Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

American coffee - facuta de italieni


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Un an bun cu bucurii din partea mea! Sa fiti fericite si sanatoase, sa va cumparati cati pantofi va doreste sufletelul, rochii nenumarate si colorate, concedii in locuri unde nu ati mai fost, timp liber pentru suflet si trup si rabdare multa la lectii cu copiii! [flo2] 

 

Cea din urma mi-o doresc si eu mie, mai ales pentru urmatoarele 2 zile cand trebuie sa fac la mate cu fii-mea. Si noi tot cu teze de incheiat semestrul, parca au innebunit profesorii astia: teze, referate, carti de citit, prezenzari in PP... Fii-mea practic nu a avut vacanta, e obosita moarta, frustrata, nemultumita, stresata. Nu stiu cum sa o ajut sa depasesca saptamanile astea. In ultima zi a ei de scoala, la inceput de februarie, ne mutam in alt apartament, asa ca nu stiu ce vacanta va avea sau cat se va putea odihni.

 

La munca la mine se da afara.  [fri] In decembrie patronul mi-a transformat contractul din limitat in nelimitat, m-a laudat... si ce m-a mai laudat, mai ca am crezut ca-mi face statuie in fata cladirii si ma pune sefa firmei  [alcool] (glumesc amar) si a doua zi s-au gandit sa dea oameni afara  [batcap]​Asta pe 21-22 decembrie. Cineva mai empatic din firma cica a domolit demonul si i-a zis sa astepte sa treaca sarbatorile. Banuiesc ca nu ma da pe mine. Asa sper. Aseara  am ajuns la apogeul tensiunii si stresului si am plans pana am adormit. Acum m-am mai linistit.

 

Si aici e frig, dar pare la mare, la soare, fata de ce povestitit voi...  pfff, -33 grade!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, si aici pare a fi acelasi sistem de invatamant ca la voi. Stiu despre ce vorbesti si te inteleg foarte bine. Diferenta dintre Volksschule si Gimnasium este mare, copiii nu stiu sa invete, nu fac fata. Cel putin aici. Fii-mea este intr-un gimnaziu care in plus a fost primul inclus intr-un nou sistem de predare care de la anul se va generaliza. De exemplu, de anul asta (echivalentul clasei a10a in Ro) fii-mea are materii obligatorii si optionale, module, ca la facultate. Pana la sfarsitul liceului trebuie sa aiba in numar minim de module absolvite. Daca un elev nu e pozitiv la toate capitolele unei materii, nu trece la materia respectiva. Adica daca din 10 capitole, la 9 din ele iei sa zicem 1 (nota 10 in Ro) si la un capitol iei 5, pici la materia respectiva... greu. I-am zis sa prioritizeze si sa nu mai invete asa mult la toate, ca ea vrea numai 1. Cica sunt naspa, cum pot sa gandesc asa.  [:I]  [:(]  Iam zis ca o vreau intreaga la cap, nu cu 1 pe linie si dusa cu pluta. Nu stiu cum sa abordez problema. Daca cineva are sfaturi, nu va sfiiti, sunt deschisa la orice, inclusive critica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

devoska,

 

stai liniștita ca ești in afara schemei . nu știu cum e in Austria , dar in De, nu poate concedia persoane nelimitate atâta timp cât sunt unui limitați . 

a trebuit sa îți schimbe tie schema.

dar eu vorbesc doar de domeniu in care am lucrat eu. vezi cum e contractul colectiv de munca. 

aveti betriebstrat ? acolo poți întreba . 

in De tre sa ii dovedești incompetenta altfel se ajunge la tribunal .cu avertizări cu terțe persoane etc etc preavizul e oricum 3 sau 6 luni ( vechime mai mare de 5 ani )

 

 

cat despre școala , vai am citit mesajul tău pe nerăsuflate . suntem pe aceeași lungime de unda. 

 

pacat ca nu scrie Helbina aici, ea e mai avansată in școala germana și știe cam tot ce mișcă .

