Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea decembrie 2014 - capitolul 8


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

M-am hotărât să încerc laptele de măgăriță, pentru tuse. Știți ceva in sensul asta?

Eu îmi amintesc vag despre așa ceva în copilărie, nu am luat eu, cred că mi-a trecut pe la urechi. Și am mai citit zilele astea. Mai mă informez și revin.

Se găsește în Auchan, e 35 de lei sticluță, dar azi nu aveau pe stoc, mai încerc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, stii ce i.am dat lui Matei pentru tuse si in 2 zile era ok?

 

sirop de catina cu miere...

 

am blenduit catina, am strecurat sucul apoi l.am amestecat cu multa miere.

 

Catina o am in congelator dar am vazut in Carrefour in zona in care se cantaresc legumele/fructele suc de catina congelat (m.am uitat pe punga si am vazut ca sucul este facut numai din catina)

 

sau poti sa mai cauti la piata, poate mai gasesti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-am mai dat catina cu miere și nu prea are efect la ea. Și mai nou face mutre la miere.... 

Am renunțat să mă lupt cu ea să i dau forțat.

Parcă e mai bine totuși, azi-noapte chiar a dormit :)) în schimb are dimineața un acces de tuse, apoi se potolește. 

Mă bucur că e vremea asta frumoasa și o mai pot scoate la aer, mișcarea e cel mai bun tratament :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am auzit de laptele de magarita.

Oare e tolerat de organism ..... ma gandesc sa nu provoace oarece alergii.

Despre catina, oricat m-as stradui mi-e imposibil sa o incerc. Si nici la fete nu le-am dat.

Stiu ca are multe proprietati,dar pentru mine NU.

 

Cand mai au accese de tuse, le dau ceai de muguri de pin, cimbrisor. Ele nu prea tusesc decat la raceala si se opresc la vreo 2 sapt dupa. Dar in ultimul timp nu au mai tusit.

 

Ioana cand era mai mica din cauza polipilor tusea f f tare. Se trezea pe la 2dimineata si tusea 45 min fara intrerupere. Mititica ii ieseau ochii din orbita, lacrima si aproape ca se sufoca. Nimic nu functiona. Apoi a urmat respiratia ingreunata. Avea momente noaptea in somn cand facea pauze mari in respiratie. Eram disperata, seara imi venea sa beau toata cafeaua sa stau langa ea sa o pazesc, de frica sa nu faca apnee. Era cumplit, insa dupa operatie nici macar nu a mai racit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nope, nu e alergen deloc, nu are cazeina (sau cum se numește) ca laptele de vaca, aceea provoacă alergia. Este cel mai apropiat de laptele matern ca orice conținut, Pb e că se găsește f greu, magaritele astea :)) dau f puțin lapte, câteva luni pe an.

Sunt cu antenele întinse oricum ....

Parcă e mai bine oricum, mucii sunt mai puțini și mai spre alb, dar am dat-o in alta, acum e cu burta deranjata din cauza de muci înghițiti... Și poate și ce mai mănâncă pe la Gradi, aseară a făcut stafide întregi, nedigerate , și mi-a zis tati că a mâncat chec cu stafide la Gradi, cu o zi in urma...

Ne priește noul program, de când o trezesc la 7.15 doarme 1,5 h la prânz, la 21.30 e deja în pat, cel târziu 10 doarme....

Și merge cu mare plăcere la grădiniță, e singura fata din grupa, că cealaltă colega nu a mai venit de vreo 2 săpt ... A învățat să împingă, să dea "bataie" , nu înțeleg cum și de unde, a venit cu ditamai buba in obraz, se contrazice până în panzele albe, dar bănuiesc că e o etapă în evoluție..

Aseară am asistat la un meci cu verișorul, ea :" vei apa?!" , El "nu", ea "ba da, vei apa!", El nu și nu, ea ba da, ba da, el " vrei să mă superi, tip " ea "da", el " vrei sa plec, nu mai vin la tine dacă mă superi" ea da și da :)) până la urmă le-am distras atenția că mai aveau puțin să se ia de păr . .. deși până se văd e mare iubire, fiecare mă întreabă de celălalt...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...