist/ role/ înot , adică mișcare constanta care sa o ajute sa își întărească mușchii și încrederea în sine ? 

Uf, timpul asta ar trebui întins cumva , să ajungă pentru toate activitățile.

Adevărul este că și la Tamara am observat creștere în greutate de când cu perioada ploiasa și stat mai mult în casa. Chiar cineva mi-a spus de curând că a făcut falcute... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, chiar vecina care vine si se joaca cu ea.

Le-am atras atentia sa nu-si mai puna etichete, important e ca sunt sanatoase. Cu toate astea pe ea a afectat-o.

Pai o duc la aerobic tocmai din lipsa de timp( daca platesc trebuie sa ajungem cum necum) si apoi Ioana e copilul care cedeaza f usor. Daca da de greu renunta si incearca sa ne fenteze pe noi.

Asa ca fiind cu cineva strain nu- si permite sa se alinte si sa renunte.

Vom vedea, sunt curioasa si eu....

Maine avem intalnirea pt evaluare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli in schimb s-a inaltat f mult si a pierdut din bulanase [il] . Dar atat Iuli cat si Tami inca sunt mici si organismul.lor are timp sa se autoregleze. In schimb la Ioana trebuie lucrat ca daca o pocneste si o pubertate precoce o sa fie si mai greu. Asa ca incerc sa intervin din timp astfel incat sa nu se simta constransa rau.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu sigur, din ce am citit eu, dereglările metabolice se pot instala în primii ani, tocmai când organele sunt în creștere și le poți deregla funcțiile cu vreun regim aiurea, prea gras, prea sărat...etc.

Că încep să se vadă mai târziu, e altceva.

Oricum, nu e cazul la noi, eu înțeleg prin regim aiurea greșelile pe care le mai făceau bunicile.

De exemplu taica-miu a avut mari probleme cu greutatea (are inca), dar așa povestește cu plăcere de untura pe pâine pe care o manca la bunica lui....  

Oricum, confirm, ai mei îi dau mereu dulciuri fi-mii,  și tata si mama, își ia porția de la fiecare, și pe lângă ce ii mai dam noi, se cam aduna.... Ce sa le mai zic, că se fac că nu pricep, le-am zis de 100 de ori.... [batcap]

Soluția rămâne mișcarea :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renuntat sa le mai explic  bunicilor.

Vorbesc direct cu ele si mai exagerez putin ca sa priceapa mesajul  [:-)))] .

Adica profit de o durere de burtica, de o stire pe la tv si le nuantez putin contiutul ca sa vada  ca treaba e serioasa [batcap] .

De ex am auzit ca au fost probleme cu porumbul de fiert. Iuli la mare vroia numai porumb fiert.

I-am zis ca au anuntat medicii ca pe plaja porumbul nu e sanatos, stricat si că putem sa ne imbolnavim. Nu prea i-a convenit dar i-fost teama de vreo durere de burtica.

Cand am ajuns acasa i-am fiert porumb de la tataie din gradina.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai...și eu procedez cam la fel, doar că Tamara înțelege teoria, dar nu refuza mâncarea "porcărie", într-o zi a mâncat chipsuri cu mamaie.... Deși am studiat pe o carte despre mâncarea sănătoasă, și a văzut că mâncarea greșită face rau.... Daca o întrebi, pe nerăsuflate spune ce e bun și ce nu e, dar nu refuza sa manance dacă i se oferă....

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...