 

cat despre scoli, cred ca e particular pe clase: nr 1 al meu aceeași școala , alta grila de învățătoare : 6 la număr : pai aia de germana i- a muncit de le- a sărit ochi, copilul de clasa a 3-a zbarnia la imperfect. nr 2 nici acu nu il știe, și mai are și viitor, mai mult ca perfectul , cazurile etc etc

la nr 1 profa de engleză vb cu ei numai in engleză . la nr 2 pauza 

am încercat sa fac cu el.... nehhh nu a vrut . acu e terminat cu tezele . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Ma bag si eu in seama cu temele. Mjlociul meu a avut un proiect de prezentare carte si are dictat la germana. Problema este engleza, cred ca am mai scris pe aici. Are o profesoara ciufuta, care nu le vorbeste frumos, ii pune sa citesaca texte la prima vedere in clasa si rade de ei, nu stiu cum pisici a ajuns profesoara la,gimnaziu. Sper sa avem elterngäsprech sa ne lamurim, dar daca e dusa cu pluta ce putem face  [fri] .

 

Cu cel mare sunt alte probleme. Devoska , la voi nu e la fel? Adica ado, somn pana la 11, tele,il inchid, gaseste cate o tableta ..... [soricel]  si asa mai departe. Teme face tarziu si daca are chef, sper ca a ramas din ce a citit cu ceva.

 

Mai am o intrebare.are un pod de construit din lemn, nu stiu cu ce poate fixa baza, a incercat cu surub, dar se crapa sipcile, sunt groase cam de doi cm. Asa ca dupa primul esec, a decretat ca termina mai incolo, adica pe ultimul moment.

 

Aqai, grrrr...cu frigul, de cati ani stati voi acolo ? Nu va ganditi la o relocare ?

Cred ca si Buflea e sub zapada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka ,

 

sa încerce șurub mai subțire . 

de fapt sa găurească cu bormașina ca la viteza mare nu se crapă . sau merg lipite cu pistol de lipit . 

 

sau trimite o poza sa o arat colegului .

 

Evrika!!! 

eu de dimineața am învățat părțile de propoziție cu copilul mic. stie acu care e propozitie principala care e sucundara, din mai multe ...

si

stie bine sa recunoasca si sa decline verbe tari si slabe la prezent, perfect compus, impetfect, mai mult ca perfectul si viitorul 1.

 

mi- am prins urechile ca nu știu ce e ăla adverbialobject [fri] 

 

am fost la biserica . la 14:30 s- a terminat slujba [ups]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adverbial object... engleza sau germana?

 

http://www.german-latin-english.com/grammaradvobj.htm

 

poate te ajuta cu ceva.

 

La germana Objekt este ceea ce noi am invatat la gramatica romaneasca ca fiind complement.

 

https://de.wikipedia.org/wiki/Objekt_(Grammatik)

 

https://www.cafe-lingua.de/deutsche-grammatik/objekt-satzergaenzung.php

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka,fii-mea cheltuie banii pe carti. Si pe haine, farduri, parfumuri &co (na, varsta), dar daca are buget limitat si de regula vrea carti, cumpara intai cartile si daca mai are bani si de toale, norocul ei. Asa ca prefera sa citeasca carti pe hartie (e de moda veche). Cand e obosita, se uita la filme, seriale, isi scrie cu colegii pe what's app, dar nu cat sa ajungem la interventii in forta.

Are si ea o profa naspa la franceza, care se oftica ca fii-mea invata bine [batcap] ,daca va puteti imagina. si exact ca profa ta, face misto daca o prinde ca pronunta gresit sau rade ca are accent. [alcool]  Acum sa fim seriosi, ce accent au romanii si ce accent au germanii in franceza. Plus ca fii-mea face meditatii la franceza cu o frantuzoiaca super meseriasa. Eu iau de bun ce-mi spune frantuzoaica, dar fii-mea uneori vine suparata ca profa de la scoala o face de ras in fata copiilor, care oricum nu sunt mai grozavi... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineta, la cafea

 

Didi, nu a folosit bormasina, incercam, desi e destul de migalos pe doi cm, pistol de lipit nu am. Poate incearca cu niste cuie mai subtiri, cand se mai apuca, fac si poza 

 

Devoska, grrrr...am speranta ca peste doi ani o schimba [smulgpar] , pana atunci copilul e frustrat si sunt la inceput de drum, astia mai mari sunt mai putin sensibili, desi note bune tot trebuie sa iei.

 

 

Va recomand un film pt copiii, l ati vazut ? Are si partea a doua

 

https://m.youtube.com/watch?v=7znY_vfWoxU

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...